2023-01-26 16:12:22 | Son Güncelleme : 2023-01-26 16:55:00

Kırışıklıkları tek kalemde silecek: İşlem yaptırmadan cildiniz botokslu gibi görünecek! Her gün uygulayan değişimi ile büyülüyor

Yaşlanmayı geciktirmek için tek çözümün botoks olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha doğal, acısız ve ekonomik bir yöntem daha var; yüz yogası. Son dönemde pek çok kadının tercih ettiği doğal güzellik metodu yüz yogası ile ortalama bir ayda cildinizdeki değişimi fark edebilirsiniz.

Yüz yogasının temel amacı yüz altı kaslarını canlı tutmak ve güçlendirmektir.
Yüz yogasının temel amacı yüz altı kaslarını canlı tutmak ve güçlendirmektir.

Cilt bakım uzmanları, yüz yogası ile yüz kırışıklıkların kısa sürede azalacağını belirtiyor. Her yaşın güzelliği olabilir ancak yaşlanırken genç görünmenin güzelliği elbette bir başka. Yaptığımız mimiklerden dolayı en çok kırışan bölge yüz oluyor genelde. Yaş aldıkça azalan cilt hücreleri ile yer çekiminin etkisi bir araya gelir ve yüz kasları zayıflamaya başlar. Yaşlılık, kaçınılmaz olsa da bu süreci ertelemek sizin elinizde. Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan yüz yogası botoks yaptırmak istemeyen pek çok kadının cilt bakım rutini arasında yer alıyor. İşte yaşlılık karşıtı 7 yüz yogası hareketi...

YÜZ YOGASI NEDİR?

Yüz yogası cilt sarkmalarını gidermek amacıyla yapılan hareketlerdir. Yüz altı kaslarını güçlendiren yüz yogası, kan akışını arttırdığı için daha canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Doğru tekniklerle yapılırsa, uyuyan kasları harekete geçirir. Böylece cilt bariyerleri kırışıklıklara karşı güç kazanır. Kas yapısı ile cilt yapısı yakından bağlantılıdır. Yüz yogası tam da bu noktada az çalışan güçsüz kasları harekete geçirir. Araştırmalar, günde 30 dakikalık yüz yogası yapmanın yanak ve yüz kaslarını güçlendirerek 2 ayda daha genç ve sıkı bir görünüm kazandırdığını gösteriyor. Yüz yogasını düzenli ve doğru yaparsanız yüzünüzün daha şekilli ve genç görünüm elde edebilirsiniz.

YÜZ YOGASININ FAYDALARI NELERDİR?

Yaptığımız mimiklerden dolayı en çok kırışan bölge olan yüzümüzü yoga hareketleri ile daha genç tutabiliriz. Yüz yogasının faydalarını sıralayalım:

  • Yüz yogası sadece cildinizi gençleştirmekle kalmaz, cildin gerginliği azaltarak rahatlamamıza yardımcı olur.
  • Kasları sıkılaştırdığı için gıdı oluşumunu azaltır.
  • Yüz yogası hareketleri kan dolaşımını harekete geçirir. Böylece ciltteki ödemi atar, şişlikleri giderir.
  • Göz altındaki mor halkaların azalmasına yardımcı olur.
  • Yüz kaslarının güçlendirir, kasların sıkılığının devamını sağlayarak yüz sarkmasını engeller.
  • Mimik ve jest hareketlerinin defalarca tekrarlanması ve yaşlanmayla oluşan kırışıklıkları zamanla azaltır.
  • Daha parlak daha sağlıklı ve daha genç bir cildiniz olmasına yardımcı olur.

BOTOKS ETKİLİ 7 YÜZ YOGASI HAREKETİ

Yüz yoga hareketlerini bilinçli yapmak çok önemli. Gençleşmek isterken daha fazla kırışıklıklarla karşılaşabilirsiniz. Cildi kırıştırmak yerine ellerinizle pürüzsüz hale getirmek için yüz yogasına başlamadan önce ayna kullanmanız şart. Hazırsanız başlayalım:

Kaş ortası çizgileri için:

Sol elinizin orta parmağını kaşlarınızın ortasına hafifçe bastırın. Diğer elinizin orta parmağıyla aynı hizada saç kökünüze hafifçe bastırın. İki elinizi kullanarak hareketi birkaç defa tekrar edin.

Kaz ayakları için:

Gözleri tamamen açın. Başparmağınızı gözün kenarına, kaz ayakları dediğimiz bölgenin üstüne koyun. Karşıya bakın. Hareketi 30 saniye olacak şekilde 3 kez tekrar edin.

Düşük kaşlar için:

Ellerinizi kaşlarınızın üstüne koyun ve kaşları kırıştırmadan yukarı doğru tutun. Elleri sıkıca kaşlara yapıştırın. Ardından kaşlarınızı çatın en az 3 kez tekrar edin.

Dudak üstü çizgileri için:

Dudak üst çizgileri, burun kenarındaki çizgiler, alt yanak ve boyun çizgileri için bir kurşun kalem alın ve dudağınızın arasında yuvarlayın. Bu sırada yüzünüzde başka bir yerin kırışmamasına özen gösterin.

Ağız kenarı çizgileri için:

Balonu ilk hafta bir elma kadar şişirin. İkinci hafta greyfurt kadar şişirebilirsiniz. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız üçüncü hafta karpuz kadar şişirebilirsiniz. Bu hareketi en az 3 defa tekrar edin. Hareket bittikten sonra birkaç dakika konuşmayın.

Alın çizgileri için:

Baş parmaklarınızı kulak hizanızın biraz üzerinde tutun ve diğer parmaklarınızla alnınızın dışından içine doğru hafif hareketlerle masaj yapın. Her hareketi 30 saniye olacak şekilde 3 kez tekrar edin.

Gıdı erimesi ve boyun kasları için:

Boynunuzu bedeniniz müsaade ettiği kadar yukarı ve arkaya gönderin. 10 kez derin nefes alın verin. Bu şekilde boyun etrafındaki kaslarınız uzayacak ve gıdınız toparlanacak.  Yukarı doğru bakarken kaşlarınızı kaldırmayın gerekirse gözlerinizi kapatın ki alnınızda kırışık oluşmasın.

Not: Yüz yogası, 18 yaşından küçükler için uygun değildir. Henüz ergenlik sürecini tamamlayamamış kişiler için önerilmez.

Mavi Kadın