Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
23-05-2023 10:00 | Güncelleme : 23-05-2023 10:17

Kilo alınca mide büyür mü? Mide nasıl küçültülür? Doğru bilinen yanlışlarda uzman görüşü!

Google News

Kilo almak ve vermek yaşam içerisinde sürekli başımıza gelen bir durumdur. Kilo aldığımızda midemizin genişlediğini düşünebiliriz. Ancak uzmanlar mide büyümesi diye bir durumun söz konusu olmadığını, kilo almanın buna bağlı olarak gelişmediğini söylüyorlar.

Harcadığınız kalori miktarı ile aldığınız kalori arasında bir denge olmalıdır.
Harcadığınız kalori miktarı ile aldığınız kalori arasında bir denge olmalıdır.

Yaşam boyunca birçok defa kilo alıp verebiliriz. Bazen açlığımızı kontrol edemeyecek duruma gelebiliriz. Böyle durumlarda “acaba midem mi büyüdü?” diye endişelenebiliriz. Ancak mide büyümesi, uzmanların var olmadığını söylediği bir durum. Yani aslında midemiz büyümüyor. Peki mide genişlemesi ya da büyümesi dediğimiz durum yoksa bedenimize tam olarak neler oluyor? Kilo alınca mide büyür mü diye merak edenler için İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Fevzi Akdemir detaylı açıklamalar yaparak konuya açıklık getirdi.

MİDE BÜYÜMESİ DİYE BİR DURUM VAR MI?

Kilo alan kişilerin midelerinin büyüdüklerini zannetmeleri çok sık karşılaşılan bir durumdur. Aynı şekilde kilo verdiğimizde ve çok fazla yemek tüketmemeye başladığımızda “midem küçüldü” yorumlarını yapabiliriz. Uzman Doktor Fevzi Akdemir’e göreyse böyle bir durum aslında mümkün değil. Yani kilo alınca mide büyümez. Midenin anatomik olarak 1 ila 1.5 litrelik kapasiteye sahip olduğunu söyleyen Akdemir, zayıflarken midenin küçüldüğünü ya da kilo alırken büyüdüğünü düşünmenin yanlış olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili açıklamasına şunları ekliyor:

“Hatta obezitesi bulunan bir kişinin midesi, daha hafif kiloda olan birinin midesinden daha küçük olabilir. Yani mide kapasitesi kişilerin daha kilolu ya da daha zayıf olmasının bir nedeni değildir.” Ayrıca Doktor Akdemir, mideyi bir balona benzetmemiz gerektiğini söylüyor.

MİDE BALON GİBİDİR

Gün içerisinde beslenme düzenimiz nasıl olursa olsun, midemiz bir balon gibi şişip gerilir ve boşaldığında, yiyecekler sindirildiğinde normal boyutuna geri döner. Peki, midemiz büyümüyorsa nasıl kilo alıyoruz?

Kilo alınca mide büyür mü? Mide nasıl küçültülür? Doğru bilinen yanlışlarda uzman görüşü!

Neden kilo alırız diye soracak olursanız, aldığınız kalori miktarının önemli olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Harcadığınız kalori miktarı ile aldığınız kalori arasında dengesizlikler olduğunda kilo alıp verme durumu gerçekleşir. Yani yakamayacağınız kadar fazla kalori aldığınızda kilo almanız kaçınılmazdır.

Normal beslenme düzeninde mide yiyecekleri alıp şiştiğinde, yani gıda alımı gerçekleştiğinde beyne açlık-tokluk sinyalleri gönderilir. Böylece yemeyi bırakırız. Aşırı miktarda gıda alımı, beynin açlık-tokluk hissini olumsuz etkileyeceğinden, mide şiştikçe doyma hissi gelmeyebilir. Böylece kilo almaya başlarız. Hatta ileri boyutlara ulaştığında obezite meydana gelebilir. İHA'da yer alan habere göre İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Fevzi Akdemir, “eğer kişi sürekli olarak yüksek kalorili besleniyorsa yani hazır, şekerli, sağlıksız gıdalar tüketiyor, fast food yiyorsa kilo alır. Bu tür gıdalar tokluk süresini kısaltan gıdalardır” diyor.

MİDE KÜÇÜLMESİNİN TEK BİR YOLU VAR!

Tıpkı mide büyümesi nasıl mümkün değilse, mide küçülmesi de doğal yollarla ya da az besin tüketmekle sağlanamaz. Mide küçültme ameliyatı bunun tek yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Obezite sorunuyla karşı karşıya olan kişilerin tüp mide ameliyatı yöntemiyle midelerinin bir kısmı çıkarılır, mide hacmi 100 ila 200 ml arasına getirilir. Böylece midenin gıda alımı azalır ve doyma hissi veren hormonlar düzene girer. Oluşan iştah kaybı da obezite sorunuyla karşı karşıya kalan kişilerin kilo vermelerine yardımcı olur.

Kilo alınca mide büyür mü? Mide nasıl küçültülür? Doğru bilinen yanlışlarda uzman görüşü!

Ameliyat olmadan, az yiyerek iştahınızı düzenleyebileceğinizi düşünmemelisiniz. Bu durum özellikle obez kişilerde mümkün olmaz, hatta az besin aldığınız zamanların sonrasında yiyeceklere saldırmanıza neden olabilir. Ters etkiyle daha fazla kilo alımı yaşayabilirsiniz. Ameliyat sonrasında yaşanan iştah kaybı gerçektir ve diyete bağlı kalmanızı bir hayli kolaylaştırır.

Obezite gibi yüksek düzeyli bir sağlık sorunu yaşıyorsanız ameliyat iyi bir çözüm olsa da, daha az kilolu kişilerin ameliyat yerine yediklerinin kalorilerine dikkat etmeleri çok daha önemlidir. Ayrıca bu kalori alımını sporla destekleyerek kalori yakma hızınızı artırabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.