16 Ocak 2022, Pazar 21:22

Kestane kebabı nasıl yapılır: Fırında ve tavada lezzetli kestane yapımı

Lezzetli kestane yapmanın yolu, kestaneyi pişirme yönteminden geçer. Sobanın üzerinde közlenen kestaneyi aratmayacak lezzette, fırında yahut ocakta kestane yapabilirsiniz.

Kestane kebabı nasıl yapılır: Fırında ve tavada lezzetli kestane yapımı

Kış akşamları denilince birçoğumuzun aklına kestane gelir. Bilhassa kış akşamlarının olmazsa olmazlarından olan kestane, kış mevsimiyle bütünleşmiş enfes bir lezzettir. Eski zamanlarda odun sobasının üzerinde ağır ağır pişip közlenen kestaneler tam kebap kıvamında olurdu. Sobanın üzerinde pişmiş kestanenin lezzetini, evinizde tavada közleyerek yahut fırında pişirerek de yakalamanız mümkündür. O zaman kış akşamlarında ailenizle birlikte yeni demlenmiş sıcak çayın beraberinde lezzetli kestane yemek istiyorsanız buyurun içeriğimizin devamını birlikte okuyalım;

Kestane Nasıl Pişirilir?

Kestane eski zamanlarda soba üzerinde közlenerek yapılırdı. Şimdilerde ise kestaneyi birçok yolla pişirmek mümkündür. İster fırında ister de tavada kestane pişirebilirsiniz. Velhasıl kestaneyi hangi yöntemle pişirmek isterseniz pişirin kestaneyi pişirmek için öncelikle üzerine çizik atmanız gerekir.

Kestanelerin üzerini çizerken oldukça dikkatli davranmalısınız. Kestaneyi çizeyim derken kazayla elinize zarar vermemek adına kestane çizmek için satılan çeşitli aletleri satın alabilirsiniz. Kestanenin bombeli tarafından enine doğru uzun bir çizik atın. Kestaneyi ne kadar derin çizerseniz kestaneniz o kadar iyi pişer. Aynı zamanda kestane satın almadan evvel iri olanları tercih etmelisiniz. Çünkü iri olan kestaneler küçük olanlara nazaran çok daha lezzetli olmaktadır. Şimdi gelelim kestaneleri nasıl pişireceğinize;

Lezzetli Kestane Kebabı: Fırında Kestane Yapımı

 • Aldığınız kestaneleri bir kabın içerisine aktarın ve akan suyun altında kestaneleri yıkayın.
 • Yıkanan kestaneleri bir bıçak yahut kestane kesici alet yardımı ile kestanenin bombeli tarafından enine doğru olacak şekilde çizin.
 • Çizdiğiniz kestaneleri tencerenin içerisine aktarın ve kestanelerin üzerine çıkacak kadar su doldurup ocağın altını açın. Kestaneleri suyun içerisinde yaklaşık yarım saat haşlayın.

 • Haşlanan kestaneleri tencerenin içerisinden çıkarıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinin içerisine aktarın.
 • Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında 25-30 dakika daha pişirin.
 • Buram buram mis gibi kokmuş kestaneleriniz hazır, kestaneleri fırından çıkardıktan hemen sonra sıcak çay eşliğinde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Enfes Kokusunu Hissedin: Tavada Kestane Yapımı

 • Satın aldığınız kestaneleri bir kabın içerisine koyun ve akan suyun altında güzelce yıkayın.
 • Yıkadığınız kestanenin bombeli (çıkıntılı) bölümünden artı (+) yapacak şekilde çizik atın.
 • Kestanenin üzerine kesikler atarken çok fazla derin atmamaya özen gösterin.

 • Çizdiğiniz kestaneleri derin bir kabın içerisine alın ve kestanelerin üzerini geçecek kadar su doldurun. Su solu kabın içerisinde yaklaşık 2 saat kadar bekletmelisiniz. Suyun içerisinde 2 saat bekletilen kestanelerin içi yumuşacık olacaktır.
 • Kestaneleri sudan çıkarıp teflon yahut yapışmaz tavanın içerisine alıp 20-25 dakika közleyebilirsiniz.
 • Kullanacağınız tava muhakkak teflon yahut yapışmaz tava olmalı, aksi taktirde kestaneler tavaya yapışacaktır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT