21 Ekim 2021, Perşembe 21:20

Koltuk Altı Kılları, Tüyleri Nasıl Alınır En Etkili 7 Yöntem

Koltuk Altı Kılları, Tüyleri Nasıl Alınır En Etkili 7 Yöntem

Birçok kadın ve erkeğin ortak noktası istenmeyen tüylerdir. İstenmeyen tüylerin en başında koltuk altı kılları yer alır. İstenmeyen koltuk altı kıllarından kurtulmanın birçok yöntemi vardır. Kadınlar koltuk altı tüylerini temizlemek için genelde ağda, tıraş, epilatör yahut lazer yöntem tercih ederler. Erkekler ise istenmeyen koltuk altı tüylerinden kurtulmak için tıraş yahut tüy dökücü kreme başvururlar. Yazımızın devamında koltuk altı kıllarının hangi yöntemle ve nasıl alınacağından bahsettik.

Koltuk Altı Kılları Nasıl Alınır?

Tıraş Olma

Genelde kadın ve erkeklerin koltuk altı tüylerinden kurtulmak için en sık kullandıkları yöntem tıraş yöntemidir. Tüy alma yöntemleri arasında en pratik ve acısız olanıdır. Ancak bu yöntem kılların çıkma zamanını oldukça hızlandırır. Tıraş olduktan sonra 1-2 gün içerisinde kıllar tekrardan uzamaya başlar. Koltuk altı kıllarından kurtulmak için, duştayken koltuk altı bölgesi duş jeli ile yahut başka köpürtücü bir ürünle koltuk altı köpürtülür. Ardından kol yukarıya kaldırılır ve tıraş bıçağı ile tüylerin çıkış yönüne doğru tıraş edilir. Tıraş bıçağı ile aynı bölgenin üzerinden defalarca geçmemeye dikkat edilir. Ardından koltuk altı bölgesi su ile durulanır ve kurulanır.

Ağda Yapma

Ağda, kadınların koltuk altı tüylerinden kurtulmak için başvurdukları bir diğer yöntemdir. Evde rahatlıkla yapılabilen bir yöntem olup kılların tekrardan çıkma süresini uzatır. İsteğe göre çam sakızı ağdası yahut yeni nesil ağda bantları kullanılabilir. Ağda yapmadan önce koltuk altı bölgesi sabunla güzelce yıkanır ve kurulanır. Ardından koltuk altına bir miktar bebek pudrası dökülür. Daha sonra kol yukarıya doğru kaldırılarak koltuk altı kısmı gerilir. Isıtılan ağda tahta spatula ile yahut rolon şeklinde sürülen ağda makinesi ile tüylerin çıkış yönüne doğru sürülür. Ağda bezi, koltuk altına iyice bastırılır. Ağda kağıdı tüylerin çıkış yönüne doğru olacak şekilde tutulur ve tek seferde tüylerin çıkış yönün doğru çekilir. Ardından ağda temizleme yağı ile koltuk altındaki yapışkanlık silinir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, koltuk altı tüylerinden tamamen kurtulmak için en etkili yöntemdir.  Ancak koltuk altı tüylerinden kurtulmak için en maliyetli yöntemdir. Lazer epilasyon sayesinde koltuk altı kıllarından tamamen kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyon, yüksek ısılı lazer alet ile kıl köklerindeki folikülleri yakma işlemidir. En kalın ve koyu renkli kıllara sahip olan kadınlar lazer epilasyon yöntemini sayesinde koltuk altı kıllarından kurtulabiliyor. Lazer epilasyona  alternatif olacak bir diğer yöntem ise elektroliz yani iğneli epilasyondur.  Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon ile birkaç seyansta koltuk altı kıllarından kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Epilatör Kullanma

Kadınların koltuk altı kıllarını temizlemesi için tercih ettiği yöntemlerden biri de epilatör aletidir. Epilatör aleti kullanan kadınların birçoğu biraz can acıttığını söylese de sonunda pürüzsüz bir tene sahip olduklarını belirtiyorlar. Epilatör kullanmadan önce koltuk altı güzelce yıkanmalı ardından kurulanmalıdır. Kol yukarıya doğru kaldırılır ve cildin gerilmesi sağlanır. Epilatör makinesi cilde 45 derecelik açı ile tutulur ve epilatör kılların çıkış yönünün tersine olacak şekilde hareket ettirilir. Koltuk altı bölgesindeki kılların tamamı temizlendikten sonra, koltuk altı bölgesine nemlendirii krem sürülür.

Tüy Dökücü Krem Kullanımı

İstenmeyen koltuk altı kılları için daha çok erkeklerin tercih ettiği yöntemlerden biri de tüy dökücü krem yahut spreydir. Tüy dökücü kremler ve spreyler içerisinde tiyoglikolik asit ve potasyum hidroksit gibi aktif kimyasallar içerir. Bu kimyasallar kıl köklerine etki ederler ve kılların lifli proteinlerini parçalarlar. Tüy dökücü krem kullanmadan önce koltuk altı bölgesi su ve sabunla temizlenip kurulanır. Ardından tüy dökücü krem yahut sprey kendi ambakajının üzerinde yazdığı miktar kadar, koltuk altına sürülür. Tüy dökücü kremin talimatında yazan süre kadar bekletilir. Ardından ürünün içerisinden çıkan spatula yahut nemli bir bez ile krem temizlenir. Ardından koltuk altı bölgesi su ile güzelce temizlenip kurulanır.

Eldiven İle Koltuk Altı Tüylerini Alma

Koltuk altındaki kılları temizlemek için en geleneksel yöntemlerden biri de eldivendir. 1 adet ameliyat eldiveni ile koltuk altı tüylerini kökünden temizleyebilirsiniz. Eldivenle tüy almadan önce koltuk altı bölgesi sabunla güzelce temizlenir. Ardından koltuk altı bölgesine bir miktar bebe pudrası sürülür. Ameliyat eldiveni ele geçirilir, işaret parmağı ve baş parmağı ile koltuk altındaki tüyler kökünden tutulur ve tüyün çıkış yönüne doğru hızlıca çekilir. Koltuk altındaki tüyler tamamen temizlendikten sonra, koltuk altı bölgesi soğuk su ile durulanır.

Bitkisel Yöntem

Koltuk altı kıllarının yoğunluğunu azaltmak ve kılları inceltmek için de bazı doğal yöntemler mevcuttur.

Küçük bir kase içerisine 1 çay kaşığı toz zerdeçal eklenir ve üzerine bir miktar su eklenerek macun kıvamına getirilir. Koltuk altı kıllarını temizledikten sonra, elde edilen karışım koltuk altına sürülür. Karışım koltuk altı bölgesinde yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır. Bu işlem haftada 2 yahut 3 kez tekrar edilir. Düzenli uygulama sonrasında tüylerin azaldığını hatta bazı kıl köklerinden kıl çıkmadığını fark edebilirsiniz.  

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT