2017-08-08 01:40:18 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:51

Kolesterol Neden Yükselir? Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Bitkiler

“Bu makalemizde kolesterol nedir, yüksek kolesterol belirtileri neler, kolesterol düşürmek için ne yapmalı, kolesterole iyi gelen yiyecekler hakkında bilgiler

Kolesterol Neden Yükselir? Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Bitkiler

“Bu makalemizde kolesterol nedir, yüksek kolesterol belirtileri neler, kolesterol düşürmek için ne yapmalı, kolesterole iyi gelen yiyecekler hakkında bilgiler verdik.” Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Ve Dr. Feridun Kunak tarafından tarifi verilen kolesterol düşüren kür tariflerini yayımladık.

Kolesterolü kısaca tarif etmek gerekirse, kanda bulunan bir yağ türüdür.  Hücrelerimizin kolesterole ihtiyacı vardır, kolesterol sayesinde vücut çeşitli fonksiyonlarını yerine getirebilir.  Yüksek kolesterol ise LDL yani kötü kolesterolün kanda birikmesine denir. Atardamarlarda katman birikimine ve tıkanmalara neden olan kolesterol türü LDL kolestroldür. Bu yağ aldığımız besinler yoluyla kana karışır. Bu yağ zamanla damar çeperinde tutunmaya başlar. Soba borusunun kurum tutması gibi düşünülebilir. Bunu arttıran etmenler vardır. Damar çeperinin pürüzsüz yapısını kaybetmesi gibi. Yine soba borusunu düşünelim, borunun iç kısmı tırtıklı olsa idi daha çabuk kurum bağlayacaktı. Kolesterolü 2 ye ayırmaktayız. LDL olanı zararlı olanıdır. HDL ise iyi kolesterol olarak bize fayda sağlar. Bunu besinlerden alamayız vücut kendi üretir fakat bazı besinler bunun üretimini arttırır. Yazımızın sonunda bunu tablo halinde bulacaksınız. Bu yazımızda kolesterolü düşürmek için kullanabileceğiniz doğal besin kaynaklarından bahsedeceğiz.

Kolesterol Belirtileri (Yüksek Kolestrolün Belirtileri)

 1. Baş ağrısı
 2. Halsizlik
 3. Aşırı yorgunluk hissi
 4. Ayaklarda ve bacaklarda yanma
 5. Soluk cilt, cildin solgun görünmesi
 6. Yaraların geç iyileşmesi
 7. Baş dönmesi
 8. Ayak tırnaklarında kalınlaşma
 9. Ayak parmaklarında morarma
 10. El ayaklarda üşüme veya uyuşma
 11. Ağrı ve kramplar yaşama
 12. Nefes darlığı
 13. Göz kapakları çevresinde sarı cilt lekeleri
 14. Deri altında ve göz çevresinde yağ birikmesi
 15. Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar
 16. Bacaklarda meydana gelen ağrılar
 17. Cilt ve göz çevresinde meydana gelen sarımtırak lekeler

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

 1. Kötü beslenme (Yağlı kırmızı et, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar, paketlenmiş gıdalar, katı margarin, tereyağ, kızarmış yiyecekler, katı bitkisel yağ çerez, cips, kraker gibi atıştırmalıklar)
 2. Obezite (Aşırı kilo) Aşırı kilolu olmak vücuttaki trigliserid seviyesini yükseltirken iyi kolesterolü (HDL’yi) düşürür.
 3. Hareketsiz yaşam (Egzersiz yapmamak ve hareketsizlik kolestrolü yükseltir)
 4. Sigara / Alkol kullanımı
 5. Yaşlanma (Erkekler 50 yaşını aştıktan sonra LDL seviyelerinde dikkat edilmesi gereken oranda yükseklik yaşarlar. Kadınların LDL seviyeleri menopoza kadar nispeten daha düşüktür ancak menopoz sonrasında erkeklerin LDL seviyesine yaklaşmaya başlar.)

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

 1. Genetik
 2. Stres
 3. Diyabet
 4. Yüksek tansiyon
 5. Tiroit Salgısı Azlığı
 6. Metabolik sendrom
 7. Bulaşıcı hastalıklar
 8. Bazı gıdalar (Konunun sonuna bakınız)
 9. İnsulin direnci, polikistik over sendromu, erken menopoz, tiroid tembelliği, hipotiroidi, guatr, şeker hastalığı gibi endokrinoloji ve metabolizma alanına giren faktörler iyi kolesterolü düşürüp, kötü kolesterolün yükselmesine zemin hazırlıyor.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Yüksek Kolestrolü Düşüren Kür Tarifi

 1. 15 -16 saplarıyla beraber hormonsuz maydanoz,
 2. 1 limon suyu,
 3. Yarım su bardağı su,

Maydonoz Limon Kürü’nün Yapılışı: Saplı maydanozları, limon suyunu ve klorsuz suyu koyup blenderden geçirin. Elde ettiğiniz yeşil suyu sabahları aç karnına kahvaltıdan 10-15 dakika önce için. 15 gün uyguladıktan sonra 3-4 gün ara verip yeniden 15 günlük bir kür daha yapın.

Doktor Feridun Kunak’dan Yüksek Kolestrolü Düşüren Kür Tarifi

Kolesterol sorunu olanlar bitkilerden yararlanabilir. Prof Dr Feridun Kunak’ın kolesterol için önerdiği bitki kürü için gerekli malzemeler ve uygulama şekli:

Gerekli Malzemeler:

 1. 40 tane zeytin yaprağı
 2. 20 diş dövülmüş sarımsak
 3. 10 adet limonun suyu
 4. 1 kg saf zeytinyağı

Hazırlanışı

10 gün cam kavanozda bekletin, süzün, sabah öğle akşam birer tatlı kaşığı için.

Kolesterolü Düşürmek İçin Ceviz Suyu Kürü Tarifi

Her gece yatmadan önce bir bardak suya 2 adet ceviz içi atıp, sabah uyandığınızda bu suyu içip ardından cevizleri yiyerek kısa sürede kolesterolü düşürebilirsiniz.

Kolesterolü Düşüren Besinler

Yeşil Çay

Gün içinde birkaç bardak yeşil çay içmeniz, kötü kolesterolünüzün düşürülmesinde en basit yollardan biridir. American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan 2011 tarihli bir çalışma da yeşil çayın kötü kolesterolü düşürdüğü makale olarak yayımlanmıştır. Yeşil çay bu etkiyi, kötü kolesterolü sindirim esnasında kana karışmasını engelleyip vücuttan idrar ile atarak sağlar. Buna ek olarak damar tıkanmalarını önleyerek, kalp sağlığınızı da korumanıza yardımcı olur. Bu etkilerinden yararlanmak için gün içinde 2-3 bardak sıcak yeşil çay tüketin.

Soğan

Kırmızı kuru soğan yüksek kolesterolü düşürmekte etkili bir sebzedir. Hong Kong'daki bilim adamları soğanın kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olduğunu ispat etmiştir. Soğan aynı zamanda kalp sağlığını korumada etkilidir. Ezerek suyunu çıkardığınız soğandan 1 tatlı kaşığı soğan suyu ve bir çay kaşığı balı karıştırarak için. Günde 1 kez içmeniz yeterlidir. Diğer kullanımı ise, rendelediğiniz çeyrek soğanı bir bardak ayrana atın, içine de bir çay kaşığı acı pul biber atın ve için. Bunu düzenli olarak için. Günlük öğünlerinize soğan, sarımsak ve zencefili de ekleyin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi,  kolesterol ve trigliserid seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. Bunun yanında, asit reflü, yüksek tansiyon, gut, üst solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonlarında da etkili bir içecektir. Gün içinde içtiğiniz 1 bardak suya 1 yemek kaşığı gelecek şekilde için. Günde 2-3 defa sirkeli su karışımını kullanın. İlerleyen günlerde içine kattığınız sirkeyi, 2-3 kaşığa kadar çıkartın. Sirkenin kokusu rahatsız ediyorsa taze sıkılmış meyve sularına da sirke katıp içebilirsiniz.

Kolesterolü Düşüren Besinler

Badem

Badem doymamış yağlar açısından zengin olması sayesinde kalp sağlığında kullanılması sıklıkla tavsiye edilir. Bunun yanında bademdeki lif iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürmektedir. 2011 yılında Nutrition Review de yayınlanan bir araştırmaya göre badem gibi kuruyemişlerin düzenli tüketilmesi koroner  kalp hastalıkların önlenmesinde birincil etkili olan LDL kolestrolünü yüzde 3 ila 19 oranında azalttığı belirtilmiştir. Diğer bir çalışma ise Journal of American Heart Association'da 2015 yılında yayınlanmıştır. Bu çalışmaya göre düzenli badem tüketen kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma riskini etkin bir biçimde düşürmektedir. Gün içinde kuruyemiş olarak tüketebileceğiniz gibi, yoğurdunuza ve salatalarınıza da katabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik olma özelliğinin yanında, kandaki pıhtıları çözmeye, kan basıncını düşürmeye ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Gün içinde 2-3 diş sarımsağı yemeği adet haline getirin. Çiğnemek ağız kokusuna neden olduğu için, küçük parçalar halinde kesip su ile hap gibi yutabilirsiniz. Yoğurt, salata ve yemeklerinizden de eksik etmemeniz gereken bu bitkiyi aşırıya kaçmadan her gün tüketebilirsiniz.

Bitter Çikolata

Siyah çikolata da hem severek tüketebileceğiniz hem de yüksek kolesterolünüzün düşmesine yardımcı olacak bir besindir. American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, siyah çikolatadaki bileşim theobromine HDL kolestrolü yükseltmeye katkı sağladığı açıklanmıştır. Antioksidan ve iltihap önleyici etkisi sayesinde kan damarlarında tıkanmaların önüne geçer. Bu da kalp krizi ve inme riskini azaltan önemli bir etkendir. Kakao oranı %60 ve üzeri olan çikolataları tercih edin ve gün içinde birkaç parça şeklinde düzenli olarak tüketin.

Kişniş Tohumu

Yapılan araştırmalar ve kullanıcı geri dönüşlerine bakıldığında, kişniş tohumları LDL (kötü kolesterol) ve trigliserid düzeylerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bunun yanında, hipoglisemik etkilere sahiptir ve diyabet te de etkili olduğu bilinmektedir. Kişniş tohumunu aktardan alırken çektirip toz haline getirin. Küçük bir cezveye su ve 2 tatlı kaşığı bu tozdan katın ve kaynatın.  Kaynadıktan sonra tozunu süzün ve çayını için. Damak tadınıza göre içine biraz bal veya süt ilave edebilirsiniz. Gün içinde 1-2 defa içebilirsiniz.

Ldl Kolesterol Nedir, Kaç Olmalı?Ldl Kolesterol Düşüklüğü Ve Yüksekliği Tıklayınız

Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır? Doktorlardan 3 Diyet Listesi Örneği Tıklayınız

Hipotiroidi Tiroid Bezinin Az Çalışması Belirtileri Nedenleri Tedavisi Tıklayınız 

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…