Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2019-07-06 20:59:32 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:10

Kolajen Nedir Kolajen Faydaları Kolajen Ne İşe Yarar Nereden Elde Edilir

Google News

Vücutta deri, kemikler, kaslar, tendon ve bağ dokuları gibi çeşitli yapıların en önemli yapı taşı olan kolajenin kan damarları, kornea ve diş gibi vücudun farklı bölge

Kolajen Nedir Kolajen Faydaları Kolajen Ne İşe Yarar Nereden Elde Edilir

Kolajen Nedir, Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Kolajen, insan vücudunda pek çok görevi olan bir proteindir. Vücutta deri, kemikler, kaslar, tendon ve bağ dokuları gibi çeşitli yapıların en önemli yapı taşı olan kolajenin kan damarları, kornea ve diş gibi vücudun farklı bölgelerinde çeşitli görevleri vardır. Vücuttaki yapıların ve bağların birbirine tutunarak bir bütün oluşturmasını sağlayan yapı taşı kolajenlerdir. Eski Yunancada yapıştırıcı anlamına gelen “kolla” kökü kolajen yapı taşının vücudun yapıştırıcısı anlamına geldiği yorumunu ortaya çıkarmıştır. Kolajen üretim seviyesi vücut yaşlandıkça azalarak kolajenin kalitesinde de azalmalar oluşur. Vücutta kolajen üretiminin azaldığının en belirgin göstergesi cildin esnekliğini kaybederek sağlamlığını yitirmeye başlamasıdır.

İnsan vücudundaki proteinin %30u kolajenden oluşmaktadır ve bu kolejen proteinlerinin yaklaşık olarak 28 farklı çeşidi bulunur. Aslına bakılacak olursa “kolajen” kelimesi yapıştırıcı anlamına gelmektedir ve bu da kolajenin vücuttaki görevi olan dokuları ve yapıları birbirine bağlamakla oldukça özleşmektedir. Kolajen içeren vitamin hapları ve kolajen içeren besinler alınarak vücuda kolajen takviyesi yapılabilir.

Kolajen Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 1. Erken yaşlanma, kırışma, ciltte sarkma
 2. Kuru cilt
 3. Kırılgan tırnaklar
 4. Selülit
 5. Eklem ağrısı
 6. Tendon veya bağlarla ilgili sorunlar
 7. Zayıf kaslar veya kas kütlesi kaybı
 8. Zayıf Kemik Mineral Yoğunluğu
 9. Yüksek tansiyon (esnek olmayan sert damarları nedeniyle)

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Cildi Güzelleştirir

Kolajen cildin temel yapı taşıdır ve bu yüzden cildin güçlenerek nem ve esneklik kazanmasında büyük rol oynar. Yaşlandıkça vücuttaki kolajen üretimi giderek azalır ve bu da cildin nemini kaybederek kırışıklar oluşmasına sebep olur. Kolajen cilt sağlığını ve esnekliğini artırarak cildin daha sıkı ve yumuşak olmasını sağlar.

Kas Kütlesini Artırır

Kas dokuları yaklaşık olarak %1 ile %10 arasında kolajenden oluşmaktadır. Bu protein ise kasların gücünü kaybetmemesi ve düzgün bir biçimde fonksiyon gösterebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kalp Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalara göre vücuda kolajen takviyesi yapmak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kolajen, atardamarın ve kalpten vücudun diğer bölgelerine kan taşıyan kan damarlarının yapısının güçlendirilmesine katkı sağlar. Vücutta yeterli oranda kolajen bulunmadığı zaman atardamar ve kan damarları güçsüzleşerek hassaslaşırlar. Yapılan bir araştırmaya göre, 31 kişiden oluşan sağlıklı yetişkin bireylere 6 ay boyunca düzenli olarak 16 gram kolajen takviyesi yapıldığında bu kişilerin bu takviyeyi olmadan önceki hallerine kıyasla atardamarlarındaki sertliğin büyük oranda azaldığını ortaya çıkmıştır.

Tırnakları Güçlendirir

Saçlar kadar tırnakların da daha sağlıklı ve sağlam olabilmesi için kolajene ihtiyacı vardır. Tırnaklarınızın güçsüzleşerek kolayca kırılmaya başladığını fark ederseniz beslenmenize kolajen içerikli besinler eklemeniz faydalı olacaktır.

Hormonları Dengeler

Vücuttaki hormon dengesizliğinin kişiye birçok farklı etkisi olabilmektedir. Vücutta salgılanan her hormonun vücudun farklı bölgelerinde farklı görevleri bulunur. Vücuttaki hormon dengesizliğinin en belirgin etkilerinden biri sivilce oluşumudur. Kolajen kişinin daha sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayabilmesi için vücuttaki hormon dengesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Psikolojik Hastalıklara İyi Gelir

Giderek büyümükte olan günümüz toplumunda günlük yaşamımızda bizleri strese sokabilecek bir çok farklı sebep vardır. İş, okul, ve hayatın genel stresi anksiyete bozukluğuna yol açabilmektedir. İçeriğinde bulunun yüksek orandaki glisin sayesinde kolajenin anksiyeye oluşumunun önüne geçtiği bilinmektedir.

Kolajen İçeren Yiyecekler Nelerdir?

 1. Kemik suyu ve kelle paça çorbası
 2. Yeşil ve siyah zeytin, kereviz, soğan, sarımsak gibi sülfür içeren gıdalar
 3. Sığır ve inek eti, tavuk, keçi vb hayvanların kemikleri, derisi ve sakatat bölgesinde bol miktarda kolajen bulunur.
 4. Portakal, ananas, mandalina, greyfurt, gibi C vitamini içeren meyveler
 5. Domates, elma, çilek, kiraz, kırmızıbiber, gibi likopen içeren meyveler
 6. Balıklarda bulunan Omega 3 yağ asitleri
 7. Havuç, balkabağı gibi A vitamininden zengin turuncu sebzeler ve lahana, pancar, ıspanak, kuşkonmaz ve patlıcan gibi sebzeler.
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.