21 Ekim 2021, Perşembe 20:24

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir Klima Çarpmasına 5 Kesin Bitkisel Çözüm

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir Klima Çarpmasına 5 Kesin Bitkisel Çözüm

Klima özellikle yaz aylarında oldukça rağbet gören bir makinedir. Çok sıcak yaz günlerinde bizi ev, iş yerleri ve araba başta olmak üzere neredeyse her mekanda serinleten klima özellikle sıcak şehirlerdeki insanlar için vazgeçilmezdir. Fakat klima soğuk havayı direkt olarak verdiği için klima çarpması denilen hiç de istenilmeyen kötü bir sonuç doğurabilir.

Klima Çarpması Ne Demektir?

Klimalı mekanda çok uzun süre kalmak ve / veya klimanın çok düşük derecelerde çalışması durumunda kişi klima çarpması denen soğuk algınlığına benzer bir sağlık problemi yaşayabilir. 

Klima Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

 1. Baş ağrısı
 2. Mide bulantısı
 3. Boyun tutulması
 4. Bel, boyun, sırt ağrısı gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülen ağrılar
 5. İshal
 6. Baş bölgesini sağa sola çevirememe
 7. Kas ve eklem ağrıları
 8. Nefes alırken göğüs ağrısı
 9. Yüksek ateş
 10. Karın ağrısı
 11. Boğaz ağrısı
 12. Boğazda yanma
 13. Burun tıkanıklığı
 14. Yüz felci geçirme
 15. Halsizlik
 16. Burun akıntısı, burun hapşırma, öksürme gibi soğuk algınlığı belirtileri

Klima Çarpmasının Geçmesi İçin Ne Yapmalı?

Klima çarpmasının belirtilerini atlatmak için doktora gitmeniz şart değildir. Aspirin ve eczacınızın önereceği ilaçları kullanabilir, yahut Dr. Erdem Yeşilada’nın aşağıda bildireceği bitkisel önerileri uygulayabilirsiniz.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada: "Klimanın sebep olduğu sağlık problemlerinde yeşil çay, beyaz çay ve adaçayı gibi bitkisel yöntemlerden kesinlikle faydalanmalısınız."

Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı klima çarpmasına doğal çözümdür. Bunun için 1 su bardağı sıcak su içine 1 tatlı kaşığı tepeleme ıhlamur bitkisini ekleyin ve 1-2 dakika kadar kaynatın.  Kaynadıktan sonra ocaktan alıp demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Demlendikten sonra çayı süzün. Hazırlamış olduğunuz ıhlamur çayına biraz bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz ve ayrıca sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Adaçayı

Adaçayı da klima çarpması için faydalı bir bitkisel çözümdür. Çünkü adaçayında bulunan sineol bileşiği vücutta mikropların gelişimini engellediği için enfeksiyonlara karşı savaşır. Bu yüzden klima çarpmasının geçmesi için adaçayı içebilirsiniz. Adaçayını hazırlamak için 1 su bardağı sıcak su içine 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Kaynatılmamalıdır. Sonrasında çayı süzün ve günde 1-2 bardak kadar için.

Beyaz Çay veya Yeşil Çay

Beyaz çay ve yeşil çay içerisinde zengin oranda kateşin içerdiği için antioksidan etkisi çoktur. Bu yüzden de vücutta bağışıklık sistemine olan yararı çoktur. Yeşil çay ve beyaz çayın yapılışı şu sekildedir: 1 bardak sıcak su içine 1 tatlı kaşığı yeşil veya beyaz çayı ekleyin. Ardından kapağını kapatıp 5 dakika demlenmeye bırakın. Bu süre dolduktan sonra çayı süzdükten sonra içilmeye hazırdır.

Tarçın Karanfil Çayı

Tarçın ve karanfil öjenolün isimli etkin mikrop öldürücü olan bir madde açısından çok zengindir ve bu sayede vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bunun için tarçın ve karanfili birlikte tüketmeniz iyi olacaktır. Bunun için ilk olarak 1 bardak sıcak su içine 1 çay kaşığı toz tarçın ekleyin ve karıştırın. Ardından içine 1-2 tane kuru karanfil atın.

Ekinezya

Ekinezya özellikle üst yolunun yolu enfeksiyonlarına karşı çok etkili bir bitkidir ve koruyuculuğu yüksektir. Bunun için 1 su bardağı sıcak su içine 1 tatlı kaşığı ekinezya bitkisi ekleyin. Ağzını kapatıp 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra ekinezya çayınız hazır.

Klima Çarpması Nasıl Önlenir?

 1. Klimayı sürekli çalıştırmayın. Örneğin 1 saat çalıştırıp, 1-2 saat bu soğuklukla idare etmeye çalışın.
 2. Klima çarpmasını önlemek için mekandaki klimayı çok düşük derecelere almamalısınız. Aksi taktirde zatürre gibi hastalıklar oluşabilir. İdeal olarak 22-23 derecelerde olması iyidir çünkü bu sıcaklık vücut sıcaklığına yakın olduğu için vücut aşırı üşümeyecek ve hastalık da oluşmayacaktır.
 3. Klimalı ortama girmeden önce kişi asla terli olmamalıdır. Terliyse de klimalı ortama girmeden önce vücut sıcaklığının düşmesi beklenmelidir.
 4. Klimalı ortamda direkt olarak klimanın önünde durmamalı, klimanın hava üfleme panellerinden havanın direkt olarak size gelmesinden kaçınmalısınız.
 5. Klima çalışan ortamlarda belirli aralıklarla dışarı çıkmanız vücudun aşırı soğuğup hastalanmasını önlemek için iyidir.
 6. Evinizde klima varsa düzenli olarak bakımlarını yaptırmalısınız, filtrelerini değiştirmelisiniz.

Klima Çarpması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Klima çarpması tedavi edilmeden kendiliğinden 1-2 gün içinde geçecektir. Fakat bu sürede de kişinin istirahat etmesi ve klimalı ortamdan uzak durması şarttır. Bunun dışında klima çarpması acil tıbbi tedavi gerektiren ve hayati tehlike barındıran bir problem değildir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT