23 Ocak 2022, Pazar 00:12

Kış aylarının vazgeçilmezi elma kabuğu çayının sağlığa 9 faydası

Uzmanlar meyvelerin vitamin ve minerallerinin kabuğuna yakın kısımlarda olduğunu bildirmektedir. Elma gibi meyveleri yedikten sonra kabuğunu çöpe atmak yerine aşağıda bildireceğimiz elma kabuğu çayını yapıp afiyetle içebilirsiniz. Elma kabuğu ile yapılan çaylar soğuk algınlığına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirip hastalanmayı önler.

Kış aylarının vazgeçilmezi elma kabuğu çayının sağlığa 9 faydası

A vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum, folat, demir ve fosfor açısından zengin olan elma kabuğu sağlığımız için çok faydalıdır. Elma kabuğunun faydalarından istifade edebilmek için elma kabuğu çayı yapıp içebiliriz. Elma kabuğu çayı kanseri önler, kan şekerini düzenler, öksürüğü keser, balgamı giderir...

 Elma Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 1. 1-2 adet elmanın kabukları
 2. 1 adet elmanın çekirdekleri
 3. 2 adet karanfil
 4. 1 adet çubuk tarçın
 5. 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

Öncelikle küçük boy bir tencerenin içine listedeki malzemelerin tamamını koyun ve üzerine sıcak ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika demlemeye bırakın. Daha  sonra çayı bir bardağa süzün. Dilerseniz içine bal ve limon katarak tatlandırabilirsiniz.

Elma Kabuğu Çayının Faydaları Nelerdir?

 1. Elma kabuğunda yüksek miktarda A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, folat, demir ve fosfor bulunduğu için sağlık için çok faydalıdır.
 2. Düzenli olarak tüketeceğiniz elma kabuğu çayı sindirimi hızlandırır, kilo vermeye destek olur.
 3. Elma kabuğu çayının bir diğer faydası da sahip olduğu zengin antioksidanlar sayesinde kanser riskini düşürmesidir. Journal of Nutrition and Cancer'da yayımlanan araştırmalarda elma kabuğundaki antioksidanların meme ve prostat kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünü önlemeye yardımcı olduğu bildirilmiştir.
 4. Elma kabuğuyla hazırlayacağınız çay dişlerde çürük oluşmasını engellemektedir.
 5. Elma kabuğunun içeriğindeki C vitaminleri vücudun bağışıklığını güçlendirir, soğuk algınlığına yakalanmayı önler.

 1. Elma kabuğundaki kuersetin bileşiği beyin hücrelerinde oluşabilecek hasarların önüne geçer. Kişinin hafıza kaybı yaşamasını engeller ve odaklanma gücünü arttırır.
 2. Elma kabuğunu akciğerlere de iyi gelmektedir. Solunum yolunda oluşabilecek hastalıkların önüne geçer.
 3. Uzmanlar A vitamininin görme problemlerinin tedavisinde de çok etkili olduğunu bildirmektedir. Bu açıdan bakıldığında elma kabuğunda bol miktarda A vitamini bulunduğu için elma kabuğuyla yapılan çay göz sağlığına çok iyi gelmektedir.
 4. Elma kabuğunda bulunan quercetin flavonoidi kalp kaslarını rahatlatma etkisine sahip olduğundan kalp krizi riskini düşürmektedir.
 5. Elma kabuğunda yer alan doğal bileşikler kemik ve kasları güçlendirdirir, kemiklerde kırılma ihtimalini düşürür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Elma Kabuğu Çayı Tarifi

Malzemeler

 1. Elma Kabuğu ( 1 elma )
 2. Ihlamur
 3. Adaçayı ( iki ,üç dal )
 4. Meyan kökü ( 1 adet )
 5. Zencefil ( 1 adet )
 6. Zerdeçal ( 1 adet )
 7. Karanfil ( 3 adet )

Hazırlanışı

İlk olarak bir tencerenin içine 2 litre sıcak suyu alın ve içine listedeki malzemelerin tamamını ekleyip 15 dakika kaynatın. Sonrasında ocaktan alın ve bir 15 dakika daha bekleterek çayın demlenmesini bekleyin. Bu çayı cam şişede buzdolabında 1-2 gün kadar muhafaza edebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT