17 Ekim 2021, Pazar 07:18

Kırılan dişin kökü diş etinde kalırsa ne olur? Nasıl tedavi edilir?

Kırılan dişin kökü diş etinde kalırsa ne olur? Nasıl tedavi edilir?

Birçok kişi çeşitli nedenlerden ötürü diş kırılması yaşayabilir. Toplumumuzda en sık görülen vakalardan biri diş kırılma vakasıdır. Bazı kimseler, dişi kırıldığında ağrı hissetmiyorsa bu durumu hafife alır ve doktora görünmez. Ancak diş kırılmalarında ve kırılan dişin kökünün diş etinde kalması durumunda kişinin muhakkak diş doktoruna görünmesi gerekir. Diş hekimleri, diş kırılmasında ve kırılan dişin kökünün diş etine kalması durumunda gerekli tedaviyi uygulamaktadırlar.

Kırılan Dişin Kökü Diş Etinde Kalırsa Ne Olur?

Kırılan dişin kökü, diş etinde kaldığında, kişinin diş doktoruna görünmesi şarttır. Diş etinde kalan kök, hemen tedavi edilmez ise, diş kökü zarar görebilir. Kırılan dişin kökü, diş etinde kaldığında doktor, diş çekimi yahut kanal tedavisi tercih etmektedir.

Kökü Kalan Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Kökü kalan dişin tedavisi için öncelikle diş doktoruna gidilmelidir. Doktor, kökü içerde kalan dişi iki farklı yöntemle tedavi eder. İlk yöntem, diş kökü çok fazla derinde değil ise cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemdir, ancak diş kökü derinde ise cerrahi müdahale gerektirmektedir. İkinci yöntem ise diş restorasyonu uygulamasıdır. Kırılıp kökü içeride kalan dişin diğer dişlere zarar vermemesi için doktor gerekli tedavi yöntemi ile diş köküne müdahalede bulunacaktır.  

Kırılan Dişin Kökü Diş Etinde Kaldığında Diş Çekilmeli Midir?

Diş kırılıp, kökü kaldığı zaman tedavide uygulanacak en son yöntem diş çekimidir. Çünkü diş çekildiği zaman, dişin çekildiği bölgede kemik kaybı yaşanabilmektedir. Bu nedenle diş çekiminden ziyade, yalnızca kökü kalan diş için kanal tedavisi ve dişin üzerinde kaplama tedavisi tercih edilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT