12 Ağustos 2022, Cuma 08:27

Kireçlenme Osteoartrit Nedir Neden Olur Belirtileri İyi Gelen Bitkiler

Kireçlenme Osteoartrit Nedir Neden Olur Belirtileri İyi Gelen Bitkiler

Kireçlenme(osteoartrit) eklem kireçlenmesi nedir? Bu konuda Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Dr. Ahmet Tevfik Serdar Saraç bu konuda şu bilgiyi veriyor: Eklemleri

Kireçlenme(osteoartrit) eklem kireçlenmesi nedir? Bu konuda Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Dr. Ahmet Tevfik Serdar Saraç bu konuda şu bilgiyi veriyor: “Eklemleri oluşturan kemiklerin yüzeyindeki kıkırdağın aşınarak pürüzlenerek hareketin zorlaştığı beraberinde ağrı meydana geldiği bir durumdur. Vücudumuzda eklemin olduğu her yerde kireçlenme ile karşılaşılabilir. Kireçlenme genellikle şu bölgelerde meydana gelir; Diz eklemleri, kalça eklemi, boyun eklemi, bel eklemi, parmak eklemleridir. Kireçlenme için yaşlılık dönemi hastalığı diyebiliriz.”

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme yani Osteoartrit şu belirtilere neden olur;

 1. Eklemlerde ağrı ve hareketlerde kısıtlanma ( Özellikle hareket halinden sonra dinlenmeye geçildiğinde ya da hareket ederken eklem ağrısı hissetme)
 2. Eklemlerde şişlik
 3. Eklemlerde şekil bozukluğu
 4. Eklemlerde hassaslaşma (Eklemlerin zayıflayıp hassas hale gelmesi, en ufak bir basınçta bile ağrı hissetme)
 5. Eklemlerde açı değişikliği (örneğin dizlerdeki çarpık görüntüler)
 6. Hareket ederken eklemde çıtırtı ve gıcırtı sesi duyma
 7. Harekete geçince, hareketlerde kısa süren bir tutukluk
 8. Kemiklerde çıkıntılar oluşması
 9. Eklemlerde tutulma ve sertleşme
 10. Eklemlerde esneklik kaybı
 11. Eklem bölgelerinde kızarıklık ve sıcaklık hissi
 12. Ekleme komşu kaslarda zayıflama ve güçsüzlük
 13. Dengesiz yürüme, yürürken topallama
 14. Bazı eklem fonksiyonlarında aksama olması (Örneğin çömelirken, merdiven inip çıkarken zorlanma, kavanoz açamama gibi)
 15. Eklemlerdeki ağrı, asıl bölgesinden daha uzaklara yayılabilir. Bir kalça ağrısı bacağa, boyun ağrısı kola yayılabilir.

Kireçlenme Neden Olur?

 1. Yaşlanma (Yaşlanma, kadın erkek her iki cins için de en güçlü risk etmenlerinin başında gelir.)
 2. Genetik (Anne babanızda ve üst kuşaklarda bu rahatsızlık varsa, sizde kireçlenme yaşayabilirsiniz)
 3. Obezite (Aşırı kilolu olma)
 4. Hareketsiz yaşam, egzersiz eksikliği
 5. Eklemlerde doğuştan görülen (örneğin kalça çıkığı, kalça eklemi ile yuvası arasındaki uyumsuzluklar)
 6. Kaza, darbeler gibi eklemde aşınmaya neden olan yapısal bozukluklar
 7. D vitamini eksikliği

Kireçlenme Nasıl Teşhis Edilir, Kireçlenme İçin Hangi Doktora Gitmelidir?

Kireçlenme için Ortopedi doktoruna başvurmalıdır. Kireçlenmenin tanısı röntgen filmi çekilerek ve hasta muayene edilerek kolayca konulabilir.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortopedi Doktoru Murat Bezer anlatıyor: (Kireçlenmenin tamamen düzelmesini sağlayan bir tedavi yoktur. Bozulmuş kıkırdağı yenilemek mümkün değildir. Tedavinin temel amacı, eklemlerdeki ağrı ve şişliği gidermek, hareketlerdeki kısıtlanmayı ortadan kaldırmak ve günlük yaşamsal faaliyetlerin sorunsuz yapılmasını sağlamaktır. Ağrı öncelikle basit ağrı kesiciler yeterli cevap olmazsa, kortizon dışı iltihap giderici romatizma ilaçlar ile azaltılmaya çalışılır. Kireçlenme eklemde ileri derecede tahribat yaptığında kireçlenmenin tedavisi ancak eklem yüzeyinin değiştirildiği protez ameliyatlarıyla yapılabilir.)

Uzmanlar kireçlenmeden muzdarip olan kişilere hareketsiz kalmayı engelleyecek miktarda ve eklemlerinize yük, ağırlık vermeyi arttırmadan egzersiz yapmayı öneriyor. Örneğin; Bisiklet çevirmek, otururken ağırlık kaldırmak, günde 30- 40 dakika yürüyüş gibi aktiviteler hastalığın tedavisi için önemli bir yol kat edilmesini sağlamaktadır.

Eklem Ağrısına Sıcak Ve Soğuk Kompres Uygulaması: Kireçlenme ağrısının şiddetlendiği anlarda ağrıyan eklem üzerine sıcak veya soğuk kompres uygulayarak ağrıdan kurtulabilirsiniz. Sıcak kompres yapmak için sıcak su torbalarını kullanabilir yahut ütü ile atleti ısıtıp bu atleti ağrıyan yere sarabilirsiniz. Soğuk kompres yapmak içinse buzluktan buz küplerini çıkarın, bu küpleri atlete sarıp eklem yerinize bunu tutun. Sıcak kompres kan dolaşımını artırarak kasları rahatlatır soğuk kompres ise sinirleri uyuşturur ve şişliği alır.

Kireçlenme Bitkisel Tedavi, Kireçlenmeye İyi Gelen Yağlar

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tarifi verilen kireçlenmeden kurtulmanızı sağlayan kür şöyle hazırlanır;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.  

 
KAPAT