26 Ekim 2020, Pazartesi 18:07

Kontakt Lensle Uyunur mu Gözde Lens Varken Uyumanın Zararları

Kontakt Lensle Uyunur mu Gözde Lens Varken Uyumanın Zararları

Lensle Uyumak Zararlı mıdır Göz Doktorları Anlatıyor

Lens kullananlar tarafından sıklıkla araştırılan soruların başında; gece lensle yatılır mı, lensle yatmak zararlı mı, lensi çıkarmadan uyunur mu? Soruları gelir. Makalemizde bu sorulara doktorlar tarafından verilen cevapları okuyabilirsiniz.

Gözde Lens İle Uyumanın Zararları Nelerdir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. U. Emrah Altıparmak anlatıyor;

Araştırmalara göre kontakt lensle uyuyanların göz enfeksiyonu oluşma riski 5-6 kat daha fazladır. Bu yüzden lensi çıkarmadan uyumak tavsiye edilmez. Saydam tabaka yani normal kornea, ihtiyacı olan oksijeni emilim yoluyla havadan alır. Halbuki uyurken göz kapaklarımız kapalıdır ve oksijen seviyesi azalır. Kontakt lensler kornea tabakasına yeteri kadar oksijen gitmesini önler. Elbette bu durum kornea sağlığına zarar verir. Daha fazla oksijen geçirgenliği olan lenslerin üretimi son yıllardan itibaren giderek yaygınlaşmıştır ve bu problem bir nebze de olsa çözüme kavuşturulmuştur. Fakat yapılan çalışmalara bakacak olursak, lensle uyumak gözün enfekte olma ihtimalini güçlendirir, mikroplara açık hale getirir. Bu nedenle lensleri çıkardıktan sonra uyumak daha sağlıklıdır.”

Dr.Füsun Uzunoğlu anlatıyor;

"Çoğu zaman günlük kullanım için tercih edilen kontakt lensler, istisnai durumlar hariç, geceleri mutlaka çıkarılmalıdır. Uyurken takılabilen lensler eskiden daha tehlikeliydi ancak geçtiğimiz yıllardan beri gece uyumaya elverişli, oksijen geçirgenliği yüksek özel lenslerin üretimi yapılmaktadır. Lensler kullanım amacına ve oksijen geçirgenliklerine göre farklılık arz etmektedir. Fakat yüksek oksijen geçirgenliğine sahip olsa dahi, lensle uyumanın riski her zaman için vardır. 1 ay boyunca gözde kalabilecek şekilde uzun süreli kullanım için tasarlanan kontakt lensler mevcuttur. Özellikle de uzun süre lens kullanması gerekenlerin, düzenli olarak göz muayenesi yaptırmalarını öneriyoruz. Kontakt lenslerle uyumayı alışkanlık haline getirmek alerjik reaksiyonların doğmasına sebebiyet verebilir."

Gözde Lensle Uyumak Çok Zararlı!

Göz doktoru Dr. Patrick Volmer; lensle uyumanın ne kadar zararlı olduğunu herkese ispat etmek amacıyla lenslerini çıkarmadan uyuyan bir kadının fotoğraflarını paylaşmıştır. Patrick Volmer tarafından yayınlanan görüntüler tam anlamıyla dehşet vericidir. Lensleriyle uyumayı tercih eden kadının nasıl büyük bir hata yaptığı, fotoğraflardan net olarak anlaşılmıştır. Zira kadının korneası büyük ölçüde hasar görmüştür. Facebook üzerinden paylaşılan fotoğraflar kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşmış ve görenleri hayrete düşürmüştür. Fotoğrafta bulunan kadının gözlerinin üstünde sarı renkli garip bir tabaka mevcuttur. Dr. Volmer bunun, lensle uyumaya bağlı oluşan bir iltihaplı yara olduğundan bahsetmiş, göz hastalıklarının en önemli sebeplerinden biri olan Pseudomonas Aeruginosa bakterileri yüzünden tamamen kör olma riskinin bulunduğunu kaydetmiştir.

Dr. Volmer; "Bakteriler sadece birkaç gün içerisinde kornea tabakasını yer ve gözlerde beyaz ve ölü bir doku bırakır. Hangisi olursa olsun, kontakt lensle uyumaktan kaçınmalısınız. Emin olun zararı, yararından çoktur. Göz sağlığınızı ihtimallerin eline bırakmayın. Lenslerinizi gözlerinizden çıkarmanız 1-2 dakikanızı bile almaz. Oysa korneanız tahrip olursa tedavi edilmesi yıllarınızı alabilir." diye açıklamada bulunmuştur. Volmer, bu görüntüleri lensle uyumanın tehlikesine dikkat çekmek için yayınladığını belirtmiş ve tüm lens kullanıcılarını bu konuda duyarlı olmaya davet etmiştir.

Lens Batması, Lens Takınca Bulanık Görme, Göz Kanlanması Göz Kuruluğu Tıklayınız

Kahverengi Göze Hangi Lens Yakışır Hangisini Satın Almalıyım? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT