20 Ağustos 2019, Salı 22:16

KOAH Hastalığının Bitkisel Tedavisi Ahmet Maranki İbrahim Saraçoğlu

KOAH Hastalığının Bitkisel Tedavisi Ahmet Maranki İbrahim Saraçoğlu

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) hastalığı öksürük, hırıltılı solunum, halsizlik, balgam gibi belirtilere neden olan, hastalık ilerledikçe nefes almayı zorlaştıran bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalık ayrıca zatürre, akciğer kanseri ve kalp hastalığına yol açabilen ilerleyici bir hastalıktır. Fakat bu durum tedavi edilebilir bir durumdur, sigarayı bırakma, bronkodilatatörler ve kortizon kullanma, belli yaşam tarzı değişiklikleri KOAH hastalığının tedavisinde ana tedavi yöntemleridir.

KOAH’ın esas nedeni sigara içmektir. Diğer nedenleri arasında pasif içicilik ve hava kirliliği, kimyasal dumanlar ve toz gibi çevreden veya fabrikalardan gelen akciğeri tahriş eden faktörler yer alır. Nadiren alfa-1 antitripsin eksikliği olarak adlandırılan genetik hastalık da bu duruma neden olabilir.

Hastalık ilk olarak hiçbir belirti göstermeyebilir veya sadece hafif belirtileri gösterebilir. Zamanla belirtiler balgamlı sık sık öksürme, nefes darlığı, hırıltılı ses, göğüs darlığı, enerji yoksunluğu ve kilo kaybı olabilir. KOAH hastası olanlar genellikle soğuk algınlığına daha sık yakalanır.

KOAH eğer tedavi edilmezse solunum yolları enfeksiyonu, yüksek kan basıncı, kalp sorunları, akciğer kanseri ve depresyona sebebiyet verebilir.

KOAH Hastalığı Nedir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akciğerin iltihaplanmasına, akciğer dokusunun zedelenmesine ve solunum yollarının tıkanmasına sebep olan, nefes alıp vermeyi zorlaştıran uzun süren bir rahatsızlıktır.

KOAH Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 1. Nefes darlığı, özellikle fiziksel aktivite sırasında. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) nefes almanızı zorlaştırır.
 2. Hırıltı.
 3. Göğüs darlığı.
 4. Kronik öksürme (Balgamlı veya balgamsız)
 5. Sabah kalkınca ilk iş boğazdaki balgamı temizleme ihtiyacı
 6. Sık üşüme, grip veya diğer solunum yolu enfeksiyonları
 7. Enerji düşüklüğü
 8. Dudaklarda veya tırnak yataklarında mavilik (siyanoz)

KOAH Hastalığı Neden Olur?

KOAH nedenleri:

 1. Sigara içmek
 2. Kötü havalandırılmış evlerde yemek pişirmek ve evi ısıtmak için yakıt yakmaktan kaynaklanan kömür gibi dumanlara maruz kalma
 3. Çevrede veya işyerlerinde toz veya kimyasal dumanlar gibi kirletici maddelere maruz kalma
 4. Pasif içicilik. Başkasının içtiği sigara dumanını solumak da KOAH’a sebep olabilir
 5. Hastalarda akciğer dokusunu zedeleyen enfeksiyon hastalıkları
 6. Nadir olmasına rağmen, alfa-1 antitripsin eksikliği olarak adlandırılan aileden geçen genetik bozukluk da KOAH’a sebep olabilir.

KOAH Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) için belirli bir ilaç yoktur fakat tedavi, durumun devamlılığını yavaşlatmaya ve semptomları kontrol etmeye yardımcı olur.

Tedavi şunları içerir:

 1. Sigarayı bırakma – KOAH hastalığınız varsa ve sigara içiyorsanız bu, yapabileceğiniz en önemli şeydir
 2. İnhalatörler ve ilaçlar – nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak için
 3. Akciğer rehabilitasyonu – özelleştirilmiş eğitim ve egzersiz programıdır
 4. Ameliyat veya akciğer nakli– yine de insanların çok azı için bir seçenektir

Prof. İbrahim Saraçoğlu'ndan KOAH Bitkisel Tedavi Yöntemi

Bir su bardağı suyu kaynatın, kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı yulaf samanı konularak 7 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın.7. dakika dolar dolmaz bekletmeden sıcakken süzülür.
Uygulanışı: Ilıyınca yudum yudum içilir.Bir ay boyunca gün aşırı sabah,öğle veya akşam yemeklerinden iki saat sonra yudum yudum içilir.
Bir ayda toplam onbeş gün uygulanmış olacaktır.Bir aydan sonra onbeş gün ara verin. Ve onbeş gün aradan sonra aynı şekilde devam edin.

KOAH Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Zencefil

Zencefil balgamı yok etmekte yardımcı olur, vücudunuzun nefes vermesini kolaylaştırır. Ayrıca akciğerdeki solunum döngüsünü geliştirir ve iltihaplanmayı azaltır. Doğranmış taze zencefili suda kaynatın, zencefili süzün, bal ekleyin ve çay gibi için.

Zerdeçal

Kurkuminin, zerdeçalın içindeki aktif bileşenin, antiviral, anti-inflamatuar ve antioksidan etkisi vardır, bu sayede KOAH da dahil hastalıkların büyük çoğunluğunda iyileşmeye yardımcı olur. 2009’daki bir çalışmada kurkuminin az bir miktarı farelerde hava yolu enflamasyonunu önlediği tespit edildi. Bu baharatı, KOAH’ı kontrol etmek için veya sağlığınızı geliştirmek için günlük beslenmenize ekleyin.

Ginseng

KOAH’ın en iyi tedavi yöntemlerinden biri de ginsengdir. Bu bitki, nefes alma gücü ve egzersiz toleransını artırır KOAH’ın semptomlarından kurtulmaya yardımcı olur.  2011 yılındaki bir çalışmada katılımcıların, bu bitkinin akciğer fonksiyonlarını arttırdıklarını belirtmişlerdir.

Okaliptüs yağı deneyin.

KOAH semptomları yaşayan çoğu kişi doğal bir ilaç olarak esansiyel yağlar kullanır. Araştırma, okaliptüs yağı gibi gerekli yağların hava yolu enflamasyonunu azaltabileceğini düşündürmektedir.

 1. Az bir miktar okaliptüs yağı ile göğüsünüze usulca masaj yapmak
 2. Veya buhar makinesi alıp 2-3 damla okaliptüs yağı damlatıp bunu tenefüs edin

KOAH Hastalığı Komplikasyonları Nelerdir?

KOAH hastalığı tedavi edilmezse şu sorunlara yol açabilir;

 1. Aritmi
 2. Depresyon
 3. Koroner arter hastalığı
 4. Zatürre
 5. Kalp yetmezliği
 6. Akciğer kanseri
 7. Sağ kalp yetmezliği
 8. Uyku problemi
 9. Bunama
 10. Ölüm
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT