2023-02-02 16:16:43 | Son Güncelleme : 2023-02-02 17:48:57

Kıtlık döneminde bir tek o ayakta kalabilecek! Canan Karatay’dan 2025 için çarpıcı iddia!

“Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesaplıyor. Biz zeytin memleketiyiz ve zeytin memleketinin cennetiyiz. Bunun kıymeti bilmemiz lazım, zeytin ağaçlarını kesmenin cinayetten farkı yoktur. Kıtlık döneminde tek ayakta duracak ağaç zeytin ağacı olacaktır” sözleriyle dikkat çeken Prof. Canan Karatay hem doğaya hem de insan sağlığına faydaları azımsanmayacak zeytin ağaçlarının, kıtlık yaşamamızı engelleyeceğini iddia etti.

Zeytin ağacının ortalama ömrü 300-400 yıldır. Bazı araştırmalarda 2 bin yıllık zeytin ağaçları da bulunmuştur.
Zeytin ağacının ortalama ömrü 300-400 yıldır. Bazı araştırmalarda 2 bin yıllık zeytin ağaçları da bulunmuştur.

Kuraklığa en fazla dayanan ağaçtır zeytin ağacı. Kurak arazilerde yaşayabilen, toprak açısından çok da seçici olmayan, hiçbir ilaca gerek duymayan bir ağaçtır. Dahası zeytin ağacının kıtlık yaşamamızı engelleyeceğini iddia eden uzmanlar bile var. Prof. Canan Karatay zeytin ağaçlarının kıtlık döneminde tek ayakta kalacak ağaç olduğunu ifade ediyor. Zeytin ağaçlarının asırlarca ayakta kalmalarının nedeni kayadan beslenmeleridir. Kendisine ait tüm kalsiyum, vitamin ve mineral gibi besinleri kaya tuzlarından elde eder. Amerika gelecek yılları kıtlık yılı olarak hesap ederken geriye şanslı kalacak tek ülkeler zeytin ağaçlarıyla dolu ülkelerdir.

CANAN KARATAY'DAN 2025 İÇİN ÇARPICI İDDİA

Sağlıklı beslenme konusunda yaptığı açıklamaları büyük ilgiyle takip edilen Prof. Canan Karatay, “Zeytinyağı altın suyudur. Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesap etmektedir. Tek ayakta duracak ağaç zeytin ağacı olacaktır” ifadeleriyle dikkat çekti. Türkiye, dünyada en çok zeytin ağacı yetişen ülkeler arasında 4. sırada yer alıyor. Ancak zeytinliklerin insan eliyle katledilmesi üretimde ve tüketimde dünya standartlarını yakalayamamasına neden oluyor.

ZEYTİN AĞACI OLAN DEVLETLER AYAKTA KALACAK

Karatay konuşma programında yaptığı açıklamada şu iddialarda bulundu: “Zeytin ağacını kesmenin cinayetten, IŞİD’den farklı yoktur. 2000 yıl yaşayan bir canlıyı kendi kısa hayatınızda kısa ömürlü çıkarlarınız için telef etmeyin. Bu artık bütün dünyada kabul edildi. 2025’de büyük bir kıtlık başlayacak. Zeytin ağaçları ayakta kalacak. Çünkü zeytin ağaçları çok güçlü ağaçlar. Zeytin ağacı olan devletler ayakta kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Karatay, “Zeytinyağı altın suyudur. Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesap etmektedir. O kıtlık yılında tek ayakta kalacak ağaç zeytin ağacı olacaktır. Zeytin ağacı yok edilmemeli, canınız gibi korumalısınız. Zeytinyağlı yemeye devam edin, ama ekmekten, börekten vazgeçin. Zeytinyağı yiyin, zayıflayın. Zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. Ana sütünde hayvansal kolesterol vardır ama zeytinyağında bitkisel kolesterol vardır” dedi.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
17 Ocak 2023 - 15:41
Yoldan geçenler parfümünüzü soracak: En beğenilen Bargello parfüm kodları
Dünyaca ünlü parfümlerin muadili Bargello parfüm, etkileyici kokusu ve kalıcılığıyla adından söz ettiriyor. Farklı koku denemek isteyenler, parfümlerin içeriğini ve en çok satan bargello kadın parfüm kodlarını araştırıyor. Peki, en çok satan bargello kadın parfüm kodları neler? Bargello kadın parfüm kodları neler?
Yaşam
|
07 Şubat 2023 - 15:45
2 dakikada fay hattı sorgulama: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?
Fay hattı sorgulama ekranı, meydana gelen depremin ardından gündemde en önemli konular arasında yer aldı. Vatandaşlar yaşadığınız bölgede fay hattının bulunup bulunmadığını ve bölgenin deprem riskini araştırıyor. Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman başta olmak üzere tüm illerde fay hatlarının sorgulanması artmış durumda. Peki, e devlet fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Hangi bölgelerden fay hattı geçiyor? İşte, 2023 fay hattı sorgulama e devlet ekranı…
Yaşam
|
11 Şubat 2023 - 13:27
Enkaz altında sağ kalma rekoru! Film değil gerçek
Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sancıları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri aralıksız bir ‘can’ daha kurtarabilmek için zamanla yarışırken, enkaz altında mahsur kalanların zamanı daralıyor. Endişe içinde beklenirken daha önce yaşanan depremlerde enkaz altında kalan insanların kaç saat, kaç gün yaşayabildikleri merak kazandı.