2021-09-04 19:19:48 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:32

Keratin Bakımının 5 Zararı ve Saç İçin Muhteşem Faydaları

Keratin bakımı; saçlarda yıpranma, matlaşma ve cansızlaşma gibi durumlar olması halinde başvurulan bir bakım işlemidir. Keratin bakım ile saçlar iyileşir ve daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Keratin bakım günümüzde çoğunlukla kuaförlerde

Keratin Bakımının 5 Zararı ve Saç İçin Muhteşem Faydaları

Keratin bakımı; saçlarda yıpranma, matlaşma ve cansızlaşma gibi durumlar olması halinde başvurulan bir bakım işlemidir. Keratin bakım ile saçlar iyileşir ve daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Keratin bakım günümüzde çoğunlukla kuaförlerde yapılsa da evde de keratin bakımının yapılması mümkündür. 

Keratin Saç Bakımı Zararlı mıdır?

 1. Keratin saç bakımı ürünlerinde formaldehid isimli bir kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalın kokusu keskin olmasının yanısıra kanserojen etkisi bulunmaktadır. İşte bu yüzden bu kimyasalın kapalı mekanda uzun süre solunması sağlık açısından tehlikelidir. Bu yüzden keratin bakımı yapılan odanın iyi havalanıyor olması çok önemlidir. Aksi taktirde keratin bakım yaptırırken öksürük ve boğazda tahriş gibi problemler yaşayabilirsiniz.
 2. Keratin saç bakımının fiyatı oldukça yüksektir. Bu yüzden dezavantajlı olan bu bakım ek olarak hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. Bunu yaşamamak için keratin bakım saçlara uygulanmadan önce cildin bir bölgesinde mutlaka test edilmelidir.
 3. Keratin saç bakımının etkisi 4-5 ay kadar sürmektedir. Bu süre dolduktan sonra saçlar eski haline dönmektedir. İşte bu yüzden saçların hep düz ve parlak bir görünüme kavuşması için keratin saç bakımının düzenli yapılması gerekmektedir. Fakat çok sık yapılması da saça zarar vereceği akıldan çıkarılmamalıdır.
 4. Keratin bakım yapılırken saç çok yüksek ısıya maruz bırakıldığı için saçlar zarar görebilir. Çünkü keratin bakım yüksek ısı ile sabitlenerek yapılmaktadır. Bu durumda ek olarak yapılmış olan boya gibi kimyasal işlemler sonucunda bir de keratin bakım yapılması durumunda saçta kopma ve kırılma meydana gelebilir. İşte bu sebepten ötürü keratin bakımının bir profesyonele yaptırılması gerekmektedir.
 5. Keratin bakım sonrası bazı kişilerde çok şiddetli ve tekrarlı burun kanamaları ve baş ağrıları da görülmektedir. Bunu kuaför salonlarında çalışan kişiler bildirmiştir.

Keratin Bakımı Yaptırmanın Saça Faydaları Nelerdir?

Keratin bir tür protein olup saçın doğasında bulunmaktadır. Bu protein saç dışında vücutta cilt ve tırnakları da oluşturan bir bileşendir. Her saç telinde bir miktar yer alan keratin saçın doğal yapısını korumasının yanısıra saçların canlı ve parlak bir görünümde olmasına yardımcı olmaktadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak saçtaki keratin protein oranı düşer ve saça uygulanan ısı işlemlerinin de etkisiyle saç telleri incelir ve artık kopup dökülmeye başlar. Keratin bakımı saçların tekrar keratin yüklemesine yardımcı olur.

 1.  Keratin bakım saçlara canlı ve dolgun bir görünüm kazandırır.
 2. Keratin bakım sayesinde ince saç telleri beslenip kalınlaşır ve dolayısıyla kırılma ve kopmaların önüne geçilir.
 3. Keratin saç bakımı saçta boya gibi kimyasal maddelerin verdiği hasarı onarmaya yardımcı olur. Bu durumda saçlar daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.
 4. Keratin bakım sayesinde saçlarda hızlı uzama meydana gelir. Bunu bakımı yaptıran kadınlar ifade etmektedir.
 5. Keratin bakım ile saçlarınız daha parlak görünür.
 6. Keratin bakım sonrası saçlara daha kolay şekil vermek mümkündür.
 7. Keratin bakımın etki süresi yaklaşık olarak 5 aydır.
 8. Saçları düzleştiren keratin bakım her gün fön ve düzleştirme zahmetinden kurtarır.
 9. Keratin bakım saçlarda kabarma ve elektriklenmenin önüne geçer. Bu sebeple saçlar daha kolay şekillendirilir.
 10. Keratin bakım saçların ipeksi bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Keratin Saç Düzleştirir mi?

Keratin bakımın ilk amacı saçları düzleştirmek değil, saçlara derinlemesine bakım yapmaktadır. Sadece bakım ile birlikte saçlarda kabarma ve elektriklenmenin önüne geçildiği için bazıları keratin bakımın düzleştirmeye katkısının olduğu bildirir. Fakat bilinmelidir ki keratin bakımın amaçlanan faydaları arasında saçı düzleştirme yer almaz.

Mavi Kadın