03 Temmuz 2020, Cuma 19:13

Klamoks 1000 mg Antibiyotik Yan Etkileri Ve Fiyatı Nedir?

Klamoks 1000 mg Antibiyotik Yan Etkileri Ve Fiyatı Nedir?

Klamoks Antibiyotik Klamoks Bid 1000 Ne İşe Yarar Yan Etkileri Ve Fiyatı Nedir?

Klamoks doktorların en sık reçete ettiği antibiyotik ilaçlardandır. Fiyatı: 17,26 TL'dir. Klamoks; antibakteriyel ilaç grubunda yer alır ve geniş spektrumlu olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle Klamoks; mikrop ve bakterilerin pek çok türlerini yok etmekte güçlü bir etkiye sahiptir.

Klamoks Ne İşe Yarar?

 1. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Örneğin, tekrarlayan bâdemcik iltihaplanmasının, sinüzitin ve orta kulak iltihabının tedavisinde sıkça yararlanılan bir ilaçtır.
 2. Ayrıca, akciğer iltihabı, kronik bronşitin akut atakları ve benzeri alt solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. İdrar yollarında ve üreme organlarında görülen enfeksiyonların iyileştirilmesinde etkilidir. Özellikle idrar kesesi (üretra) iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı ve idrar yolu iltihabı gibi rahatsızlıklarda başarılı tedavi sağlar.
 4. Yara enfeksiyonlarının giderilmesinde kullanılır. Ayrıca, irin kesesi (abse), selülit, çıban gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarına da çok iyi gelir.
 5. Dişlerde ve dişetlerinde oluşan enfeksiyonları tedavi eder. Bilhassa diş abselerini kısa sürede ortadan kaldırır.
 6. Kan ve dokularda yer alan toksinlerin ya da bakterilerin yol açtığı düşük ve lohusalık humması gibi sorunlarda da bu ilaç fayda sağlamaktadır. Karın içerisindeki kanda ve iç dokularında toksin ya da bakterilerin mevcut olması da çok ciddi enfeksiyon çeşitlerinden biridir. Klamoks Antibiyotik, bu ve buna benzer tüm problemlerin çözümünde etkin rol oynayan güçlü bir ilaçtır.

Klamoks Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Her bir Klamoks tablet, ağızdan bir bütün hâlinde alınır ve çiğnenmemelidir. Ancak gerekli görülürse, tabletleri iki parça olarak kırıp çiğnemeden yutabilirsiniz. Yemek yemeden hemen önce alınması tavsiye edilir, böylece oluşabilecek sindirim sistemi rahatsızlıkları minimum seviyeye düşürülmüş olur.

Klamoks'un hastalıklara göre doz oranları, aşağıda bildirilmiştir. Hekiminiz başka kullanım şekli belirtmediyse, burada yazılı olan ölçüleri takip ediniz.

Hafif ve orta seviyedeki enfeksiyonlar için kullanım dozu:

Günde 2 defa 625 mg tablet alınır.

Ağır enfeksiyonlar için kullanım dozu:

Günde iki defa 1 g tablet alınır.

Diş enfeksiyonları için kullanım dozu:

Erişkinlerde ve 12 yaş sonrası çocuklarda önerilen doz, 5 boyunca günlük 2 defa 625 mg tablet şeklindedir.

İlacın etkileri değerlendirilmeden, Klamoks antibiyotik kullanımı 14 günden fazla sürdürülmemelidir.

Klamoks’un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Klamoks’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.Aşağıdakilerden biri olursa Klamoks kullanmayı durdurunuz ve Derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Çok seyrek görülen yan etkiler:

Yüz, dudaklar, ağız, dil ya da boğazın şişerek yutkunma veya nefes alma güçlüğüne neden olması (anjiyonörotik ödem)

Deri üzerinde oluşan döküntü, kaşıntı ya da kurdeşen, yüz, dudak, dil ya da vücudun diğer bölgelerinin şişmesi, nefes darlığı, hırıltılı soluk alma ya da soluk almada zorlanma gibi belirtilerle kendini gösteren aşırı alerjik durum (anafilaksi)

İlaç alındıktan 7-12 gün sonra döküntü, ateş, eklem ağrısı özellikle kol altındaki lenf düğümlerinin şişmesi gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik durum (serum hastalığı benzeri sendrom)

Deri yüzeyinin altında küçük noktalar halinde kırmızı yuvarlak beneklerin oluşması, döküntü veya ciltte morlukların oluşması gibi alerjik reaksiyonlarla kendini gösteren damar iltihabı (aşırı duyarlılık vasküliti)

Dudak, göz, ağız, burun ve genital bölgede oluşan şiddetli kabartılar ve kanamayla belirgin seyrek görülen bir deri hastalığı (Stevens-Johnson Sendromu)

Deride önce ağrılı kızarıklarla başlayan, daha sonra büyük kabartılarla devam eden ve derinin tabaka halinde soyulması ile son bulan ciddi boyutlardaki deri reaksiyonu. Bu hastalığa ateş, üşüme nöbeti, kas ağrıları ve genel rahatsızlık hissi eşlik eder (Toksik Epidermal Nekrolizis).

İrin içeren küçük kabarcıklar ile yaygın kırmızı cilt döküntüsü (Bülloz döküntülü dermatit)

Deri altında şişlikler ve kabarcıklar ile kırmızı, pullu, döküntü (Akut generalize ekzantemöz).

Seyrek görülen yan etkiler:

Özellikle ayak tabanında veya avuç içinde meydana gelen kaşıntılı, kırmızı-mor renkte lekeler, deri üzerinde kurdeşen benzeri şişlikler, ağız, göz ve genital bölgede aşırı hassasiyet, ateş ve aşırı yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik durum (eritema multiforme)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Klamoks’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 1. Ateş, şiddetli üşüme nöbeti, boğaz ağrısı ya da ağızda ülser gibi enfeksiyonların sık meydana gelmesi gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık (geri dönüşümlü agranülositoz)
 2. Halsizlik, baş ağrıları, egzersiz yaparken soluğun kesilmesi, baş dönmesi, ciltte ve gözlerde solgunluk ve sararma gibi belirtilerle kendini gösteren kansızlık (hemolitik anemi)
 3. İlaç kullanımına bağlı genellikle kanlı, sümüksü ishal
 4. Dilin renginin siyah renk olması
 5. Böbrek hastalığı (interstisyel nefrit)
 6. İdrarda kristallerin görülmesi (kristalüri)
 7. Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, genel rahatsızlık hissi, ateş, kaşınma, deride ve gözlerde sararma ve idrar renginde koyulaşma ile belirgin karaciğer hastalığı (hepatit)
 8. Deri ve/veya gözlerde sararma (kolestatik sarılık)

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 1. Diş renginde değişiklik Genellikle fırçalama ile giderildiğinden, iyi bir ağız temizliği ile diş rengi değişimi engellenebilir.
 2. Aşırı hareketlilik
 3. Kasılma, nöbet ya da çırpınma

Yaygın olmayan yan etkiler: 

 1. Baş dönmesi
 2. Baş ağrısı
 3. Sindirim güçlüğü
 4. Deride döküntü
 5. Kaşıntı
 6. Kurdeşen

Yaygın görülen yan etkiler:

 1. Mukozaları ve cildi etkileyen bir tür mantar enfeksiyonu (mukokutanöz kandidiyazis)
 2. İshal
 3. Bulantı
 4. Kusma

Bunlar Klamoks’un hafif yan etkileridir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT