06 Aralık 2020, Pazar 00:57

Kontakt Lens Kullanmanın Göze Zararları Nelerdir?

Kontakt Lens Kullanmanın Göze Zararları Nelerdir?

Lensin Zararları Nelerdir Lens Kör Eder mi Göz Doktorları Anlatıyor

Hayalindeki göz rengine kavuşmak, görünümünde değişiklik yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen pratik çözümlerden biri olan renkli lenslerin popüleritesi oldukça artmıştır. Bilhassa kahverengi gözlü insanların daha çok ilgi gösterdiği bu ürünler, kullananların tarzında dikkat çekici farklılıklar meydana getirmektedir. İnsanların birçoğu estetik gerekçelerden dolayı gözlük yerine lensi seçmektedir. Fakat lens kullanırken hijyen kurallarına dikkat edilmezse, göz sağlığı bundan olumsuz etkilenmektedir. Lenslerin doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Yanlış kullanılan lenslerin gözlere zarar vereceği şüphesizdir.

Lens Takmak Zararlı mıdır?

Dr. Burcu Usta Uslu şu bilgileri vermektedir;

"Eğer lens kullanmayı düşünüyorsanız, önce bir doktora danışmanız önerilir. Lensin kullanımı ve bakımı dikkat gerektirir. Doktorunuzun bu hususta vereceği tavsiyeler size yol gösterecektir. Onlara uygun hareket ederseniz kullandığınız lensler gözlerinize zarar vermez."

Göz Doktoru Dr. Adnan İpçioğlu bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"Hekim kontrolü ve önerisi olmadan lens kullanmak uygun değildir. Lenslerin bakımını yaparken göz doktorunun bildirdiklerine uyulursa herhangi bir sorun yaşanmaz. Zaten hijyen ve temizliğe riayet etmek sadece gözlerimizin değil, cildimizin ve tüm vücudumuzun sağlığı için de çok önemlidir. Lensleri temiz tutmak da gözlerin enfeksiyon kapmasını önler. Yoksa daha iyi görmek isterken, tam tersine göz rahatsızlıklarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Lensinizi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi mutlaka güzelce sabunlayıp yıkamalısınız. Lens solüsyonlarınızı vaktinde değiştirmeye özen göstermelisiniz. Başkasının lensini bir dakikalığına bile olsa kullanmamalısınız. Ayrıca lens kullanan bayanlar, makyaj konusunda da hassas davranmalıdır. Fazla kirlenmemesi için lensler, makyajdan önce takılmalıdır. Şayet bir göz doktoru size lens kullanmanızı tavsiye etmediyse ve reçeteniz yoksa göz numaranız doğru lens almanız için yeterli değildir.

Yukarıda da belirtildiği gibi, hijyen kurallarını önemsememek de oldukça tehlikelidir. Öte yandan lenslerle uyumak, günlük lenslerin 24 saatten, aylık lenslerin ise 30 günden daha uzun süre kullanılması, duşa, havuza ve denize lenslerle girmek ve gözlerde enfeksiyon olmasına rağmen lens kullanmayı sürdürmek sağlık açısından büyük bir risk teşkil eder."

Dr. Ali Murat Hacımustafaoğlu bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"Lenslerin uzun süre kullanılması, göz kuruluğuna sebep olabilir. Bunun engellenmesi için doktorun vereceği "suni gözyaşı" olarak bilinen damlaların uygulanması gerekir. Öte yandan lenslerin uzun vadede göz bebeklerini değiştirdiği saptanmıştır. Bu itibarla doktor muayenesini hiç ertelememek lazımdır. Lensler gözlerde önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Göz enfeksiyonlarının yanı sıra göz kapağında meydana gelen problemler de lensin yan etkileri arasında yer almaktadır."

Lens Takmak Körlük Yapar mı? Op. Dr. Lokman Balyen Anlatıyor

Lenslerin hekim kontrolünde kullanılması ve lens seçimini doğru yapmak şarttır. Aksi takdirde kalıcı hasarlar bırakabilir. Bundan dolayı lens kullanımına doktor önerisiyle başlanmalı, gözlere uygun doğru bir lens tercih edilmelidir. Lensler bilinçli bir şekilde kullanılmazsa gözler enfekte olabilir ve uzun vadede kalıcı körlük bile oluşabilir. Kontakt lens kullananlar kaşıntı, ağrı, kızarıklık, kuruluk, yanma, batma, aşırı sulanma, yabancı cisim hissi, göz akıntısı ve benzeri herhangi bir yan etkiyle karşılaştıklarında lenslerini hiç beklemeden çıkarmalıdır.

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir? Göz Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Nuray Akyol Anlatıyor

  1. Kontakt lensleri takma ve çıkarma işlemlerinden önce elleri yıkamalı ve kurulamalıdır.
  2. Lensler makyajdan evvel yerleştirilir, makyaj temizlenmeden önce çıkarılır.
  3. Lensler çıkarıldıktan sonra solüsyonu iki parmak arasında veya avuç içinde temizlemeli, lensi bu solüsyonla durulamalıdır. Tekrar kullanmadan önce kutusuna lensi örtecek miktarda solüsyon koyup, bu solüsyonun içerisinde 5 saat bekleterek dezenfekte etmelidir. Lens kabında bulunan solüsyon kesinlikle yeniden kullanılmamalıdır.
  4. Eğer lensleri takmadan önce durulayacaksanız bunu lens bakım solüsyonuyla yapmalısınız. Hiçbir zaman lense ile musluk suyu birbirine temas ettirilmemelidir.
  5. Lensleri takmadan evvel kenarlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu sayede lenslerinizi yanlış takma gibi bir durum yaşamazsınız. Ayrıca lenste bir hasar olup olmadığını görebilir, yırtık lens kullanarak gözlerinizi riske atmazsınız.

Lensle Uyumak Zararlı mıdır Göz Doktorları Anlatıyor Tıklayınız

Lens Batması, Lens Takınca Bulanık Görme, Göz Kanlanması Göz Kuruluğu Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT