10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:06

Kolon Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları

Kolon Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları

Kolon kanseri en sık karşılaşılan kanser türlerindendir. Bu makalemizde yakınları kolon kanserine yakalanan ve tedavi gören kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.Yorumlar ekşi sözlük ve diğer forum sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır.

Kolon Kanseri Ameliyatı Olanların Yorumları

Kolon kanseri en sık karşılaşılan kanser türlerindendir. Bu makalemizde yakınları kolon kanserine yakalanan ve tedavi gören kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.Yorumlar ekşi sözlük ve diğer forum sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır.

Geçtiğimiz senenin Mayıs ayında babama kolon kanseri teşhisi kondu ve cerrahi operasyon yapıldı. Erken teşhis edildiği için yayılma gibi sorunlar olmadı, kontrollerini de ihmal etmiyor. Ancak operasyondan sonra tam anlamıyla eski sağlığına kavuşamadı. Yemek yiyemediği için çok fazla kilo kaybetti. Ayrıca sürekli gaz problemi, karın ağrısı ve karın guruldaması gibi sorunlar yaşıyor. Karnından gelen sesler gerçekten anormal. Bu şikayetleri için doktoruna danıştı tabi, yeni ilaçlar verildi ve kullanmaya başladıktan sonra daha kötü oldu. Uyuyamıyor, hiçbir şey yapmak istemiyor ve sürekli içini çekiyor. Probiyotik kullanmayı denedik, onun da bir faydası olmadı. İnsan gerçekten dayanamıyor, çok üzülüyor ama elden gelen birşey de olmuyor malesef.

Babama iki sene evvel, 2. evre kolon rektum kanseri teşhisi konuldu. Yapılan ameliyatla bağırsağı 5 ay boyunca torbaya bağlı kaldı. Daha sonrasında yeniden vücut içine alındı. Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri sırasında iştahı komple kapandı. Bir de uzun bir süre boyunca ishal problemi olduğu için serumlarla iyileştirilmek zorunda kaldı. Çok fazla kilo verdi. Kanseri yenmeyi başarsa da yeni problemler ortaya çıkmaya başladı. Tuvalet ihtiyacını hemen karşılamazsa tutamıyor ve kaçırıyor, tuvalette çok uzun süre kalıyor, sürekli karın ağrısı ve gaz problemi yaşıyor. Dışarı çıktığında çok zorlandığı için evden çıkmak istemiyor. Farklı doktorlara da danıştık ama bir çare bulamadık ne yazık ki.

Tam 7 sene önce, bugünün tarihinde anneannemin kolon kanseri olduğunu öğrendik. Hastalığın tüm vücudunu sarması yalnızca 50 gün sürdü ve vefat haberini aldık. Dün ise kardeşim gibi gördüğüm bir arkadaşımın annesi kolon kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. 1 hafta içinde hastalığa yenik düştü. Kolon kanseri böyle illet bir hastalık arkadaşlar. Erken teşhis edilmesi ve tedavi imkanının olması çok büyük bir şans. Çünkü insanı yavaşça tüketen değil, göz açıp kapayıncaya kadar bitiren bir hastalık. 

Babam kolon kanserini yenmeyi başardı. Şimdi kontrollerine gidip geliyor. Fakat ameliyat sonrasında ince bağırsaklarında yapışma meydana geldi. Doktoru kesin bir bilgi vermedi ama ışın tedavisi ya da ameliyata bağlı olabileceğini söyledi. Bu durum çok geç teşhis edildiği için 2. ameliyatın yapılması da gecikti haliyle. Yaşanan ihmal sebebiyle henüz tam olarak toparlanamadı. Bağırsak ucu vücudun dışına çıkarıldı ve çok zayıfladı. Bağırsağın içeri alınabilmesi için bir kez daha ameliyat yapılacak. Sonrasında her şey daha iyiye gidecek inşallah. Bu hastalığı son evresinde bile yenen hastalar var, moralinizi kaybetmeyin.

Annemi kaybetmeme sebep olan hastalık kolon kanseriydi. Bu hastalıktan korunmak için birçok yabancı kaynaklı bilim makalesi ve sitesi araştırdım. Edindiğim bilgileri sizlerle de paylaşmak isterim. Beslenme listesi sebze ağırlıklı olmalı, sarımsak ve lifli gıdalar gibi antikanserojen gıdalar kesinlikle tüketilmeli. Çünkü bu gıdalar kanser hastalıklarının görülme riskini büyük oranda azaltıyor. İşlenmiş et hiçbir şekilde tüketilmemeli. Güçlü antioksidanlar içeren ve magnezyum yönünden zengin olan meyveler sık sık yenmeli. Kurutulmuş siyah erik, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin üretimini destekler ve kolon kanseri riskini azaltır. Bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Düzenli olarak lif almak büyük önem taşıdığı için chia, kenevir ve keten tohumu kullanılması önerilmektedir. Yeterli D vitamini alımı, kolon kanserinden korumak için oldukça önemli. Gerekli durumlarda (optimal değer 50 ila 70 ng/ml arasındadır) D3 vitamini takviyesi kullanılmalıdır. Ayrıca folik asit (folat) ve kalsiyum ağırlıklı olan ve çok kapsamlı bir içeriği bulunmayan multivitamin kullanımı da kanser riskini azaltmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve narenciyeler folik asit yönünden zengin kaynaklardır. Organik olmayan kırmızı etler glifosat içermektedir. Bu madde insan vücudu için zararlı olduğu için tüketilmemelidir. Aynı zamanda obezite, fazla kiloların bulunması, bel çevresi ve göbekte yağ depolanması gibi durumlar da riski artırmaktadır. Yapılan araştırmalar insülin değerlerini düşüren egzersiz hareketleri yapan kişilerin, uzun süre boyunca hareketsiz kalan kişilere göre  %30 ila %40 oranında daha az kolon kanserine yakalandıklarını kanıtlamıştır. Kolon kanserinden korunmak için sigara ve alkol alışkanlıklarının bırakılması büyük önem taşır. Bir başka araştırma ise taze meyve sebzenin yanında sarımsak tüketen kişilerin, %35 oranında daha az kolon kanserine yakalandıklarını ortaya çıkarmıştır.

Neredeyse 3 sene önce kayınpederimin kolon kanseri olduğunu öğrendik. Teşhis edildiğinde 4. evreye kadar ilerlemişti. Aynı zamanda karaciğer metastazı olduğu tespit edildi. 6 kür kemoterapi uygulamasının ardından ameliyata alındı. 1 yıldır da kolostomi ile hayatını sürdürüyor.  Operasyonun ardından tekrar 6 kür kemoterapi tedavisi verildi. Buna rağmen kanserli hücreler tüm vücudunu kapladı. Son anlarını Gazi Üniversitesi hastanesinde geçiriyor. Böbrekleri iflas etti ve solunum problemleri oluştu. Vücudumuzu dinlediğimizde işaretleri erken görebiliriz, lütfen bunu ihmal etmeyin ve düzenli kontrollerinizi aksatmayın.

Büyükbabam 66 yaşındayken kolon kanserine yakalandı. Aile içinde kimsede yoktu bu hastalık. Bağırsaklarında oluşan yaralar ilerleyen dönemlerde kansere dönüşmüş, yani ülseratif kolitle başlamış. Tuvalete gittiğinde kan gördüğü için aile hekime başvurmuş. Hekimi de bir doktor arkadaşını tavsiye etmiş. Kanser önce tomografiyle, sonra kolonoskopiyle doğrulandı. Parça alındıktan sonra testler yapıldı ve ameliyata girdi. Kanserli dokular temizlendi. Yaşlı hasta olduğu için bağırsak dışarı çıkarılmadı. Ameliyattan sonraki ilk haftada bağırsak sızıntısı olunca yeniden operasyona alındı ve bağırsağı dışarı çıkarıldı. 1 sene dolduktan sonra yeniden vücut içine yerleştirildi. İlk evrede teşhis edildiği için kemoterapi tedavisine ihtiyaç duyulmadı. Kontrollerini de hiç aksatmadı. Çok kilo vermiş olsa da zaman geçtikçe sağlığına kavuştu. Çok şükür artık iyi, hastalığının üzerinden 4 yıl geçti. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT