10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:27

Kestane kebabı nasıl yapılır: Fırında ve tavada lezzetli kestane yapımı

Kestane kebabı nasıl yapılır: Fırında ve tavada lezzetli kestane yapımı

Mis gibi kokusuyla insanı büyüleyen kestane, kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetleri arasında. Kış aylarının rutini haline gelen kestaneyi pek çok kişi severek tüketir. Peki kestane kebabı nasıl yapılır? Evde fırında ve tavada kestane nasıl pişirilir? İşte sobanın üzerinde közlenen kestaneyi aratmayacak lezzette kestane pişirme yöntemleri:

Bilhassa kış akşamlarının olmazsa olmazlarından kestane, kış mevsimiyle bütünleşmiş enfes bir lezzet. Eski zamanlarda odun sobasının üzerinde ağır ağır pişip közlenen kestaneler tam kebap kıvamında olurdu. Sobanın üzerinde pişmiş kestanenin lezzetini, evinizde tavada közleyerek yahut fırında pişirerek de yakalamanız mümkün. O zaman kış akşamlarında ailenizle birlikte yeni demlenmiş sıcak çayın beraberinde lezzetli kestane yemek istiyorsanız buyurun içeriğimizin devamını birlikte okuyalım;

Kestane Nasıl Pişirilir?

Fırında ya da ocakta kestane pişirerek, sobanın üzerinde közlenen kestane lezzetini yakalayabilirsiniz! Kestaneyi hangi yöntemle pişirmek isterseniz pişirin, öncelikle üzerine bıçak yardımıyla çizik atmanız gerekir.

Kestanelerin üzerini çizerken oldukça dikkatli davranmalısınız. Kestaneyi çizeyim derken kazayla elinize zarar vermemek adına kestane çizmek için satılan çeşitli aletleri satın alabilirsiniz. Kestanenin bombeli tarafından enine doğru uzun bir çizik atın. Kestaneyi ne kadar derin çizerseniz o kadar iyi pişer. Kestane satın almadan önce iri olanları tercih etmelisiniz. İri kestaneler küçük olanlara göre çok daha lezzetli olur. Şimdi gelelim kestane pişirme yöntemine:

Lezzetli Kestane Kebabı: Fırında Kestane Yapımı

 • Aldığınız kestaneleri bir kabın içerisine aktarın ve akan suyun altında kestaneleri yıkayın.
 • Yıkanan kestaneleri bir bıçak yahut kestane kesici alet yardımı ile kestanenin bombeli tarafından enine doğru olacak şekilde çizin.
 • Çizdiğiniz kestaneleri tencerenin içerisine aktarın ve kestanelerin üzerine çıkacak kadar su doldurup ocağın altını açın. Kestaneleri suyun içerisinde yaklaşık yarım saat haşlayın.

 • Haşlanan kestaneleri tencerenin içerisinden çıkarıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinin içerisine aktarın.
 • Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında 25-30 dakika pişirin.
 • Buram buram mis gibi kokmuş kestaneleriniz hazır, kestaneleri fırından çıkardıktan hemen sonra sıcak çay eşliğinde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Enfes Kokusunu Hissedin: Tavada Kestane Yapımı

 • Satın aldığınız kestaneleri bir kabın içerisine koyun ve akan suyun altında güzelce yıkayın.
 • Yıkadığınız kestanenin bombeli (çıkıntılı) bölümünden artı (+) yapacak şekilde çizik atın. 
 • Kestanenin üzerine kesikler atarken çok fazla derin atmamaya özen gösterin.

 • Çizdiğiniz kestaneleri derin bir kabın içerisine alın ve kestanelerin üzerini geçecek kadar su doldurun. Su solu kabın içerisinde yaklaşık 2 saat kadar bekletin. Suyun içerisinde 2 saat bekletilen kestanelerin içi yumuşacık olacaktır.
 • Kestaneleri sudan çıkarıp teflon yahut yapışmaz tavanın içerisine alıp 20-25 dakika közleyebilirsiniz.
 • Kullanacağınız tava muhakkak teflon yahut yapışmaz tava olmalı, aksi taktirde kestaneler tavaya yapışacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT