12 Ağustos 2022, Cuma 09:44

Kiraz Nasıl Kurutulur? Evde Kiraz Kurutma Resimli Tarif

Kiraz Nasıl Kurutulur? Evde Kiraz Kurutma Resimli Tarif

Kiraz kurusu nasıl yapılır? makalemizde güneşte ve fırında olmak üzere 2 pratik yönteme yer verdik

Kiraz binbir derde deva harika bir meyvedir. Kiraz kurusu nasıl yapılır? makalemizde güneşte ve fırında olmak üzere 2 pratik kiraz kurutma yöntemine yer verdik. Aşağıda bildirdiğimiz yöntemlerle vişne de kurutabilirsiniz.

Kiraz ağrılara şifadır, enfeksiyonu önler, kanserden korur, alerjiyle savaşır ve sağlık için daha pek çok faydası vardır.

Yani kısaca kiraz için hem çok lezzetli hem de çok sağlık bir meyve diyebiliriz.

  1. Vişne çekirdeği çıkarma makinesi yahut bıçak
  2. Kağıt havlu
  3. Fırın pişirme kağıdı
  4. Fırın yahut güneşli hava

Kirazları suda iyice yıkayın ve saplarını çıkarın. 2.adım olarak kirazın çekirdeklerini çıkarın. Bu işlem için vişne çekirdeği çıkarma makinesini kullanabilirsiniz(google’dan aratıp, temin edebilirsiniz) böylece kirazlar bütün olarak kalır, yalnızca çekirdekleri çıkarılır. Evde çekirdek çıkarıcınız yoksa bıçakla kirazları ortadan ikiye kesip, çekirdekleri elinizle de çıkarabilirsiniz. Kirazları, kabuk kısmı üste bakacak şekilde kağıt havluya dizin. Kirazlar kuruduğunda kabuk kısmı tepside olacak ve kirazlar birbirine değmeyecek şekilde, fırın tepsisine dizin. Fırını önceden 73 derecede ısıtın, ardından dereceyi 57'ye düşürüp, yaklaşık 3 saat boyunca yahut kirazlar kayış gibi olup, buruşuk bir görüntüye ulaşana kadar pişirin. Kirazlar aşağıdaki resimdeki gibi koyu ve buruşuk hale gelip, kuru üzüm gibi görününceye kadar fırında pişirmeye devam edin ki kirazın bu hale dönmesi saatler sürecektir. Kirazlar kurutma işleminden sonra esnek ve biraz yapışkan olmalı, sıktığınızda hiç sıvı çıkmaması gerekir. Kirazı elektrikli fırında pişirmek oldukça maliyetlidir, kirazın kuruması saatler sürer ve fırınınız saatlerce çalışmak zorunda kalır, en iyisi ve en ekonomik olanı kirazı sıcak havada güneşte kurutmaktır.

Kiraz Diyetiyle Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Kirazı güneşte kurutmak istiyorsanız, hemen hemen aynı prosedürü izlemelisiniz.Yani kirazı yıkayın, kurutun, çekirdeklerini çıkarın ve kabuk kısmı fırın tepsisinde olacak şekilde tepsiye dizip, üzerine ince temiz bir tülbent örtün. 2-4 gün boyunca güneşte bırakın. Kirazın kuruma süresi sıcaklık ve neme bağlıdır, bu nedenle sık sık kontrol edip,  üstte özelliklerini bildirdiğimiz kıvama gelip gelmediğini kontrol edin. Kirazlar güneşte tamamen kuruduğunda 160 derece fırında 30 dakika boyunca pişirin. Bu yöntem oluşmuş olabilecek (olası) bakterileri öldürecektir. Kirazlar kuruduğunda tepside kuru ve serin yerde 1 saat bekletin, ardından hava geçirmez bir kaba yahut buzdolabı poşedine alıp ağzını bağlayın.

Kiraz Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?Tıklayınız

Kirazı kurutup, kaseye yahut poşede koyduğunuzda bir kaç gün boyunca dikkatli bir şekilde kirazları izleyin. Poşette yahut kapta nem meydana gelirse, kiraz tamamen kurumamış demektir ki bu durumda kuruttuğunuz kirazlar küflenebilir. Bu durumu önlemek için ya tekrar fırına verip kurutun yahut biran önce tüketmeye bakın.

Erik Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kirazı güneşte kurutmaya karar verdiyseniz, internetteki hava tahminine bakmalı, önünüzdeki 3-5 boyunca havanın yağmursuz olup, güneşli olacağından emin olmalısınız. Yoksa yağmur kirazların bozulmasına neden olur.

Kurumuş kirazı ara öğünlerde yemiş olarak tüketebileceğiniz gibi, yoğurda, salataya, hamur işlerinize ekleyip de kullanabilirsiniz.

Vişne Sapı Çayının Faydaları Nelerdir Ve Vişne Sapı Nasıl Kurutulur? Tıklayınız

Elma Kurusu Nasıl Yapılır? Güneşte Ve Fırında Elma Kurutma Yöntemi Tıklayınız

Kiraz Maskesi Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Kiraz Kilo Aldırırmı, Kiraz Yersem Kilo Alır mıyım Tıklayınız

Patlıcan Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Ihlamur Ne Zaman Toplanır Ve Nasıl Kurutulur? Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT