21 Ekim 2021, Perşembe 20:47

Kirpik İltihabı Nasıl Geçer? İbrahim Saraçoğlu Bebe Şampuanı Çay

Kirpik İltihabı Nasıl Geçer? İbrahim Saraçoğlu Bebe Şampuanı Çay

Kirpikler; yağ dokusu içeren köklere sahiptir. Bu kökler herhangi bir enfeksiyon sebepli tahriş olursa kirpik diplerinde iltihaplanma, enfeksiyon meydana gelir. Bu durum blepharitis (kirpik iltihabı) olarak da bilinir. 2 tip kirpik dibi iltihabı vardır: anterior ve posterior. Anterior kirpik dibi iltihabı gözün dışında meydana gelirken posterior kirpik dibi iltihabında iltihap göz korneası içinde meydana gelir.

Kirpik dibi iltihabının kesin nedeni bilinmemektedir ancak riski arttıran bazı faktörler vardır. Saç derisi veya kirpiklerde kepek, kirpik sirkesi, makyaja alerji, ilaçların yan etkileri, bazı bakteri enfeksiyon türler ve yağ bezlerinin düzgün çalışmaması risk faktörleri arasında sayılabilir. Kirpik dibi iltihabı; çok rahatsız edici olup görüşü bile etkileyebilir.

Kirpik dibi iltihabının muhtemel belirtileri şunlar olabilir: gözkapaklarında kalıntı, göz kapaklarında şişlik veya tahriş, gözlerde yanma, göz kapaklarında yağlanma, gözlerde kızarıklık-sulanma, kirpik diplerinde kabuklanma ve ışığa karşı hassasiyet bunlardan önde gelenleridir. Kirpik dibi iltihabının en muhtemel komplikasyonu kirpik dökülmesidir.

Kirpik dibi iltihabı tedavi edilmezse ciddi göz enfeksiyonlarına yol açacağından böyle bir durumda hemen doktora görünmelisiniz. Bu durumda tam bir göz muayenesi; bakteri, mantar veya virüsün varlığına bağlı ciddi enfeksiyon riskini azaltacaktır. Hafif belirtiler için bazı doğal tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kirpik Dibi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 1. Gözlerde yaşarma
 2. Gözlerde kızarıklık
 3. Gözlerde yanma veya batma hissi
 4. Yağlı görünen göz kapakları
 5. Göz kapaklarında kaşıntı
 6. Göz çevresindeki cildin pullanması
 7. Göz kapağı yapışması
 8. Işığa hassasiyet
 9. Kirpik dökülmesi

Kirpik Dibi İltihabı Neden Olur?

 1. Gözün, göz çevresinin mikrop kapması
 2. Temizliğe riayet etmemek
 3. Seboreik egzama
 4. Yağlı cilt
 5. Makyaj malzemesine alerji
 6. Antidepresan ve kortizonlu ilaç gibi kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
 7. Aşırı sıcak hava, nem

Kirpik Dibi İltihabı Nasıl Geçer?

Kirpik dibi iltihabı için uygulanacak tedavi göz kapağında yaşanan yanma, kızarıklık ve kaşıntının sebebine bağlıdır.

Göz Kapağı Temizliğine Dikkat Etmek

Göz kapağında yaşanan herhangi bir problemde gözün temizliğini sağlamak çok önemlidir. Bu durum kalıcı bir sorun olabileceğinden, göz kapağının temizliğine dikkat etmek iltihabın tekrarlamasını engelleyecektir.

Cochrane Veri Tabanı Sistematik İncelemelerinde 2012’de yayınlanan bir araştırmada hijyenin sağlanması anterior ve posterior kirpik dibi iltihabı belirtilerini giderdiği bildirilmiştir.

Göz kapaklarınızı düzenli olarak ılık su ile temizleyin. Ayrıca doktorunuzun reçetelediği bir temizlik solüsyonunu da kullanabilirsiniz. Bu, kirpiklerin yanı sıra göz kapakları üzerindeki yağ kalıntıları ve pullu lekeler oluşmasını önleyecektir.

Sallama Poşet Çay Kullanın

Çayda bulunan doğal iltihap sökücü ve antibakteriyel özellikler; kirpik dibi iltihabında enfeksiyonu geçirmek için çok etkilidir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; siyah çayda bulunan fenolik bileşikler ve tanen; bakteri gelişimini engellemektedir.

1 poşet siyah çayı sıcak suda bekletin. Ardından sudan çıkarın ve fazla suyu sıkıp soğumaya bırakın. Sonrasında göz kapakları üzerinde 10 dakika bekletin.

Hindistancevizi Yağı

Evde kirpik dibi iltihabı için kullanılacak bir diğer basit tedavi yolu hindistancevizi yağıdır. Hindistancevizinde bulunan iltihap sökücü ve diğer besinler iltihabı, kaşıntıyı ve ağrıyı azaltırken aynı zamanda göz sağlığına iyi gelir.

 1. Küçük bir pamuk parçasını hindistancevizi yağına batırın.
 2. Sonrasında bu pamuğu gözkapakları üzerinde 15-20 dakika bekletin.
 3. Bu yöntemi; gün içinde düzenli aralıklarla uygulayın.
 4. Bu yöntemi gece uyumadan önce de uygulayıp sabah uyandığınızda durulayabilirsiniz. Eğer hindistancevizi yağınız yoksa zeytinyağı da sürebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Kirpik dibi iltihabında faydalı bir diğer doğal yöntem çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı iltihaba sebep olan durumu tedavi eder ve iltihap ve kaşıntı gibi belirtileri rahatlatacaktır.

 1. 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı içine 2 veya 3 damla çay ağacı yağı damlatın.
 2. Bu karışıma pamuk batırın.
 3. Bu pamuğu göz kapaklarınız üzerinde kirpik bitişinden göz bebeğinize kadar sürün.
 4. Gözlerinizi 5-10 dakika bu şekilde kapalı tutun.
 5. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

Hintyağı

Hintyağı; kirpik dibi iltihabı için evde uygulayabileceğiniz bir diğer etkili doğal tedavi yöntemidir. Bu yağdaki risinoleik asit, iltihap sökücü olarak görev görür. Kirpik dibi iltihabı ile ilişkili kaşıntı, tahriş, yanma ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

 1. Gözlerinizi ılık su ile iyice temizleyin.
 2. Sonrasında gözlerinize 5 dakika kadar ılık kompress uygulayın.
 3. Daha sonra, bir pamuğa birkaç damla hintyağı damlatın ve göz ve kirpiklerinize sürün.  Bu yöntemi uyumadan önce yapın.
 4. Ertesi sabah gözlerinizi ılık su ile durulayın.
 5. Birkaç gün boyunca bu yöntemi uygulayın.

UYARI: Kullandığınız hintyağının saf ve organik olmasına özen gösterin.

Bebe Şampuanı

Bebe şampuanı ile yıkamak da kirpik dibi iltihabını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Kirpik Dibi İltihabı Bitkisel Tedavisi

 1. 1 su bardağı sıcak suya 2 tatlı kaşığı Ebegümecini ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Ilındıktan sonra temiz bir pamukla bu karışımı kirpik diplerinize sürün. Her gün 1 saat boyunca bu işlemi 8 defa tekrarlayın.
 2. Ayrıca her gün 1 tatlı kaşığı buğday yağını aç karna için.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için

  teşekkür ederim bilgilendirdiğini
  z için

 
 
KAPAT