Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
02-07-2019 16:30 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Kiraz Çekirdeği Kemeri Kiraz Çekirdekli Patik Nasıl Yapılır

Google News

En sevdiğimiz meyvelerden birisi olan kiraz oldukça çok tüketilen bir meyvedir. Bizler genellikle kirazın çekirdeklerini çöpe atsak da çekirdeklerin faydası da çoktur. Kiraz çekirdeklerini çöpe atmayın! Kiraz çekirdeklerinin birçok kullanım alanı

Kiraz Çekirdeği Kemeri Kiraz Çekirdekli Patik Nasıl Yapılır

En sevdiğimiz meyvelerden birisi olan kiraz oldukça çok tüketilen bir meyvedir. Bizler genellikle kirazın çekirdeklerini çöpe atsak da çekirdeklerin faydası da çoktur. Kiraz çekirdeklerini çöpe atmayın! 

Kiraz çekirdeklerinin birçok kullanım alanı vardır. Bunlardan biri de kiraz çekirdeğinden sıcak su torbası yapmaktır. Kiraz çekirdekleri mikrodalgada ısıtıldığı zaman ısıyı içine hapsederek 4 saat sıcaklığını kaybetmez. Bu özelliği ile kiraz çekirdekleri sıcak su torbalarına alternatif olarak ısı yastıkları yapılmaktadır.  Bu ısı yastıkları romatizma için kullanılabilmektedir.  Bel ağrısı, adet ağrısı, soğuk algınlığı ve eklem ağrıları için kullanılabilecek kiraz ısı yastıkları kötü bir plastik kokusuna yol açmadan güvenli ve uzun süreli ısınma sağlamaktadır.

Kiraz Çekirdeği Yastığı Nasıl Yapılır?

Kiraz çekirdeği yastığını evde yapmak çok kolaydır. Kiraz çekirdeği yastığı çocuklarda gaz problemine karşı çok iyidir ve güvenlidir.

Öncelikle kiraz çekirdekleri toplanır ve iyice temizlenir ve güneş altına serilip kurutulur. Yastık yapmak için uygun ölçüde kumaş seçilir. Kumaşın içine konan çekirdekler rahat hareket ediyor olmalıdır, yani yastık içi kiraz çekirdeği ile çok aşırı dolu olmamalıdır. Kiraz çekirdeği yastığı için en önemli husus çekirdeklerin iyi temizlenmesi, üzerlerinde herhangi meyve kalıntısı kalmamasıdır. Bunun için kiraz çekirdeklerini suyun altında yıkanmalı ve ardından tencereye koyup kaynatılmalıdır. Temizlenen çekirdekleri kurutmak için güneş altına serip 7-10 gün kadar kurutun.

Ardından tamamen kuruttuktan sonra istediğiniz boyutta bir kılıf dikerek içine çekirdekleri içine yerleştirin ve dikin.  Üzerine bir kilif daha dikebilirseniz.  Bu kılıfı isterseniz yıkayabilirsiniz.

Kiraz çekirdeği yastığı (torbası)sıcak  kullanılacağından fırında 120 derecece 5 dakika, mikrodalgada 300 w'de 2 dalika ısıtın. Isıttıktan sonra torbayı çocuğunuzun cildine direkt temas etmeyecek şekilde kıyafetlerinizin üzerinde kullanın. Kullanmadan önce ısıyı test ettikten sonra çocuğunuza deneyin.

Kiraz çekirdeği yastığını sadece sıcak değil soğuk da kullanabilirsiniz. Kiraz çekirdekleri sade e ısıyı içine hapsetmekle kalmaz ayni zamanda soğuğu da icine hapseder. Bunun için yastığı bir süre buzlukta bekletebilirsiniz. Bu açıdan yastığı buzlarla uğraşmadım kolayca kullanabilirsiniz. Bu şekilde kompres için  çok pratik olmaktadır.

Kiraz çekirdek yastığı yöntemi uzun yıllardır Almanya ve Isviçre'de uzun süre kullanılmaktadır. Türkiye'ye yeni gelen bu yöntem çok pratik olmasıyla yardımcıdır. Yukarıda bildirdiğimiz yöntemi uygulayıp kiraz çekirdeği kemeri ve patiği dikebilir, yahut terzide diktirebilirsiniz. Veya hazır olarak satın aldığınız kumaş patiğin için kiraz çekirdeği koyup o şekilde dikebilirsiniz.

Kiraz Çekirdeği Kemeri Kiraz Çekirdekli Patik Nasıl Yapılır

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Pelin Altındağ 12 Ocak 2023 - 13:42
Kiraz çekirdeğinden patik nasıl yapılıyor acaba?