Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
21-01-2023 15:10 | Güncelleme : 23-02-2023 16:05

Kestane kaç kalori? Kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı?

Google News

Hem kavrulmuş hem de haşlanmış olarak tüketilebilen sonbaharın en sevilen yiyeceklerinden biri olan kestane ile ilgili en merak edilenleri diyetisyenlere sorduk. Kestane kaç kalori, kilo aldırır mı? İşte cevaplar...

Kestane lif açısından zengin içeriği ile zayıflamaya yardımcıdır.
Kestane lif açısından zengin içeriği ile zayıflamaya yardımcıdır.

Kestane lif, C vitamini, bakır, B vitaminleri, manganez ve antioksidanlar bakımından zengin içeriği ile sağlık için en faydalı besinlerdendir. Kabızlığa iyi gelir, kan şekerini dengeler, beyni çalıştırır, iskorbüt hastalığını önler. Kestanenin bir diğer önemli yararı da yüksek lif içeriği ile kilo vermeyi desteklemesidir. Kestane tüketirken aşırıya kaçılmadığı sürece, günde 2-3 adet yenilirse kilo aldırmaz aksine zayıflamaya yardımcı olur.

KESTANE KAÇ KALORİ?

  • 1 adet küçük boy kestane 20 kalori
  • 1 adet orta boy kestane 35 kalori
  • 1 adet büyük boy kestane 60 kalori
  • 100 gram haşlanmış kestane 120 kalori
  • 100 gr. fırınlanmış veya kavrulmuş kestane 200 kalori

Haşlanmış kestanenin kalorisi kavrulmuş ve fırınlanmış kestaneden daha düşüktür. 100 gr haşlanmış kestane yaklaşık 120 kalori iken; aynı miktarda kavrulmuş kestane ise 200 kalori içermektedir.

Kestane kaç kalori? Kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı?

KESTANE ZAYIFLATIR MI?

Kestane lif açısından zengin içeriği sayesinde sindirimi yavaşlatır, iştahı azaltır ve kilo vermekte çok etkili rol oynar. Ayrıca diğer kuruyemişlere nazaran daha az yağ içerdiğinden kalorisi de daha düşüktür.

Kestane her ne kadar karbonhidrat içeren ve kalorisi yüksek gıdalardan biri olsa da 3-4 tanesi çok fazla tokluk verdiği için daha fazla yemek yemenizi önleyip kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Ara öğünde 3 tane kestaneyi 1 fincan sütlü kahveyle tüketebilirsiniz.

DİYETTE KESTANE YENİR Mİ?

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Selahattin Dönmez diyet yaparken kestane yenilebilir mi? Sorumuzu şöyle cevapladı: ‘Zayıflamakta zorlanıyorsanız, diyetinize kestaneyi eklemeyi tavsiye ederim. Kestane kan şekerini kontrol altına alır, kolesterolü düşürür ve zayıflamada duraksamayı önler.’

KESTANE KİLO ALDIRIR MI?

Kestanenin aşırı tüketimi günlük kalori ihtiyacınızı aşmaya neden olarak kilo alımına yol açabilir. 3 orta boy kestanenin kalorisi 1 dilim ekmekle aynıdır. Kestane yediğinizde ekmeği keserek kilo almayı önleyebilirsiniz.

Fazla kilosu olanlar ve metabolizma yavaş çalışan kişiler kestane yerken kontrolü elden bırakmamalıdır. Kestane çerez gibi çıtır çıtır lezzetli ve kolay yenen bir besin olduğundan sınır çabuk aşılıp rahatlıkla 10-15 tane yenilebilir. Kestane severlere tavsiyemiz 5-6 tane olarak kendilerine sınır belirlemeleridir.

Kestane kaç kalori? Kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı?

KESTANENİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Kestane, bakır, manganez, B6 vitamini, C vitamini, tiamin, folat, riboflavin ve potasyum gibi birçok vitamin ve mineral için iyi bir kaynaktır. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Kestane, sağlığınız için çeşitli faydalar sunan lif bakımından yüksektir. Sindirime yardımcı olur, bağırsaklarda bulunan iyi bakterileri besler, kısa zincirli yağ asitlerinin üretimine yardımcı olur ve kilo vermekte etkili rol oynar.

Kestane, C vitamini, gallik asit, ellagik asit, tanenler gibi çeşitli antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal hasarına karşı korur, hastalanmayı önler.

Kestane bilişsel işlevimizi ve beynimizi doğrudan etkiler. Folat, tiamin ve riboflavin gibi vitamin içeriği ile odaklanmayı ve hafızayı güçlendirir, beyni onarır.

Kestane C vitamini açısından da zengindir. Yarım kase çiğ kestane günlük C vitamini ihtiyacının %35-45'ini karşılar. Haşlandıktan sonra C vitamini oranını bir miktar kaybeder. Ancak yine de günlük C vitamini ihtiyacının %15-20'sini karşılar.

Sağlıklı kemikler için düzenli olarak kestane yemelidir. Kestane, kemik mineral yoğunluğunu artırarak kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan magnezyum içerir.

Oksidatif stres felç ve kalp hastalığı riskini artırır. Kestanede bulunan gallik ve ellagik asit gibi antioksidanlar oksidatif stresi önler, kalp sağlığına iyi gelir.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.