12 Ağustos 2022, Cuma 09:35

Kiraz sapının sağlığa 10 faydası: Zayıflatıyor, böbrekleri temizliyor...

Kiraz sapının sağlığa 10 faydası: Zayıflatıyor, böbrekleri temizliyor...

Yaz aylarının gelmesiyle manav ve pazar tezgâhlarında yerini alan kirazın kendisi kadar sapları da şifa deposu. Kiraz sapı çayı mesaneyi temizliyor, depresyona iyi geliyor... Peki, kiraz sağının sağlığa faydaları neler? Kiraz sapı nasıl tüketilir? Detaylar haberimizde…

Halk arasında idrar söktürücü özelliğiyle bilinen kiraz sapı antioksidan özelliğe sahip. Kiraz sapı toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırırken, böbrek sağlığını da koruyor. Meyvesi gibi kendisi de şifa kaynağı olan kiraz sapı, çay olarak tüketiliyor. Evde kolayca kiraz sapı demlenerek tüketilebilir. Ancak her bitki çayı gibi kiraz sapı çayı da aşırı tüketilmemelidir. “Kiraz sapı çayı nasıl yapılır?”,” Kiraz sapının faydaları neler?” Diyorsanız buyrun içeriğimize devam edelim:

KİRAZ SAPININ FAYDALARI NELERDİR?

Kiraz sapında bol miktarda vitamin ve mineral bulunuyor. A,E,C,K vitaminleri bakımından zengin olan kiraz sapının sağlığa 10 faydası şöyle:

BÖBREKLERİ TEMİZLER

Kiraz sapında Kinik asit bulunur. Bu madde böbreklerde taş ve kum oluşumunu önler. Şayet oluştuysa daha rahat taş ya da kum dökülmesine yardımcı olur. Ayrıca böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

ZAYIFLATMAYA YARDIMCIDIR

Kiraz sapında bulunan antioksidanlar, iltihap önleyici özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Sadece toksinleri değil, aynı zamanda vücuttaki yağları da eritir.

İDRAR SÖKTÜRÜR

Kiraz sapının en bilinen faydalarından biri de idrar söktürücü olması. Ödem ve toksinden arındırıcı özelliği sayesinde zayıflattığı biliniyor.

BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNU ÖNLER

Kiraz sapı böbrek taşlarının parçalanmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Ancak taşlar idrar yolundan güvenli bir şekilde geçemeyecek kadar büyükse, mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

SAKİNLEŞTİRİR

Sakinleştirici özelliği sayesinde uykuya dalmayı kolaylaştırır. Stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların azalmasını sağlar.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINI ÖNLER

Kiraz sapı, güçlü idrar söktürücü ve iltihap önleyici (anti-inflamatuar) özellikleri sayesinde idrar yollarını temizlemeye yardımcı olur. Kiraz sapının çayı, böbrekler ya da idrar yollarında enfeksiyon oluşmanın önüne geçer. Ayrıca interstisyel sistit ve genel olarak glomerüler hastalıklara karşı koruyucudur.

ADET SÖKTÜRÜR

Regl dönemlerinde kadınların vücutlarında şişmeler meydana gelir. Kiraz saplarını kaynatıp içmek toksin atımını kolaylaştırır, adetin kolay sökülmesine yardımcı olur ve vücutta oluşan ödemi de azaltır.

CİLDE FAYDALI

Kiraz sapı antioksidan özelliği sayesinde cilt hücrelerini yeniler. Bu yüzden cildi sıkılaştırır, gözenekleri temizler ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

KABIZLIĞI ÖNLER

Kabızlıktan muzdarip olan kişilerin bağırsak hareketini daha yumuşak ve kolay hale getirir.

KOLESTEROLÜ DENGELER

Yüksek kolesterolü olanlar için de kiraz sapı harika bir çözüm olabilir. Her gün 1 fincan içilen kiraz sapı çayının kolesterol seviyesini düşürdüğü biliniyor.

KİRAZ SAPI NASIL KULLANILIR?

Kirazları tükettikten sonra, saplarını çöpe atmamanızı tavsiye ederiz. Kiraz saplarını güneşte kurutun. Kiraz sapının çayını yapabileceğiniz gibi, kiraz sapı suyu ve kiraz sapı maskesi yapabilirsiniz.

  • Kiraz sapı çayı hazırlanışı şöyle:

Kiraz saplarını kurutun. Kuruyan kiraz saplarını 2 bardak suyun içerisine koyun ve kaynatın. Bir bardak suya 20 adet kiraz sapı koyabilirsiniz. Kaynayan çayı bardağa dökün. 10 dakika demlendirdikten sonra tüketin. Kiraz sapı çayının aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir.

  • Kiraz sapı suyu hazırlanışı şöyle:

Kiraz sapının cilde olan faydasından yararlanmak istiyorsanız, kiraz saplarını 5-6 dakika suyun içinde kaynatın. Kaynayan suyu duş aldığınız su ile karıştırın. Bu su ile vücudunuzu yıkayabilirsiniz.

  • Kiraz sapı maskesi hazırlanışı şöyle:

Sadece yüz bölgesi için bakım yapmak istiyorsanız, hazırladığınız kiraz çayını kullanabilirsiniz. Pamuğu soğuyan çaya batırın ve yüzünüze hafif dokunuşlarla masaj yapın. 10 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın.

KİRAZ SAPININ ZARARLARI

Kiraz sapının neredeyse hiç yan etkisi bulunmuyor. Ancak fazla tüketildiğinde diüretik etkisi nedeniyle bazı yan etkilere neden olabilir.

Kiraz sapı kan sulandırıcı etkiye sahip. Fazla tüketildiğinde kişiye birtakım zararlar verebilir. Olası bir kanama ve yaralanma durumlarında kanı durdurmak zor olabilir.

Ödem atıcı özelliğe sahip olan kiraz sapı çayı, fazla tüketildiğinde vücudun yorgun düşmesine yol açabilir.

Kiraz sapı çayı fazla tüketildiğinde kalsiyum atılımının yükselmesine neden olacağından, idrar yollarında taş olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir.

Düzenli ilaç kullananların kiraz sapı tüketmeden önce doktoruna danışması tavsiye edilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT