2019-11-09 23:57:58 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:07

Köfte Patatesin Yanına Ne Gider Kuru Köftenin Yanında Ne Yenir

Yediden yetmişe köfteyi sevmeyenimiz yoktur. Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve içerisinde yoğun ölçüde protein barındıran köfteyle en iyi giden besinler acaba nelerdir? Bu yiyecekler,  köfte yerken aldığımız tadı doruğa çıkaracak gıdâlardır

Köfte Patatesin Yanına Ne Gider Kuru Köftenin Yanında Ne Yenir

Yediden yetmişe köfteyi sevmeyenimiz yoktur. Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve içerisinde yoğun ölçüde protein barındıran köfteyle en iyi giden besinler acaba nelerdir? Bu yiyecekler,  köfte yerken aldığımız tadı doruğa çıkaracak gıdâlardır. Kızarmış patates,  üzerine ketçap-mayonez,  yoğurt,  salatalık turşusu,  makarna ve tabii ki kıtır kıtır taptaze ve sıcacık bir ekmek; yanında ayran veya kola ile,  köftemizin lezzetine lezzet katacaktır.

Köftenin Yanına Ne Yakışır?

Köfte; Türk mutfağı denildiğinde hemen akla gelen mükemmel lezzetlerin başında yer alır. Hiçbir insanın kayıtsız kalamayacağı bu nefis yiyeceğin,  çok sayıda çeşitleri mevcuttur. İçlerinden en yaygın olanları; Dalyan köftesi, İzmir köftesi,  Kuru köfte, İnegöl köftesi ve benzeri köfteler olmakla birlikte, birbirinden farklı yüzlerce köfte tarifi bulmanız mümkündür.

Acaba, köfteyle en iyi giden besinler hangileridir?

 1. Hiç şüphesiz patates; köftenin yanına en layık olan gıdâların başında gelmektedir. Kızarmış patates ve kola ile köftenize eşlik etmek, tadı damağınızda kalacak bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.
 2. Standart ev salataları da, köftenin yanında tüketilebilir. Tercihinize göre herhangi bir salata çeşidini hazırlayabilir ve köftenizin yanında âfiyetle yiyebilirsiniz. Mevsim Salatası,  Çoban Salatası,  Soğan Salatası gibi salatalar, köftenin yanında tercih edebileceğiniz nefis lezzetlerdir.
 3. Patates kızartması ve salataya ek olarak, pilav ve ayran ikilisi de köfteyle harika bir uyum sergileyecektir. Ayrıca domates salatası da, köftenizin yanına çok yakışacaktır.
 4. Köftenizin yanında bol sarımsaklı cacık veya güzel bir soğan salatası servis etmek de, pratik ve şahane bir tercih olacaktır.
 5. Köftenin yanında olmazsa olmazlardan biri de tabii ki mezelerdir. Piyaz, köfteyle berâber tüketilen en yaygın mezelerin başında gelse de, tercih edebileceğiniz çok sayıda alternatif vardır. Acılı Ezme,  Cacık ve Piyaz Şakşuka; köftenizin lezzetini ikiye katlayacak besinlerden sadece birkaçıdır.
 6. Izgara etlerin yanında çoban salatasına; köftenin yanında ise fasulye piyazına doyum olmaz.
 7. Piyaz, besin değeri yüksek salatalardan biri olup; köfteyle berâber yaygın olarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra; közlenmiş patlıcan salatası,  haşlama ot salataları ve patates salatası da, köftenin yanında sunulabilir.
 8. Patates püresi ise, köftenin ve diğer et yemeklerinin olmazsa olmazlarındandır.
 9. Biber, patates ve patlıcan kızartması da, köftenin yanına yaraşır enfes lezzetlerdendir.
 10. Makarna veya Pilav: Sofralarımızın baş tâcı olan makarna ve pilav, aynı zamanda köftenin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Dilediğiniz bir pilav ya da makarna çeşidini hazırlayabilir; köftenizin çeşidi, pişirme şekli ve kendi damak tadınızla uyumlu bir makarna/pilav türüne menünüzde yer ayırarak, masanızı süsleyebilirsiniz.

İşte, köfteyle berâber tercih edebileceğiniz makarna ve pilav çeşitlerinden bazıları;

 1. Sebzeli makarna
 2. Fırında makarna
 3. Garnitürlü Pilav
 4. Mısırlı Pilav
 5. Tereyağlı pilav

Ara Sıcak: Hiç kuşkusuz ara sıcaklar, sofralarımızın ayrılmaz bir parçası olup ana yemeklerimizin tamamlayıcısıdır. Köftenin yanında genellikle tercih edilen favori gıdâ patates kızartmasıdır. Bununla birlikte, deneyebileceğiniz çok sayıda değişik lezzet vardır. O enfes tatlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Patlıcan Kroket
 2. Havuç Mücveri
 3. Soğan Kroket

İçecekler

 1. Ayran
 2. Asitli İçecekler

Köfteyle berâber hangi meşrubat tercih edilmeli?  Bu soruya verilen yanıtlar, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazılarımız köftenin yanında tercihini gazlı içeceklerden yana kullanırken; bazılarımız ise ayran içmeyi daha çok sevmektedir.

Mavi Kadın