12 Ağustos 2022, Cuma 04:56

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Yapılır Taze Fasulye Dondurucuya Çiğ Konur mu

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Yapılır Taze Fasulye Dondurucuya Çiğ Konur mu

Aslında her sebze ve meyvenin, kendi mevsiminde tüketilmesi daha faydalıdır. Fakat ürünleri mevsiminin dışında da tüketebilmek için çeşitli yollar mevcuttur. Böylece yaz mevsiminin sebzelerini kışın, kış mevsiminin sebzelerini ise yazın tüketmek

Aslında her sebze ve meyvenin, kendi mevsiminde tüketilmesi daha faydalıdır. Fakat ürünleri mevsiminin dışında da tüketebilmek için çeşitli yollar mevcuttur. Böylece yaz mevsiminin sebzelerini kışın, kış mevsiminin sebzelerini ise yazın tüketmek mümkün olmaktadır. Taze fasulye de, yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Ne yazık ki kış mevsiminde ise tâze fasulye bulabilmek biraz zor olmaktadır. Bu yüzden, kış aylarında tâze fasulye yemek için kullanabileceğimiz pek çok yöntem vardır. Tâze fasulyeler, derin dondurucuda 8 aya kadar saklanabilir.

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Yapılır Dondurucuya Nasıl Konur?

Böylece kış aylarında istediğimiz her zaman tâze fasulye keyfini yaşama imkanına sahip olabiliriz. Kış mevsiminde tâze fasulye tüketmekten geri kalmak istemiyorsanız, bu yazımızda açıklanan üç farklı yoldan birini tercih ederek tâze fasulyelerinizi hazırlayabilir, buzdolabı poşetine yerleştirip derin dondurucuya koyabilirsiniz. Yaz mevsiminin gözdesi olan tâze fasulye, kış mevsiminde de tüketilmek istenmektedir. Bu durumda derin dondurucuda stoklanması gerekmektedir.

Taze Fasulye Dondurucuya Koyma Yöntemi?

Şoklama Yöntemi

​Tâze fasulyelerin dondurucuda saklanması amacıyla en sık kullanılan yöntem, şoklama tekniğidir. Sebzelerin kaynar suda haşlanıp ardından soğuk suyla ıslatılmasına şoklama denir. Sebzelerin tadında, renginde değişiklik olmaması ve besin değerlerinin yitirilmemesi bakımından, şoklama yönteminin önemi büyüktür. Bu yöntem uygulanırken, önce fasulyeler güzelce yıkanmalıdır. Kenarlarındaki kılçıkların ve başındaki sapların temizlenmesi gerekmektedir. Ardından fasulyeler yemek yapılacak gibi kırılır. Bundan sonra bir tencerenin içine su koyulur ve kaynatılır. Ayıklama, kırma ve yıkama işlemlerinden sonra fasulyeler kaynayan suda haşlanmalıdır. Haşlama sırasında rengi değişmeye başlayınca suyun içinden çıkarılarak buzlu su ile doldurulmuş bir kaba alınır ve soğumaya bırakılır. Süzgeç kullanılarak suyu güzelce süzdürülür. Temiz bir havlu ile kurulanır ve pay edilerek poşetlenir. Bu etapta isteğe bağlı olarak, içerisine domates doğranabilir veya rendelenebilir. Poşetlerin havası alınmalı ve sıkı bir şekilde bağlanarak derin dondurucuya yerleştirilmelidir.

Kavurma Yöntemi

​İkinci yöntemde de fasulyelerin iyice yıkanması gerekmektedir. Fasulyelerin başındaki saplar ve kenarlarındaki kılçıklar da güzelce ayıklanmalıdır. Yıkanan fasulyeler, suyu tam olarak süzdürüldükten sonra kâğıt havluyla veya bir bez üstünde kurulanmalıdır. Ardından tencerenin içine bir miktar sıvı yağ eklenir ve tâze fasulye sıvı yağın içerisine koyulur. Ocağa alınır ateşte pişirilir.Yağda bir süre kavrulması sağlanmalıdır. Bu işlem uygulanırken, fasulyelerin tamamen değil sadece hafifçe kavrulmasına dikkat edilmelidir. Tâze fasulyelerimizi az bir miktar kavurarak buzdolabı poşetlerine yerleştirip dondurucuya koyabiliriz.

Çiğ Şekilde Saklamak

​Yukarıda belirtilen iki seçenekte olduğu üzere bu yöntemde de, fasulyelerin dikkatli bir şekilde yıkanması gereklidir. Fasulyelerimizin kenarlarındaki saplarını da ayıklamamız lazımdır. Ardından fasulyelerimizin suyunu güzelce süzmeliyiz. Bunu süzgeç yardımıyla yapabiliriz. Süzdüğümüz tâze fasulyeleri bir bezin üstünde veya kâğıt havluyla kurulayabiliriz. Daha sonra fasulyelerimizi yemeklik biçiminde kırarak, dondurucuya koymak üzere buzdolabı poşetlerine yerleştirmeliyiz. Tâze fasulyeleri poşetlerken, poşetlerin içerisinde hava kalmamasına özen göstermeliyiz. Poşetlerin havasını iyice almalı ve ağızlarını sıkıca bağlamalıyız. Yalnız çiğ şekilde saklamak fasulyeyi pişirirken lezzetini aldığından bu yöntemin kullanılması pek tavsiye edilmez.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT