Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
14-08-2017 23:39 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Koltuktan, Kumaştan, Kıyafetten Pantolondan, Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Google News

Oje lekesi en zor lekelerden sayılır. Bu makalemizde kumaştan, koltuktan, kıyafetten, elbiseden, pantolondan ve kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? Hakkında bilgiler

Koltuktan, Kumaştan, Kıyafetten Pantolondan, Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekesi en zor lekelerden sayılır. Bu makalemizde kumaştan, koltuktan, kıyafetten, elbiseden, pantolondan ve kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? Hakkında bilgiler vereceğiz;

Kumaştan, Kıyafetteki  Giysideki Elbisedeki Pantolondaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle şunu bilmelidir ki kan lekesini temizlerken kesinlikle ılık ya da sıcak su kullanmayın. Kullanmanız durumunda leke iyice kumaşa işleyecek ve çıkarması imkânsız hale gelecektir. Kıyafetteki oje lekesinin geçmesi için en etkili yöntemlerden biri elma sirkesi kullanımıdır. Oje lekesi olan bölgeye sirke ile ıslatılmış temiz beyaz bir bez veya kağıt havlu ile baskı uygulayın. Lekenin arka tarafa geçmemesi için lekenin diğer tarafına kağıt havlu koyun. Sirke ile lekeli bölgeyi temizledikten sonra kıyafetinizi kullanma talimatında belirtilen şekilde yıkayın ve doğal yollarla kurutun.

Giysideki oje lekesini çıkarmak diğer etkili yöntem asetondur. Aseton içeren oje çıkarıcısı ile bir kağıt havlu veya bir bezi ıslatarak lekeye uygulayın. Aseton ile ıslatmış olduğunuz kağıt havluyu ya da bezi lekenin üzerine bastırınız. Bu işlem yapılırken kesinlikle bez ile leke ovulmamalıdır. Ayrıca bu işlem yapılırken oje lekesinin bulunduğu alanın altına havlu ya da bez konmalıdır. Bu sayede oje lekesinin kumaşın lekeli olmayan yüzene geçmesini engellemiş olursunuz. Eğer oje lekesi kumaşın arka yüzüne geçmiş ise bu işlemi her iki yüze de uygulayınız. Kullandığınız kağıt havluyu ya da bezi oje lekesini emdikçe değiştirmeniz gerekir.

Koltuktaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Asetonu beyaz ve desensiz kağıt havluya, temiz bir beze yahut bir miktar pamuğa dökün. Asetonu  beze  yahut kağıt havluyla döktükten sonra bezi koltuğun üzerine bastırın. İlk etapta, ovalamadan oje lekesinin üzerinde bez bastırılarak tampon yapılır. Bez, oje lekesini kendine çektikçe, yeni bir beyaz beze veya kullanılan bezin diğer kısımlarına aseton dökülerek aynı işlem tekrar edilir. Ardından bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen deterjan ve bir bardak ılık su karıştırılır. Bu karışım başka bir temiz bez üzerine dökülür ve koltuğa tampon yapılır. Koltuktaki oje lekesinin büyük bir miktarı emildikten sonra ılık suyla ıslatılmış temiz bir bez yardımıyla lekeye müdahale edilir. Bu şekilde durulama işlemi yapıldıktan sonra kuru bir bez yardımıyla koltuktaki ıslaklık ve nemlilik alınır.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinizde, çarşafta ya da çeşitli örtülerde oluşmuş ve kurumuş kan lekesini diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Bunun için macunu lekeli bölgeye dikkatlice uygulamalı, sonrasında diş macununun iyice kurumasını beklemeli ve soğuk suyla durulamalısınız. Ardından ilgili bölgeyi sabunlamalı ve soğuk suyla tekrar yıkamalısınız. Lekenin çıkmaması durumunda ise işlemi tekrarlamalısınız. Ancak bu işlemi halılarda ya da mobilyada kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu durumda diş macununun kokusu materyallere işleyebilir.

Yataktaki Kan Nasıl Temizlenir?

Yatağı yıkayamayacağımız gibi uygulanan yöntemin de çok fazla sulu olmaması gerekmektedir. Bu sebeple 2 yemek mısır nişastası, 1 yemek kaşığı tuz ve ¼ yemek kaşığı hidrojen peroksiti karıştırıp elde ettiğimiz macunu kan bulaşmış bölgeye uygulayarak lekeden kurtulabiliriz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kan Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Doğal Çözümler Tıklayınız

Çay Lekesi Nasıl Çıkar Geçer Temizlenir? Çay Lekesine Kesin Çözüm Tıklayınız

Halıdan Oje Ve Oje Lekesi Nasıl Çıkar? Kesin Doğal Çözümler Tıklayınız 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.