Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-11-21 19:15:16 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:25

Kilo vermenin altın kuralı kalori açığı nedir nasıl hesaplanır, oluşturulur?

Google News

Kadınlarda günlük kalori ihtiyacı ortalama 1800-2000 kalori, erkeklerde ise 2200-2500 kaloridir. Kalori açığı günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalori almak veya alınan kaloriyi spor gibi çeşitli faaliyetlerle yakmak böylece kolayca zayıflamaktır.

Kilo vermenin altın kuralı kalori açığı nedir nasıl hesaplanır, oluşturulur?

Zayıflama için kalori açığı oluşturmak çok mühimdir. Kişi gün içinde tükettiği besinlerden yani vücuda giren besinlerden daha fazla kaloriyi yakarak kilo verebilir. Vücuda daha az kalori girdiğinde ve ek olarak bir de hareket ile kaloriler yakıldığında kalori açığı oluşmuş olur ve bu sayede kilo verme sağlanır. Diğer bir deyişle, eğer bir kişi kilo vermek istiyorsa takip etmesi gereken farklı iki yol vardır: bunlardan ilki vücuda alınan kalori miktarını azaltmak ve diğeri ise daha fazla kaloriyi harcamak.

Kalori Açığı Nedir?

Yiyecek ve içeceklerden aldığımız enerji birimine kalori denir. Kalori açığı ise; kişinin gün içinde tükettiği kalori miktarının yaktığı kalori miktarından az olması durumudur. Kalori açığı oluşturmak için 1 hafta veya 1 ay az kalori vücuda alınmalıdır. Bu süreden sonra zaman içerisinde vücutta kilo kaybı meydana gelecektir.

Kişinin gün içerisinde harcadığı kalori; tükettiği yani vücuda giren besinlerin kalorisinden daha fazla olursa vücut ihtiyaç duyduğu enerji için yağ depolarını kullanmaya başlar. İşte bu sayede kilo verme sağlanmış olur. Bunun gerçekleşmesi için kalori açığı oluşturmanın sürekli olarak sağlanması şarttır.

1 kilo Vermek İçin Kaç Kalori Açığı Oluşturmam Gerekir?

Vücutta 1 kilonun verilmesi için 7000 bin kalori açığı oluşturulmalıdır.

Kalori Açığı İle Kaç Kilo Verebilirim?

Kalori açığı, yaktığınızdan daha az kalori tüketmeniz demektir. Örneğin, gıdalar yoluyla 1500 kalori alıp, 2000 kalori, 500 kalori açığı oluşturursunuz. Günde 500 kalori açığı oluşturarak haftada 3500 kalori yakıp, 7 günde yarım kilo verebilirsiniz.

Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?

Günümüz dünyasında insanlar ortalama günlük 2000 kaloriye ihtiyaç duyar. Kalori açığının oluşması için kişinin günde 1600-1800 kalori alınması gerekir. Yani normal ihtiyacınızdan daha düşük kalori almalısınız, yahut aldığınız kaloriyi sporla yakmalısınız. Bu düzen sağlandığında kişi zaman içerisinde kilo vermeye başlayacaktır. Ek olarak sağlığı bozmamak ve vücut fonksiyonlarını olumsuz etkilememek için aşırı kalori açığı oluşturmamak gerekir. Günlük ortalama 350-500 kalori açığı oluşturmak yeterli olacaktır.

Kilo vermenin altın kuralı kalori açığı nedir nasıl hesaplanır, oluşturulur?

Kalori Açığı Nasıl Hesaplanır?

Vücudun gün boyu yaktığı kalori miktarından vücuda alınan kalori miktarı çıktığında kalori açığı hesaplanabilir.

Örneğin; bir kişi bir günde  1900 kalori yakıyorsa ve  tükettiği besinlerle 1650 kalori alıyorsa.1900 – 1650 = 250 kalori günlük elde edilen kalori açığı miktarıdır.

Kalori Açığı Oluşturmak İçin Neler Yapmalıdır?

Şekerli her türlü gıda, özellikle abur cuburlar ve soda, meyve suları ve kahve karışımları gibi çok şekerli içecekler tüketilmemelidir. Bu sayede gün içinde alınan kaloriden birkaç yüz kalori düşülmüş olacaktır.

Gün içerisinde proteinli besinler tüketilmelidir ki bu sayede çok daha uzun süreler tokluk sağlanacaktır.

Alkollü içecekler yüksek kalorilidir, bu yüzden tüketilmemelidir.

Tüketilen besinler olabildiğinde evde tüketimelidir ve yemeklerin içine konulan malzemeler konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu sayede kalori alımını kontrol etmek daha kolay olmaktadır.

Kilo vermenin altın kuralı kalori açığı nedir nasıl hesaplanır, oluşturulur?

Bilinçsizce Kalori Açığı Oluşturmak Nelere Sebep Olur?

İnsan vücudunda gerekli olan fonksiyonların gerçekleşmesi ve organların sağlıklı şekilde çalışması için vücudun belirli miktarda kaloriye ihtiyacı vardır.Vücuda ihtiyacı olandan daha az kalori almak aşağıdaki sağlık problemlerine sebep olabilir:

 1. Bağışıklık sistemini zayıflatabilir.
 2. Kemikleri zayıflatabilir
 3. Beyni gerekli enerjiden mahrum etmeye yol açabilir
 4. Doğurganlığı azaltabilir.
 5. Metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olabilir
 6. Safra taşı geliştirme riskini artırabilir.
 7. Halsizlik yapabilir
 8. Besin eksikliğine neden olabilir.
 9. Yeterli kalori almamanın bazı belirtileri şunlardır:
 10. Sık sık hastalanmak
 11. Kilo verememek
 12. Ruh hali veya davranışta olumsuz değişiklikler yaşamak
 13. Uyumakta zorluk çekmek
 14. Kabızlık yaşamak

Kalorileri açığı oluşturmadan diyetisyene başvurmalı ve onun talimatıyla hareket etmelidir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Elçin26 Aralık 2022 - 21:59
Her sey cok guzel anlatilmis