10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:42

Kiraz Ne Zaman Çıkar Kiraz Zamanı, Mevsimi Nedir?

Kiraz Ne Zaman Çıkar Kiraz Zamanı, Mevsimi Nedir?

Kiraz güzel Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişmektedir.

Kiraz güzel Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Özellikle en iyi yetiştirilen ve geçimini kirazdan sağlayan şehirlerimiz İzmir, Manisa, Isparta, Bursa ve Afyon illeridir. Yaz aylarının sevilen meyvelerinden olan kiraz, içerdiği A, C, B6 ve C vitaminleri, antioksidan, demir manganez, potasyum, ve demir mineralleri yönünden çok zengindir. Kiraz su ihtiyacını karşılar ve adeta şifa deposudur. Bu lezzetli meyve uyku problemlerine iyi gelirken, bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Kirazın faydalarını okuduktan sonra ilkbahar mevsiminde her gün bir avuç kiraz yiyeceğinizi duyar gibiyiz. O zaman buyurun kirazın muhteşem faydaları…

Kiraz Hangi Mevsimde Yetişir?

Kiraz yaz meyvelerindendir.  Kiraz Mayıs ve Haziran ayında hasat edilmeye başlayıp pazarlarda, manavlarda satışa çıkar. Mayıs sonunda, Haziran, Temmuz ayında da satışta kalır.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kirazın cilde ve sağlığa muhteşem faydaları vardır. Bu faydalardan bazıları şunlardır;

Kiraz cilt sağlığını koruyan meyveler arasındadır. İçeriğindeki A vitamini sayesinde cildi güzelleştirir, çizgileri azaltır ve kiraz sapı dövülerek elde edilen maske, sivilcelerin geçmesine yardımcı olur.

Kiraz, hafızanın güçlenmesini sağlar. Yapılan araştırmalara göre içerisindeki antioksidanlar sayesinde hafızayı güçlendirir.

Kiraz kas ağrılarını geçirmek için çok faydalı bir meyvedir. Gün içerisindeki aşırı yorgunluk nedeni ile oluşan kas ağrılarına karşı çok iyi gelmektedir.

Kiraz uyku problemleri için çok faydalı bir besindir. Yapılan araştırmalara göre gece uyumadan yarım saat önce içilen bir bardak kiraz suyu, uyku problemi yaşayan bireylerin uyku kalitesini arttırır ve rahat uyumalarını sağlar.

Kiraz, gut atağı olarak da bilinen eklem iltihaplanmasının tedavisinde kullanılan bir meyvedir. İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde romatoid artrit ve eklem iltihaplarının ağrılarını azaltır ve iltihaba iyi gelir. Ayrıca kiraz mevsiminde her gün bir avuç kiraz tüketmek gut hastalığının oluşumunu önler.

Kiraz yüksek lifli besinler arasında yer alır. İçeriğindeki lif sayesinde tok tutar, ishale iyi gelir ve kabızlığı önler.

Kirazın sakinleştirme özelliği vardır. Kirazın içerisindeki fosfor sayesinde sinir sistemini güçlendirerek kişinin sakinleşmesini sağlar.

Kiraz vücudu toksinlerden arındırır. Vücutta biriken yağları yakar, böylece kilo vermek isteyenler için son derece yararlı olacaktır.

Kiraz, sigara alışkanlığı olan bireylerin vücutlarından nikotini atılmasını sağlar. Sigaradan kurtulmak isteyen kişiler kiraz tüketmelidir.

 Kirazın içerisinde meyvenin renk pigmentini veren antosiyanin bulunur. Bu renklendirici ve antioksidanlar sayesinde düşük kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Kiraz kalp damar hastalıklarının önüne geçilmesini sağlar. Kalp sağlığını koruyan kiraz, asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlar. Böylece yüksek tansiyonu dengeler, yüksek kolesterolü düşürür ve kan basıncını dengeler.

Kiraz flavon içeren meyveler arasında yer alır. Flavon maddesi ve antioksidanlar sayesinde karaciğer, akciğer, meme, cilt ve kolon kanser riskinin önüne geçer. Kirazla kanser ilişkisini araştıran araştırmacılar kiraz yiyen insanların, yemeyenlere göre kanser riskine yakalanma riskinin az olduğunu ispatlamışlardır.

Kiraz, Alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı çok faydalı bir meyvedir. İçeriğindeki faydalar sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.

Kirazın Zararları Nelerdir?

 Kirazın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak her besinde olduğu gibi aşırı tüketmek bazı yan etkilere neden olabilir. Fazla tüketmenin neden olduğu bazı zararlar şunlardır;

Kiraz aşırı tüketildiğinde midede şişlik, yanma, ekşime, kusma veya mide bulantısına neden olabilir.

Kirazı hassas cilt yapısına sahip olan bireylerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Kiraz lifli besinler arasında yer aldığından kişilerin, hamile kadınların ve emziren annelerin kiraz aşırı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde mide bulantısına, kramplara veya gaz oluşmasına neden olabilir.

Diyabet hastaları, kan şekerlerini kontrol etmek adına yeterli miktarda kiraz tüketmelidirler.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler aşırı kiraz tüketimden kaçınmalı, yeterli miktarda yemelidirler.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT