2022-01-08 21:58:17 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:22

Kılcal damar kanaması neden olur, nasıl geçer? Kılcal damar kanamasında ilk yardım

Vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar yer almaktadır. Dolayısıyla küçük sıyrık ve kesiklerde kılcal damar kanamaları görülmesi doğal bir süreçtir. Bu tür kanamalarda kan kırmızı renkte olur ve sızıntı şeklinde yayılarak damla olarak akar.

Kılcal damar kanaması neden olur, nasıl geçer? Kılcal damar kanamasında ilk yardım

Kılcal damar kanamaları ilk  başta hızlı akar ve daha sonra kanın pıhtılaşma özelliği sayesinde birkaç saniye veya birkaç dakika içinde kan akışı yavaşlar. Kılcal damar kanamaları ölümcül değildir, hijyene dikkat edildiği sürece sağlık problemlerine yol açmaz. Kılcal damar kanamalarında ilk yardımda ilk olarak yaranın üstündeki kirler temizlenmeli. Sonrasında steril gazlı bez ile veya temiz bir bez ile yaranın üstüne basınç uygulanmalı. Bu şekilde kanama durduktan sonra kesik yerine tentürdiyot gibi antiseptik bir madde sürülüp flaster ile yara bölgesi kapatılmalı.

KILCAL DAMAR KANAMASI NEDEN OLUR?

Kanın vücuttan çıkmasına kanama adı verilir ve sağlıklı bir insan vücudunda toplamda 5 ila 7 litre kan bulunmaktadır. Dolayısıyla bir kişinin vücut ağırlığının ortalama 1/13  kandır. Vücuttaki kanın % 20'si kaybedilirse hayati tehlike söz konusu olmaya başlar.

Arterleri ve damarları birbirine bağlayan damarlara kılcal damar adı verilmektedir. Bu damarlar en küçük kan damarlarıdır ve çapları ortalama 5 ile 10 mikrometredir. Göz ve akciğerler gibi iç organları dahil olmak üzere cilt yüzeyine yakın yerlerde bulunmaktadırlar.

Vücutta en çok yaşanılan kanamalardan birisi kılcal damar kanamasıdır. Bu tür kanamalar deride her türlü yaralanma sonucunda meydana gelir ve vücutta ortaya çıkabilen diğer kanamalardan daha az risklidir, kısa sürede durur, herhangi bir probleme neden olmaz. Çoğunlukla küçük kesikler ve sıyrıklar sonucu kanayan kılcal damarlardan çıkan kanlar hızlı akar ve birkaç dakika içinde pıhtılaşarak durur.

Kılcal damar kanaması sonucunda kanama hızlı gerçekleştiği için korkutucu gelse de bu tür kanamaların kontrolü oldukça basittir. Çünkü kılcal damarlar küçüktür ve bu tür damarlarda kanamaya sebep olan yaralanmalar yüzeysel yaralanmalardır. İlk yardım olmadan kendi kendine bile durabilen kılcal damar kanamaları ciddi sağlık problemlerine sebep olmaz. Bazı durumlarda kılcal damarlar fiziksel bir darbe sebebiyle patlayabilir ve bu durumda kan derinin altında kalabilir. Derinin altında kalan bu kanamalar ciltte morarmaya sebep olur, ancak kanama görülmez. 

KILCAL DAMAR KANAMASINDA İLK YARDIM NASIL OLMALI?

Kılcal damar kanamaları çoğunlukla kısa sürede kendi kendine durmaktadır. Eğer kan akışını biran önce durdurmak istiyorsanız steril gazlı bez veya temiz bir bez ile yaranın üstüne hafifçe basınç uygulayabilirsiniz. Fakat bunun öncesinde yarayı temizlenip dezenfekte etmeniz önemli.

Nadir de olsa durmayan kılcal damar kanamalarında -yaraya basınç yapılmasına rağmen kanama durmuyorsa- ve kişide baş dönmesi, mide bulantısı veya ayakta durmakta güçlük gibi problemler varsa 112 acil aranıp yardım talep etmelidir.

Mavi Kadın