03 Temmuz 2020, Cuma 18:48

Klavunat Antibiyotik Nedir Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Klavunat Antibiyotik Nedir Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Klavunat BID 1000 mg Antibiyotik Nedir Ne İşe Yarar Yan Etkileri Nelerdir?

Klavunat antibiyotik ilaçlardandır. Fiyatı: 17,26 TL'dir. Klavunat; antibakteriyel ilaç sınıfında yer almakta olup, geniş spektrumludur yani çok sayıda mikrop ve bakterri türüne karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Klavunat, hassas bakteriler yüzünden ortaya çıkan bakteriyel enfeksiyonlarda kısa vâdeli tedavi için tercih edilir.

Klavunat Antibiyotik Ne İşe Yarar?

 1. Sinüzit rahatsızlığında, orta kulak iltihabında, kronik bronşitin akut ataklarında, tekrarlayan bâdemcik iltihaplanmalarında etkilidir. Bunların hâricindeki diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında da tedavi edici işleve sahiptir.
 2. Alt solunum yolu enfeksiyonlarını da iyileştirici özelliktedir. Bilhassa akciğer iltihabının giderilmesinde tercih edilir.
 3. Üreme organlarında ve idrar yollarında ortaya çıkan enfeksiyonları tedavi eder. İdrar kesesi(üretra) iltihabını, idrar yolu iltihabını, böbreklerde oluşan bakteriyel iltihaplanmayı ve diğer ürolojikk enfeksiyonları gidermek için yaygın olarak kullanılır.
 4. İrin kesesi (abse), çıban, yara enfeksiyonları, selülit başta olmak üzere, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında kullanımı yaygındır.
 5. Dişlerdeki abse problemine, diş ve dişetlerinde meydana gelen diğer enfeksiyonlara karşı etkili bir ilaçtır.
 6. Dokularda ve kanda yer alan toksinler ve bakteriler; lohusalık humması ve düşük gibi sorunların oluşumuna sebep olmaktadır. Klavunat, bu problemlerin tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca karın içi dokularda ve kanda barınan toksin maddeler ya da bakteriler, çeşitli enfeksiyonlara da yol açmaktadır. Klavunat, tüm bu enfeksiyonların kontrol altına alınmasında rol oynayan güçlü bir ilaçtır.

Şâyet kullanılması gereken bir doz atlanırsa, hatırlanır hatırlanmaz derhal o doz alınmalıdır. Fakat atlanan doz, bir sonraki doz saatine yakın bir zamanda hatırlanacak olursa, unutulan dozu dengelemek amacıyla iki doz birden alınmamalıdır. Atlanan dozların eşitlenmesi için çift doz kullanılmamalıdır.

Klavunat Nasıl Kullanılır?

Tabletler kullanılırken bütün olarak alınmalı ve çiğnenmemelidir. Şâyet gerekli görülürse, tabletler ortadan kırılabilir fakat yine çiğnemeksizin yutulmalıdır. Sindirim sistemi problemlerini minimum seviyeye düşürmek amacıyla, yemekten hemen önce kullanılmalıdır. Hekiminiz başka bir talimat bildirmediği sürece, önerilen kullanım dozları aşağıdaki gibidir;

Erişkinlerde ve 12 yaş sonrası çocuklarda;

Orta ve hafif düzeydeki enfeksiyonlar için: Günlük iki defa 625 mg tablet alınır.

Ağır enfeksiyonlar için: Günde iki defa 1 gr tablet alınır.

Diş enfeksiyonları için:

Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda: 5 gün boyunca günde iki defa 625 mg tablet alınır.

Klavunat kullanımına 14 günden fazla devam edilmemelidir. Hekiminiz durumunuzu değerlendirerek sizin için en uygun tedavi süresini belirleyecektir.

Klavunat’ın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Klavunat’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Klavunat’ı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Çok seyrek görülen yan etkiler:

 1. Yüz, dudaklar, ağız, dil ya da boğazın şişerek yutkunma veya nefes alma güçlüğüne neden olması (anjiyonörotik ödem)
 2. Deri üzerinde oluşan döküntü, kaşıntı ya da kurdeşen, yüz, dudak, dil ya da vücudun diğer bölgelerinin şişmesi, nefes darlığı, hırıltılı soluk alma ya soluk almada zorlanma gibi belirtilerle kendini gösteren aşırı alerjik durum (anafilaksi)
 3. İlaç alındıktan 7-12 gün sonra döküntü, ateş, eklem ağrısı özellikle kol altındaki lenf düğümlerinin şişmesi gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik durum (serum hastalığı benzeri sendrom)
 4. Deri yüzeyinin altında küçük noktalar halinde kırmızı yuvarlak beneklerin oluşması, döküntü veya ciltte morlukların oluşması gibi alerjik reaksiyonlarla kendini gösteren damar iltihabı (aşırı duyarlılık vasküliti)
 5. Dudak, göz, ağız, burun ve genital bölgede oluşan şiddetli kabartılar ve kanamayla belirgin seyrek görülen bir deri hastalığı (Stevens-Johnson Sendromu)
 6. Deride önce ağrılı kızarıklarla başlayan, daha sonra büyük kabartılarla devam eden ve derinin tabaka halinde soyulması ile son bulan ciddi boyutlardaki deri reaksiyonu. Bu hastalığa ateş, üşüme nöbeti, kas ağrıları ve genel rahatsızlık hissi eşlik eder (Toksik Epidermal Nekrolizis).
 7. İrin içeren küçük kabarcıklar ile yaygın kırmızı deri döküntüsü (Bülloz döküntülü dermatit)
 8. Deri altında şişlikler ve kabarcıklar ile kırmızı, pullu döküntü (Akut generalize ekzantemöz)

Seyrek görülen yan etkiler:

Özellikle ayak tabanında veya avuç içinde meydana gelen kaşıntılı, kırmızı-mor renkte lekeler, deri üzerinde kurdeşen benzeri şişlikler, ağız, göz ve genital bölgede aşırı hassasiyet, ateş ve aşırı yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösteren alerjik durum (eritema multiforme)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Klavunat’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Çok Seyrek görülen yan etkiler:

 1. Ateş, şiddetli üşüme nöbeti, boğaz ağrısı ya da ağızda ülser gibi enfeksiyonların sık meydana gelmesi gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık (geri dönüşümlü agranülositoz)
 2. Halsizlik, baş ağrıları, egzersiz yaparken soluğun kesilmesi, baş dönmesi, ciltte ve gözlerde solgunluk ve sararma gibi belirtilerle kendini gösteren kansızlık (hemolitik anemi)
 3. İlaç kullanımına bağlı genellikle kanlı, sümüksü ishal
 4. Dilin renginin siyah renk olması
 5. Böbrek hastalığı (interstisyel nefrit)
 6. İdrarda kristallerin görülmesi (kristalüri)
 7. Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, genel rahatsızlık hissi, ateş, kaşınma, deride ve gözlerde sararma ve idrar renginde koyulaşma ile belirgin karaciğer hastalığı (hepatit)
 8. Deri ve/veya gözlerde sararma (kolestatik sarılık)

Bunları hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahele gerektirebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Seyrek görülen yan etkiler:

 1. Diş renginde değişiklik,
 2. Genellikle fırçalama ile giderildiğinden, iyi bir ağız temizliği ile diş rengi değişimi engellenebilir.
 3. Aşırı hareketlilik
 4. Kasılma, nöbet ya da çırpınma
 5. Yaygın olmayan yan etkiler:
 6. Baş dönmesi
 7. Baş ağrısı
 8. Sindirim güçlüğü
 9. Deride döküntü
 10. Kaşıntı
 11. Kurdeşen

Yaygın görülen yan etkiler:

 1. Mukozaları ve cildi etkileyen bir tür mantar enfeksiyonu (mukokutanöz kandidiyazis)
 2. İshal
 3. Bulantı
 4. Kusma

Bunlar Klavunat’ın hafif yan etkileridir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT