06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:37

Kinoa Diyeti İle 3 Günde 4 Kilo Diyet Listesi Kinoa İle Zayıflama

Kinoa Diyeti İle 3 Günde 4 Kilo Diyet Listesi Kinoa İle Zayıflama

Kinoa son zamanların popüler besinlerindendir. Peki Kinoa nedir, Kinoa besin değeri oldukça yüksek bir tahıl türüdür. Kinoa’nın sağlığa faydaları saymakla

Kinoa son zamanların popüler besinlerindendir. Peki Kinoa nedir, Kinoa besin değeri oldukça yüksek bir tahıl türüdür. Kinoa’nın sağlığa faydaları saymakla bitmez; kötü kolestrolü düşürür, kabızlığı önler, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir… Kinoa’nın bir faydası da zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Kinoa ile zayıflayanların yorumları hep olumlu yönde olmuştur. Peki bu konuda diyetisyenler ne diyor? İşte Kinoa bitkisi zayıflatır mı, kaç kalori, nasıl kullanılır? Sorularına diyetisyenlerin verdikleri cevaplar; (Bu makalemizde ayrıca Beslenme Uzmanı Şeyda Çoşkun tarafından verilen 3 günde 4 kilo verdiren Kinoa diyetini de okuyabilirsiniz.)

Diyetisyen Ayşenur Servet Kinoa’nın zayıflamaya etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; İçeriğinde zengin oranda protein bulunduran kinoa, zayıflamak isteyenler için güzel bir besindir. Kaslarınızı güçlendirerek yağ yakmanızı sağlar. Uzun süre tok tuttuğu için daha az yiyerek, aldığınız kalori miktarını düşürebilir ve kilo verebilirsiniz. Bu muhteşem besin, öğle veya akşam yemeklerinde salatalarınıza zayıflatıcı etki kazandıracaktır. 100 gram kinoa ortalama 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif içerir. Kinoadan; pilav, salata, kahvaltılık, hatta un haline getirirseniz tatlı bile yapabilirsiniz. Garnitür olarak yemeklere ekleyebilirsiniz. Haşladıktan sonra salatalara koyabilirsiniz. Sebze, et ve tavuk gibi yemeklere de yakışıyor. Ekmek, kek ve kurabiyelerde, pilavlarda ve dolma içlerinde kullanabilirsiniz. Süt ile haşlayıp veya kavurup irice dövdükten sonra müslilere ekleyebilirsiniz, un haline getirip pasta, kek, kurabiye ve hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca kinoa tohumlarını çimlendirip bu filizleri salata ve soğuk yemeklerde kullanabilirsiniz. İdeal olanı pişirmeden önce kinoayı en az yarım saat suda bekletmek. Bu sayede içindeki enzimler harekete geçiyor. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişiyor. Eğer suda bekletmek için vaktiniz yoksa pişirmeden önce bolca yıkamalısınız. Her koşulda pişme süresi 15 dakikayı geçmiyor. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz. Örneğin sebze yemeklerine (ıspanak, pırasa gibi) pirinç bulgur yerine kinoa koyarsanız hem kaloriyi azaltmış hem de protein miktarını arttırmış olursunuz.

Diyetisyen Sinem Akgün Kinoa’nın zayıflamaya etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Kinoa 53 puanlık glisemik indeksi ile şeker hastalarının veya zayıflamaya çalışanlarına yardımını koşuyor. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunur, bu sayede bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlar.  Kinoayı pilav olarak tüketebilir veya salatalara ekleyerek doyuruculuğu arttırabilirsiniz. Bu sayede yeterli karbonhidrat almış olursunuz.

Kinoa Nasıl Yenir? Ünlü Diyetisyen Cevaplıyor

Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar Kinoa’nın kilo verme üzerine etkisi hakkında şu bilgileri veriyor; Kinoa kişiye toklu hissi verir, diyet posası açısından oldukça zengindir ve yağ oranı oldukça düşüktür. Tohumları un şeklinde işlenerek ekmek, makarna ve diğer tüm unlu mamullerin yapımında, buğday veya diğer tahılların unları ile karıştırılarak kullanılabilir. Ayrıca kahvaltılık gevrek olarak da tüketilir. Tane olarak pirinç gibi yemeklerde veya pilavlarda kullanılabilir veya çimlendirilen tohumlar kinoa filizi olarak salata ve soğuk yemeklere katılır.

Uzman Diyetisyen Merve Yılmaz’dan Zayıflamaya Yardımcı Kinoa Salatası Tarifi

Zayıflamaya yardımcı olmak için size vereceğim lezzetli kinoa salatasının malzemeleri ve yapılışı şöyledir;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.   

 
KAPAT