15 Ağustos 2022, Pazartesi 05:48

Kiraz Kilo Aldırır mı, Kiraz Yersem Kilo Alır mıyım?

Kiraz Kilo Aldırır mı, Kiraz Yersem Kilo Alır mıyım?

Kiraz, ayrıca düşük kalorili yemek planının bir parçası olarak tüketildiğinde kilo almanıza değil kilo vermenize yardımcı olur

Kiraz antioksidan dolu harika bir meyvedir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşır, kalp hastalıklarını ve kanseri önler. Kiraz, ayrıca düşük kalorili yemek planının bir parçası olarak tüketildiğinde kilo almanıza değil kilo vermenize yardımcı olur.

Lif oranı yüksek bir meyvedir, bu özelliği sayesinde sizi uzun süre tok tutar ve gereksiz kalori alımını engeller.

Kiraz A,C, K vitaminleri ile Kalsiyum, Demir, Magnezyum gibi minerallerden oluşur.

Kirazın kalorisi düşüktür

USDA (ABD Tarım Bakanlığı'ndan göre), bir kiraz yaklaşık 5 kalori içerir. USDA ayrıca çekirdeksiz 1 su bardağı kirazda 97 kalori olduğunu bildiriyor. Kiraz yüksek kalorili gıdalardan olmasa da diğer meyvelerdeki kalori miktarı kirazdan daha azdır. Örneğin 1 su bardağı kantalup kavunu 53 kalori, 1 su bardağı dilimlenmiş elma 57 kalori, 1 su bardağı dilimlenmiş çilek ise 53 kalori içerir.

Kirazın glisemik indeksi düşüktür

Glisemik indeks yiyecek veya içeceklerin kan şekeri üzerinde olabilecek potansiyel etkisini ölçen sayısal bir ölçektir. Kirazın glisemik indeksi 22'dir ve bu rakam oldukça düşüktür.  Prof. Dr. Metin Özata glisemik indeksi düşük olan besinlerin kan şekerini daha yavaş ve daha az yükselttiğini, böylece zayıflamak için çok faydalı olduğunu bildiriyor.

Kiraz zayıflatırmı?

Kiraz tok tutar

 “Nutrition Reviews” (Beslenme yorumları) mecmuasında 2009 yılında yayımlanan makaleye göre lif açısından zengin diyetler özellikle obez kişilerde kilo kaybını kolaylaştırıyor.  Kilo vermeye çalışıyorsanız beslenmenizdeki lif oranını artırmaya çalışın. Lif, vücudun yavaş sindirdiği bir karbonhidrat türüdür. Lifin sindirimi uzun sürer, sindirim sistemi boyunca hareket ederken fazla suyu emer.1 su bardağı çekirdeksiz kiraz, 3 gr. lif içeriyor. Günlük lif ihtiyacı kadınlarda 25 gr., erkeklerde ise 35 gr. olduğu düşünüldüğünde kirazın iyi miktarda lif içerdiğini görebiliriz.

Kiraz kabızlığı giderir

Kirazın yüzde 75'inden fazlası sudan oluşmaktadır. Su oranı yüksek besinler ise tok tutucu özelliktedir ve çabuk acıkmayı önleyip, gereksiz kalori alınımını engeller.Kiraz su dolu yapısıyla kabızlığı giderir, kalorilerin yağa dönüşmesine mani olur.

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Tuba Turkut Kiraz Hakkında Şu Bilgileri Veriyor;
1 çay bardağı ( 100gr) 63 kaloridir.
1 porsiyon meyve için 12 – 15 adet kiraz tüketilebilir.

Faydaları:

  1. A vitamini, potasyum ve lif açısından zengin, antioksidan özelliğe sahip bir meyvedir.
  2. Lif içeriği sayesinde kabızlığa iyi gelmektedir.
  3. İçeriğindeki fosforla sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik verir.
  4. İdrar söktürücüdür.
  5. Kirazdaki fenol içeren maddeler kalp krizi ve felç riskini düşürür.

Kiraz Diyeti İle Haftada 5 Kilo Diyet Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. İpek

    Benim boyum 1.64 kılom 78 her gün 1000 ip atlıyorum 1 ayda ne kadar kılo veririm

 
 
KAPAT