2023-03-22 14:56:00 | Son Güncelleme : 2023-03-22 14:57:51

Kilo vermek isteyenlerin dostu kiraz sapı çayını neden tüketmelisiniz? İşte merak edilen 7 soru ve cevap...

Doğal çayların çeşitleri ve faydaları o kadar fazladır ki, hangisini içsek bilemeyiz. Fakat önceliği her zaman kilo vermeyi sağlayanlardan yana kullandığımız da bir gerçek. Kiraz sapı çayı işte böyle durumlarda ön plana çıkıyor. Bu çay metabolizmayı hızlandırıyor, ödem attırıyor ve hafifletiyor. Öyleyse kiraz sapı çayı nasıl içilir, nelere iyi gelir? Kiraz sapı çayı içerek gerçekten kilo verebilir miyiz? İşte kiraz sapı çayı ile ilgili soruların yanıtları…

Kilo vermek isteyenlerin dostu kiraz sapı çayını neden tüketmelisiniz? İşte merak edilen 7 soru ve cevap...

Birbirinden farklı birçok doğal bitki çayı var. Bu çayların her birinin birbirinden farklı özellikleri ve faydaları bulunuyor. Kiraz sapı çayı da doğal çaylar arasında yerini almış önemli çaylardan biri. Bu çay hakkında merak edilen birçok soru olabilir. Eğer bu çayı tüketmek istiyorsanız öncelikle merak edilen soruların cevaplarını öğrenmelisiniz. Doğal olarak bu cevapların sonucunda sizin için yararlı olup olmayacağının veya tüketip tüketmemeniz gerektiğinin kararını verebilirsiniz. Öyleyse gelin, merak edilen soruları yanıtlandıralım.

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL İÇİLİR?

İnsanların büyük bir çoğunluğu bu çayın nasıl içildiği konusunda fikir sahibidir fakat doğruluğundan emin olmak isterler. Bu yüzden birbirlerine kiraz sapı çayı nasıl yapılır, nasıl tüketilir gibi sorular sorarlar. Hal böyle olunca biz de bu çayı nasıl içmeniz gerektiğinden detaylıca bahsetmek istedik.

Aşağıdaki adımlar bu çayı nasıl içmeniz gerektiğini gösteriyor:

 • Kiraz sapı çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle bu çayı tüketebilmek için kurutulmuş kiraz saplarına ihtiyacınız olacak. Bu sapları odanızın bir köşesinde gazete veya kâğıt üstünde kurutabileceğiniz gibi dilerseniz balkonunuzun güneş gören bir alanında da kurutabilirsiniz.
 • Bir bardak çay için ihtiyacınız olan ortalama kiraz sapı miktarı 15 – 20 adettir.
 • Tüketeceğiniz kadar kurumuş kiraz saplarını bir demliğini içine suyla beraber koyarak kaynatmanız gerekiyor.
 • 10 dakika boyunca kaynattıktan sonra 10 dakika kadar beklemeye alarak daha sonra tüketebilirsiniz.
 • Kiraz sapı çayı aç karna tüketilmesi tavsiye edilen bir çay türü. Bundan dolayı kahvaltınızdan ya da akşam yemeğinizden beş ya da on dakika önce tüketmeniz çok daha yararlı olacaktır. Aç karna tüketmek sizin için zor oluyorsa kahvaltıyla birlikte tüketme yoluna başvurabilirsiniz. Fakat genellikle aç karnına tüketilmesi önerilir ve bunu akşam yemeğinden biraz önce olarak belirlenmesi tavsiye edilir.
 • Kiraz sapı kurutma işlemi sizin için zor bir işlemse internet üzerinden veya marketlerden hazır kurutulmuş kiraz saplarını satın alabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları uygulayarak çayınızı kolaylıkla demleyebilir ve tüketebilirsiniz.

KİRAZ SAPI ÇAYI NE İŞE YARAR?

Merak edilen pek çok konu arasında kiraz sapı çayı neye iyi gelir sorusu da yer alıyor. Bu çayın ne işe yaradığını az çok tahmin etsek de net cevaplara ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Oldukça fazla yararı olan bu çay aşağıdaki yararları bünyenize almanızı sağlar. Bu yararlara göz atarak kullanıp kullanmama konusunda bir karar varabilirsiniz:

 • İçinde bol miktarda potasyum barındırır. Bundan dolayı tamamen doğal bir şekilde idrara çıkmanızı sağlar. Yani doğal bir idrar sökücü görevi gördüğünü söyleyebiliriz.
 • İdrar yollarında oluşabilecek birçok iltihabı oluşmadan önler. Bu sayede böbrek sağlığını da korur.
 • Birçok detoks ürünün içinde kullanılır. Çünkü kiraz sapları doğal yollarla vücudunuzda birikmiş olan toksin maddeleri atmanıza yardımcı olur.
 • Tüm bunların yanında doğal bir sakinleştirici görevi de görür. Stresli olduğunuzu düşünüyorsanız bu çaya bir şans verebilirsiniz.
 • Kadınların birçoğunun zorlandığı regl döneminde oluşan ağrıları büyük ölçüde azaltmanın yanı sıra bu dönemde oluşan şişkinlikleri önler.

Bu maddeler kiraz sapı çayıfaydaları arasında yer alır. Kiraz sapı çayı neye iyi gelir, ne işe yarar sorunuza bir nebze olsun yanıt vermiş olmalıyız. O halde geçelim bu çayın ne sıklıkta içilmesi gerektiğine…

KİRAZ SAPI ÇAYI HER GÜN İÇİLİR Mİ?

Evet, bu çay her gün tüketilebilir fakat günde en fazla bir bardak ile yetinmeniz gerekiyor. Oldukça iyi çalışan bir idrar söktürücü olduğundan, fazla kullanımından dolayı zor durumda kalabilirsiniz.

Ne zaman tüketeceğinizi tamamen kendiniz belirleyebilirsiniz ama genellikle günde bir bardak ve akşam yemeğinden biraz önce tüketilmesi önerilir.

KİRAZ SAPI ÇAYI METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR MI?

Metabolizmanızın hızlanması sizin için önemli mi? O halde soruyu “evet” olarak yanıtlandırabiliriz. Bu çay metabolizmayı hızlandırdığından, kilo verdiren ürünlerin yanında yardımcı olarak kullanılabilir. Fakat kilo verme düşüncesiyle fazla kullanırsanız bünyenize büyük zararlar verebilir. Kararında kullanmalı, günde bir bardak sınırını aşmamalısınız.

KİRAZ SAPI ÇAYI İŞTAH KESER Mİ?

Evet, yemeklerden önce aç karna tüketilmesi konusunda yapılan önermelerin temeli buna dayanıyor. Hem uzun süreli hem de ciddi miktarda tokluk hissi yarattığı için kilo verme konusunda yardımcı olur. Yani gereğinden fazla besin tüketmenizi bu özelliği sayesinde engeller.

KİRAZ SAPI ÇAYI ÖDEM ATTIRIR MI?

Vücutta bulunan birçok toksin maddeyi antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzdan atar. Yani cevap evettir. Vücudunuzda oluşan ödemlerin atılmasında büyük katkılar sağlar. Fakat aşırı fazla tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açacağından ölçüyü kaçırmamalısınız.

KİRAZ SAPI ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

Bu sorunun cevabı evettir. Çünkü kiraz sapı çayı metabolizmayı hızlandırır. Bu özelliği de zayıflamaya yardımcı olur. Aynı zamanda iştahınızı kestiği için vücudunuzun ihtiyacından fazlasını almasına engel olur. Bu iki özelliği sayesinde zayıflamanıza yardımcı oluyor. Fakat hızlı ve kolay şekilde zayıflamak düşüncesiyle bilinçsizce tüketirseniz kiraz sapı çayının zararları ile karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı kullanmadan önce doktorunuza başvurarak yardım almalısınız.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…