2016-06-06 20:58:33 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:30

Kiraz Nasıl Saklanır? 4 Pratik Yöntem

Kiraz derin dondurucuda nasıl saklanır? Makalemizde yaz aylarında yapabileceğiniz 4 pratik yönteme yer verdik.

Kiraz Nasıl Saklanır? 4 Pratik Yöntem

Kiraz yaz aylarının en lezzetli ve en faydalı meyvelerindendir. Kiraz derin dondurucuda nasıl saklanır? Makalemizde yaz aylarında kiraz saklama için yapabileceğiniz 4 pratik yönteme yer verdik.

Kiraz A vitamini, B12, C, D vitaminleri ve kalsiyum, demir, piridoksin, magnezyum minerallerinden oluşur.

Kiraz doğal bir şekilde insomniaya yani uykusuzluğa şifadır, kolestrolü ve kan şekerini düşürmekte önemli rol oynar, romatizma, gut, eklem kireçlenmesi gibi hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olur, kabızlığı gierir ve daha pek çok faydası vardır.

1.Yöntem

Uygun kirazı seçin. Kirazlar olgun ve lekesiz olmalı. Napolyon kirazı denilen koyu renk kirazlar, lezzetini kaybetmemesi açısından, dondurmak için en uygun kiraz çeşitidir. Su israf etmemeye dikkat ederek kirazı güzelce yıkayın, bunun için birazı su dolu bir kapta bir iki dk bekletip durulayabilirsiniz. Yıkadığınız kirazları süzgeçten geçip, havlu kağıdın üzerine serin.Buzdolabına uygun kapaklı bir kaba yahut buzdolabı poşedine koyup, dondurucuya yerleştirin. Yiyeceğiniz miktarda kirazları ayrı ayrı buzluk poşetlerine koymanız daha mantıklı olacaktır. Buzdolabı kabına koyacaksanız, kiraz yemek istediğiniz zaman çıkarın, geri kalanı tekrar buzluğa koyun.

Kiraz Diyeti İle Haftada 5 Kilo Tıklayınız

2.Yöntem

Dondurmak istediğiniz kirazları seçin. Kirazları güzelce yıkayıp, kağıt havluya serip yahut süzgeçte bekletip kurutun. 1 su bardağı + 4 yemek kaşığı şeker  veya 2,5  su bardağı şeker ile 4 su bardağı suyu karıştırıp, buzdolabı kabına koyun içine kirazları katıp kapağını kapatın. Biraz askorbik asit ekleyin, absorbik asit kirazın kararmasını engelleyecektir. Buzluğa kaldırın, kabın üzerine etiket yapıştırıp, günün tarihini yazın.

3.Yöntem

Bu yöntem için tombul ve kaliteli kirazları seçin. Kirazları iyice yıkayın. Süzgeçte bekletip yahut kağıt havluya koyup kirazları kurutun. Fırın tepsisine pişirime kağıdını serin, üzerine kirazları koyup, streç filmle sarın, buzluğa koyun. 3-4 saat sonra donmuş kirazları buzluktan çıkarıp buzdolabı poşedine koyun, poşedin havasını alıp, ağzını bağlayın ve üzerine etiket yapıştırıp, tarihi atın.

4.Yöntem

Kirazları güzelce yıkayıp kurutun. 2/3 su bardağı yani 12 yemek kaşığı şekeri, 950 gram kirazla karıştırın. 1/3 yani bardağın üçte biri ile de 950 gram şekeri den karıştırabilirsiniz, şeker kullanım oranı size kalmış. Buzdolabı poşetlerine koyup ağzını bağlayın ve üzerine etiket yapıştırıp, günün tarihini atın. Buzluğa yerleştirin.

Börülce Dondurucuya Nasıl Konur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kiraz Nasıl Kurutulur? Resimli Anlatım Tıklayınız

Kiraz Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı Tıklayınız

Şeftali Buzlukta Nasıl Saklanır? 2 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

 

Mavi Kadın