17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:59

Kırmızı Şarap Lekesi Kurumuş Şarap Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Kırmızı Şarap Lekesi Kurumuş Şarap Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Şarap dahil alkollü içkilerin zararı pek çok araştırmaya konu olmuştur. Şarap dökülen bir yerden şarap lekesini çıkarmak da keza zor bir durumdur. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak şarap lekesini yok edebilirsiniz.

Kıyafetteki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar

Önce şarabın kabasını bir bezle silin. Ardından bol miktarda tuz serpip bekleyin. Kıyafetiniz tuzu emdiği zaman çamaşır makinesine atıp yıkama talimatlarına göre yıkayın. Kendi kendine kurumaya bırakın. (Kurutucu kullanmayın.)

Un İle Kırmızı Şarap Lekesi Çıkarma Yöntemi

Temiz bir havlu veya bez ile fazla sıvıyı alın. Bu sayede kumaşa daha da bulaşmasını engellemiş olacaksınız. Kırmızı şarap lekesinin bulaştığı yere biraz un serpiştirin. Bir süre bekleyin. Bu arada un, lekeli bölgeye tamamen nüfuz edecektir. Kumaştaki unlu alanı yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya şarap döküldüyse hemen müdahale etmelisiniz. Yoksa leke yerleşerek daha zor bir hâle gelebilir. Temiz ve beyaz bir bez alarak lekenin olduğu yere bastırın. (Sünger veya kağıt havlu da kullanabilirsiniz.) Fakat bunu yaparken o kısmı ovmayın. Bu, şarap lekesini başka yerlere de dağıtır. Kırmızı şarap dökülen bölgeye traş kremi sürüp bir bezi veya süngeri soğuk suyla ıslatın. Lekeli alanı bununla silin. Hâlâ çıkmadıysa bolca karbonat ve tuz dökün. Halıya işlemesini bekleyip kalıntıları elektrikli süpürgeyle temizleyin. Yine leke varsa maden suyu ile silerek yok edebilirsiniz.

Soda İle Halıdaki Şarap Lekesini Çıkarma

Beyaz ve temiz bir bez kullanarak şarap sıvısının emilmesini sağlayın. Leke olan yeri komple tuzlayın. 20-30 dakika beklemeye bırakın. Elektrik süpürgesini en güçlü seviyeye ayarlayıp halının o kısmını çekin. Lekenin kalanını tam olarak kapatacak şekilde soda döküp 10 dakika daha bekletin. Sodayı temiz bir bezle lekenin üstünden alın.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Havlu ve beyaz sirke ile kurumuş şarap lekesi çıkarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Havluya beyaz sirke döküp sildikten sonra lekeli bölgeye bolca un serpiştirin. Böylelikle un, şarap lekesinin içerisine geçecektir. Lekeli alanı fırça ile yavaş yavaş fırçalayın. Akışkan ve sıvı haldeki şarap lekesi un sayesinde iyice emilecek ve yüzeyde herhangi bir leke izi kalmayacaktır.

Duvardaki Kan Lekesi Nasıl Yok Edilir

Kırmızı şarap duvarınızda leke bıraktıysa bu koyu rengi şu karışımla da giderebilirsiniz: Bulaşık deterjanına ve oksijenli su ekleyin. SDuvarı bununla silerseniz lekeden eser kalmayacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT