21 Ekim 2021, Perşembe 21:29

Koltuk Altı Lenf Bezlerinde Ağrılı Şişliğin 9 Nedeni Ve Tedavisi

Koltuk Altı Lenf Bezlerinde Ağrılı Şişliğin 9 Nedeni Ve Tedavisi

Koltuk altı lenf bezi şişmesi, çeşitli hastalıklar, enfeksiyon veya tahriş sonucunda meydana gelir.  Koltuk altı lenf bezlerinde oluşan şişliklerin altında birçok neden yatmaktadır. Koltuk altında oluşan şişlikler her zaman ciddi bir hastalığın habercisi olmayabilir. Bazen çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olurken bazen de ciddi bir durum olmaksızın koltuk altı lenf bezlerinde şişkinlik görülebilir.

Koltuk Altı Lenf Bezlerinde Şişlik Neden Olur?

Lenf bezleri, vücudumuzda mazı maddelerin alışverişinden ve artıkları toplayıp uzaklaşmasından sorumludur. Meme bölgesindeki lenf dolaşımının çoğu, koltuk altındaki lenf bezlerine akmaktadır. Koltuk altı lenf bezleri tanecikli bir yapıya sahip olup, kol içinden başlayarak göğüsün çevresine kadar devam etmektedir.  Koltuk altında görülen şişlikler birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkarlar. Şayet koltuk altında bulunan lenf bezleri sertleşmesi ve küçük yaraların çıkması enfeksiyon veya iltihaplanma belirtisidir. Enfeksiyon veya iltihap kapmasına neden olan faktörler ise epilasyon, ağda sonucunda veya deodorant gibi ürünlerin cilde temas etmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum lenf bezlerinin 1 cm’ den fazla şişmesine neden oluyor ve göğüse kadar uzanıyor ise bazı hastalıkları işaret edebilir. Bu durumda bir an önce doktora görünmelidir. Bazen de adet dönemindeki hormon dengesizliklerinden dolayı koltuk altında ve memede şişlik görülebilmektedir.

Koltuk Altı Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesinin tedavisi için Genel Cerrahi bölümünden randevu almalıdır.

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişliklerinin Başlıca Nedenleri

Koltuk altındaki lenf bezlerinin şişmesi sonucu ağrı görülebilir. Bazı durumlarda ise ter bezlerinde oluşan enfeksiyon iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir. 

Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesinin bir diğer nedeni, tıraş, ağda veya epilasyon işlemleri uygulamak, hijyene dikkat etmemek ve aşırı terleme sonucunda, lenf bezlerinde şişlik görülmektedir.

Kol sinirlerinin hasar alması veya ani hareket sonucu kas kasılmalarında koltuk altında ağrılar veya şişkinlikler görülebilmektedir.

Koltuk altındaki lenf bezlerinin şişmesine neden olan bazı durumlar ise el veya kollarda oluşan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar, koltuk altındaki lenf bezlerinin şişmesine neden olurlar.

Koltuk altındaki lenf bezlerinde şişkinlik oluşmasına bazı bakteriyel hastalıklar neden olur. Bu hastalıklar; iltihaplanma, çeşitli enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar kedi tırnağı hastalığı, lenfanjit, lenfadenit, zona, AİDS, suçiçeği ve deri enfeksiyonları neden olmaktadır.

Bazı aşılar reaksiyon gösterebilir ve koltuk altı lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Bu aşılar; tifo aşısı, kabakulak aşısı ve kızamık aşısı gibi aşılardır. Aynı zamanda kabakulak, kızamık ve tifo hastalıklarında da koltuk altındaki lenf bezlerinde şişkinlik görülebilmektedir.

Vücut tüylerini almak için kullanılan tıraş, epilasyon ve ağda bazı durumlarda enfeksiyona neden olabilir bu da koltuk altındaki lenf bezlerinin şişmesine yol açabilir. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da koltuk altı lenf bezlerinde şişkinlik görülmektedir.

Alerjik etkenlerden dolayı koltuk altında şişkinlikler meydana gelebilir. Bu durum deodorant ve koltuk altı spreylerinin ciltle temas etmesi sonucu oluşur, bunun sonucunda lenf bezleri şişebilir.

Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi bazı viral hastalıkların habercisi olabilir. Bunlar; enfeksiyöz mononükleoz, hodkin lenfoma, non hodkin lenfoma, lösemi, meme, akciğer, cilt ve lenfoma kanseri koltuk altının şişmesine neden olabilir. Şayet şişkinler büyük ve ağrılı ise bir an önce doktora başvurmalıdır.

Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Koltuk altı lenf bezleri şişkinliğinin tedavisi için doktor öncelikle bazı tetkikler yapar sonrasında şişkinliğin altında yatan nedeni anlamaya çalışacaktır. Lenf bezlerinin şişmesinde, vücutta meydana gelen belirtilere göre uygun tedavi yöntemi uygulayacaktır. Bakteri ve enfeksiyon teşhisi koyulduğunda, antibiyotik ilaçlarla antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak altında yatan neden ciddi hastalıkların habercisi ise, tedavi için erken teşhis çok önemlidir. Özellikle de kanser hastalıklarında erken tanı büyük önem teşkil etmektedir. Bu nedenle koltuk altı lenf bezlerinde şişkinlik baş gösterdiğinde kesinlikle ihmal etmemeli, doktora gidip nedenini öğrenmelidir.

Kanser hastalıklarının ilk evresinde koltuk altındaki bezeler mercimek büyüklüğünde olup iltihaplıdır. İlerleyen zamanlarda iltihap, apseye dönüşebilir. Bu durum da apse daha geniş bir alana yayılır ve koyu renkli yaralar ağrılı bir süreç oluşturur. Koltuk altındaki lenf bezlerinde oluşan şişkinlikler kesinlikle hafife alınmamalı, en kısa zamanda genel cerrahi bölümünden randevu almalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT