2016-11-02 03:27:32 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:50

Kollarımda Sivilceler Çıkıyor, Nasıl Geçer Ne Yapayım?

Kollardaki ve sırttaki sivilceler görüntü kirliliği yaptığından, bazı kadınların istediği kıyafetleri giymesini de zorlaştırır.

Kollarımda Sivilceler Çıkıyor, Nasıl Geçer Ne Yapayım?

Sivilceler, genellikle yüzde oluşmasına rağmen kol dahil vücudun çeşitli yerlerinde de ortaya çıkabilen cilt problemlerindendir. Kollardaki ve sırttaki sivilceler görüntü kirliliği yaptığından, bazı kadınların istediği kıyafetleri giymesini de zorlaştırır. Koldaki küçük yahut büyük boyutta, ağrılı, ağrısız, iltihaplı, kimi zaman kırmızı, kimi zaman beyaz renk olan sivilceleri yok etmenin çeşitli yöntemleri vardır fakat bu sivilcelerin neden meydana geldiğini bilmek daha sonra tekrarlamasını önlemek açısından çok mühimdir. İşte kolda sivilceye yol açan faktörler ve tedavi yöntemleri:

Alerjik reaksiyonlar

Yumuşatıcı, deterjan gibi iç çamaşırı temizliğinde kullanılan maddelerin içerikleri, alerjik reaksiyonlara sebep olarak kollarınızda ve sırtınızda sivilce oluşturabilir.

Terlemek

Egzersiziniz biter bitmez duş almazsanız açığa çıkan ter, kolayca sivilce oluşumuna neden olabilir. Terlemek genel olarak vücudunuz için iyi bir şey olsa da, gözeneklerin bakterilere daha fazla maruz kalmasına yol açabilir. Özellikle havanın sıcak ve nemli olduğu bir yerde yaşıyorsanız kollarınızda ve sırtınızda sivilce oluşması kaçınılmazdır.

Yağ bezleri

Kollarınız, boynunuz ve sırtınız, vücudunuzun diğer bölgelerine oranla yağ bezlerinin daha fazla salgılandığı yerlerdir. Dolayısıyla bu bölgelerde sıklıkla sivilce sorunu yaşanması olağan bir durumdur.

Sürtünme

Çok dar kıyafetler giymek sürtünmeye sebep olarak var olan sivilceyi daha kötü bir hale getirmenin yanı sıra, yeni aknelerin oluşmasına da zemin hazırlar.

Hormonlar

Erkeklik hormonu olan androjen, yağ bezlerinin daha çok büyümesine ve fazladan yağ salgılamasına yol açar. Bu durum da kıl köklerini tıkayıp sivilce üretimini tetikler. Östrojen kadınlık hormonu ise regl döneminde daha fazla salgılanarak kol dahil vücutta sivilce oluşmasına neden olur. Ayrıca doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak da kol, yüz ve vücutta sivilceler ortaya çıkabilir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Kollardaki Sivilceleri Geçiren Tarif

Kollarda sivilce ve yağ bezelerinin çıkma sebebi hormonal olabilir. Öncelikle bir dermatoloğa gidin. Evde uygulamanız gerekenlerin başında ise kese geliyor. Sonra da bir kase deniz tuzu, rendelenmiş bir portakal kabuğu, 20 gram Hindistan cevizi yağı, bir çorba kaşığı portakal yağını karıştırıp, temiz cilde masaj yaparak sürün. Ardından limon suyu ile masaj yapın, kuruyunca da bebe pudrası sürün. Kese ve peeling uygulamasını haftada bir, limon suyu ile pudrayı her gün uygulayın. Baharatlı yiyecek ve kuru yemişten de uzak durun.

Kolda sivilce çıkmasının diğer nedenleri

 1. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 2. Keratosis pilaris
 3. Hamilelik
 4. Kollardaki kılları alma
 5. Vitamin eksikliği
 6. Kötü beslenme
 7. Sigara ve alkol kullanımı

Koldaki sivilceler nasıl tedavi edilir?

 1. Kollarınızdaki sivilcelerden kurtulmak için ilk yapmanız gereken şey bir cildiye uzmanına başvurup doktorun vereceği krem ve ilaçları kullanmak olmalıdır. 
 1. Günlük hijyene dikkat edin. Uzun süre banyo yapmamak da kollarda sivilce oluşumunu tetikler. Duşta antibakteriyel sabun kullanın.
 1. Kolunuzdaki sivilceleri asla patlatmayın, bu durum sivilcelerin tüm kola yayılmasına neden olur.
 1. Vitamin eksikliği de kollarda sivilceye yol açabildiğinden dahiliye uzmanına başvurup vitamin testi yaptırın ve vitamin eksikliği varsa takviye alın.
 2. Pamuk gibi doğal liflerden yapılan bol kıyafetler giymeye çalışın. 
Mavi Kadın