23 Ekim 2019, Çarşamba 10:19

Kız Çocuklarında Kız Bebeklerde Vajina Genital Bölgede Kaşıntı

Kız Çocuklarında Kız Bebeklerde Vajina Genital Bölgede Kaşıntı

Kız çocuklarda, kız bebeklerde vajinada kaşıntı sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sorun vajinada mantar enfeksiyonundan, kıl kurdu hastalığına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Kız Çocuklarında, Kız Bebeklerinde Vajinada Kaşıntı Neden Olur?

 1. Mantar enfeksiyonu
 2. Kontakt dermatit
 3. Alerji
 4. Kıl kurdu
 5. Ciltte enfeksiyon
 6. İdrar yolu enfeksiyonu
 7. Vulvovajinit, vulva ve /veya vajina bölgesinin iltihaplanması
 8. Mastürbasyon, cinsel haz alma
 9. Bakteriyel enfeksiyon
 10. Lichen sklerosus, ekseriya vulva derisini etkileyen kronik, inflamatuar, bir cilt hastalığıdır.

Kız Çocuklarında, Kız Bebeklerinde Vajinada Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilir.

Kız Çocuklarında, Kız Bebeklerinde Vajinada Kaşıntı Nasıl Geçer?

Bu durumun tedavisi nedenine göre değişir, örneğin kaşıntı mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa doktor mantar ilacı verir. Başka hangi neden varsa doktor tedaviyi ona göre uygular.  Altta yatan neden tedavi edilince çocuktaki vajinadaki kaşıntıda geçer

Kız Çocuklarında, Kız Bebeklerinde Vajinada Kaşıntı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Benim kızım 6 yaşında vajinasında sürekli olarak kaşıntı var ve ara sıra acıyor diyor birazda alışkanlık haline getirdi hafiften kızarıklık var acaba ne yapabilirim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Sami Öztürk’ün cevabı:( Çocuk uzmanına, dermatoloji uzmanına muayene ettirin. Enfeksiyon düşünülmüyor, kontakt dermatit yok deniyorsa "allerji deri testi" yaptırın. Eğer bu testte bir şeyler çıkarsa ya size testi yapan doktorlar önerilerde bulunacak veya tekrar bizlere ulaşın. O zaman detaylı yardım yapılabilir. Ancak öncelikler denilenlerin uygulanmasında yarar var)

Sual: 2,5 yaşında kız ikizlerim var devamlı olarak vajinal bölgede kaşıntı var. İdrar ve kaka tahlili yapıldı hiçbirşey çıkmadı çocuklar devamlı olarak kaşındığını söylüyorlar. Bez yada külotlarını çıkarıyorlar. Ne yapmam gerekir. Piyasada bulunan çeşitli kremleri kullandık hiçbiri fayda etmedi.

CEVAP

Çocuk Doktoru Barış İlhan’ın cevabı:(O bölgeden kültür alınmalı öncelikli olarak. Kaşıntıyı azaltıcı anti histaminik şuruplar kullanılabilir. Allerset,Aerius,Tavegly vs.)

Sual: Benim 2.5 yaşında bir kız çocuğum var yaklaşık 1 aydır vajinal bölgesinde ve poposunda kaşıntıdan şikayetçi ve haylice rahatsız ediyor bu onu. Gündüzleri bez bağlamıyoruz sadece uyurken bezini takıyoruz.Ailecek sağlıkçıyız bakıyoruz herhangi bir kızarıklık ve akıntı yok.Ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın’ın cevabı:( Muhtemelen kıl kurdu vardır ve ilaç kullanmak gerekebilir. andazol şurup 2*1 ölçek kullanabilirsiniz. Tabi muayene edilerek değerlendirilirse daha uygun olur.)

Sual: Benim 4 yaşında kızım var vajina bölgesinde kaşıntı var kaç defa tahlil yaptırdım en sonuncusu temiz çıktı ama çocuk kaşınıyor diyor ve tuvaletini yaparken yanıyor diyor cevabınızı bekliyorum

CEVAP

Çocuk Doktoru Sami Öztürk’ün cevabı:(

1. İç çamaşırını sabun tozu ile yıkayın ve bolca durulayın.

2. İç çamaşırını yere, yatak üzerine atmayın. Kullanılan çamaşır çekmeceden çıksın.

3. Her tuvaletten sonra kesinlikle su ile durulanın. Islak mendil kesinlikle kullanmayın.

4. Enfeksiyon yok derlerse bu önlemlere ilaveten bir süre allerji şurupları içilerek tedavi olunabilir diye düşünmekteyim...)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar pediatriportalı web sitesinden alınmıştır. Cevaplar şahıslara mahsustur. Doktora sormadan ilaç kullanmayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Misafir

  Benim bir buçuk yaşında kızım var sürekli vajinasını kaşıyor ve görebildiyi her yere sürtünüyor kaç defa doktora götürdüm cilt mantarı dediler verdikleri her türlü ilacda kullandım ama geçmiyor

 2. Türkan

  Merhaba benim kizim 3 yasinda bugun ic camasirinda kan lekesi vardi ve kendim bakdim iceriden kizariklik vardi sanki kanli gibi, neden kan olmus bu dedim kasiniyorum dedi neden kasina bilir ne yapa bilirim. Temizligine iyi bakiyorum aslinda her gun bol suyla yikiyorum ve banyo yaptiriyorum. Boyle gorrunce cok korktum yardimci olun lutfen.

 
 
KAPAT