26 Mayıs 2022, Perşembe 18:38

Kışlık Patlıcan Hazırlama Saklama Derin Dondurucuda Patlıcan Zararlı mı

Kışlık Patlıcan Hazırlama Saklama Derin Dondurucuda Patlıcan Zararlı mı

Mayıs ayının girmesiyle beraber pazarlarda ve marketlerde tâze olarak satışa sunulmaya başlanan patlıcanlar, Ekim ayı bitene kadar raflardaki yerini korur. Bundan dolayı en doğrusu patlıcanların mevsiminde satın alınarak derin dondurucuda muhafaza

Patlıcan Buzlukta Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır Buzluğa Nasıl Konur?

Mayıs ayının girmesiyle beraber pazarlarda ve marketlerde tâze olarak satışa sunulmaya başlanan patlıcanlar, Ekim ayı bitene kadar raflardaki yerini korur. Bundan dolayı en doğrusu patlıcanların mevsiminde satın alınarak derin dondurucuda muhafaza edilmesidir. Patlıcanı derin dondurucuda saklamanın herhangi bir zararı yoktur.

Patlıcanlar, yemeklik doğranıp direkt olarak dondurucuya koyulmamalıdır. Böyle yapmak, patlıcanların yemeklere kötü bir tat vermesine yol açar. Bu yazımızdaki saklama yöntemlerini uygulamanız doğru olacaktır.

Derin Dondurucuda Patlıcan Nasıl Saklanır?

Patlıcanların derin dondurucuda saklanma biçimi, yapılacak yemeğin çeşidine göre farklılık gösterebilir. Yapacağınız patlıcan yemeği ne olursa olsun, ilk olarak mutlaka patlıcanları yıkamanız gerekmektedir. Patlıcanlarınızı iyice yıkadıktan sonra istenirse sapları kesilebilir veya şeritli olarak kabukları soyulabilir. Bu işlemlerin ardından patlıcanlar, su ile doldurulmuş büyük bir kabın içerisine alınır ve kaba biraz tuz eklenerek beklemeye bırakılır. Bu sayede, patlıcanlarınızın tadı acı olmayacaktır ve hem siz hem de sofranızdaki diğer kişiler çok lezzetli bir patlıcan yemeği yiyebileceksiniz.

Patlıcan, soğuktan hoşlanmaz. Bundan dolayı, yıkanıp soyulduğundan doğrudan derin dondurucuya atılamaz. Böyle yaparsanız patlıcanlarınız kullanılamaz duruma gelecek ve maalesef uzun bir süre boyunca patlıcana hasret kalmanıza sebep olacaktır.

Patlıcanların kavrularak veya kızartılarak derin dondurucuda muhafaza edilmesi son derece pratiktir. Bu kapsamda öncelikle patlıcanlar halka şeklinde veya küp küp doğranır ve kızartılır. Ardından tam olarak soğuması beklenir ve daha sonra buzdolabı poşetine yerleştirilerek derin dondurucuya koyulabilir. Fakat patlıcan kızartması oldukça yağlı bir besindir. "Kızartmanın yerini hiçbir şey tutmaz." diyenlerdenseniz, patlıcanları yıkayarak soyup yuvarlak şekilde dilimleyerek tost makinesinde de kızartabilirsiniz. Fakat patlıcanları tost makinesine dizince üzerlerine az bir miktar yağ sürmeniz gerekecektir.

Yağlı sevmiyorsanız kavurma sizin için daha doğru bir seçenek olacaktır, üstelik daha yararlı olduğu da bir gerçektir. Bunun için ilk olarak domatesler soyulur, ardından patlıcanlar küp küp doğranarak biraz sıvı yağ ile kavrulur. Soğuduğunda ise buzdolabı poşetine koyularak derin dondurucuya yerleştirilebilir. Bu yöntem, daha sağlıklı olduğundan tavsiye edilmektedir.

İmambayıldı, karnıyarık ve benzeri yemekler yapacaksanız, patlıcanlarınızı bütün halde kızartıp soğumasını beklemelisiniz ve ardından buzdolabı poşetlerine yerleştirerek dondurucuya atabilirsiniz. Tıpkı yemek yapımında olduğu gibi patlıcanlar güzelce yıkanmalı, soyulmalı ve kızartılmalıdır. Daha sonra pay edilerek buzdolabı poşetlerine koyulup derin dondurucuda saklanır.

Buna ek olarak derin dondurucuda patlıcan saklamanın diğer bir yolu daha vardır. Közleme diye bildiğimiz bu yöntem için, fırında veya ocakta közlediğimiz patlıcanların kabuklarını soyuyoruz. Soğudukları zaman, birer porsiyon hâlinde buzdolabı poşetlerine koyuyoruz. Derin dondurucuda bu yöntemle sakladığımız patlıcanları, kış aylarında patlıcan salatası yapmak istediğimizde dolaptan çıkarıp buzu çözülünce ilk günkü lezzetiyle tüketebiliriz.

Patlıcan ile nefis sulu yemekler ve kızartma yapmayı planlayanlar, patlıcanları domates ile beraber kavurabilirler. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetine koyularak havası tamamen alınır ve derin dondurucuya koyulabilir.

Patlıcan Derin Dondurucuda Ne Kadar Saklanabilir?

Patlıcanlar, 12 ay boyunca derin dondurucuda saklanabilir. Derin donddurucuya koyulduğu tarihten başlayarak patlıcanlar, 1 sene içinde istenildiği zaman tüketilebilir. Şâyet patlıcanlar farklı zaman dilimlerinde hazırlanacak ise, her bir buzdolabı poşetine o günün tarihini not etmeniz yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, her bir buzdolabı poşetinin üstüne, tek seferde kullanılabilecek oranda patlıcan doldurulması gerekmektedir. Zîrâ patlıcanlar da et gibidir, yani buzu çözüldüğünde tekrar derin dondurucuya atılamazlar.

Patlıcanı buzlukta saklamak için bir diğer yöntem de şudur; Öncelikle patlıcanları, yemeklik doğrayıp üzerine tuz döküyoruz. Ardından karıştırıp 15 dakika beklemeye bırakıyoruz. Daha sonra biber ve domatesleri de yemeklik doğruyoruz. Beklettiğimiz patlıcanları yıkıyoruz ve süzdürüyoruz. Büyükçe bir tencereye ilk olarak biberlerimizi, üzerine patlıcanlarımızı ve son olarak da domateslerimizi bırakıyoruz. Patlıcanlarımız biraz yumuşuncaya dek ara sıra karıştırarak pişiriyoruz. Soğuduğu zaman poşetlere doldurup derin dondurucuya koyabiliriz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT