17 Ekim 2021, Pazar 06:30

Köpek Çeşitleri Eğitilebilir Köpekler Nelerdir?

Köpek Çeşitleri Eğitilebilir Köpekler Nelerdir?

En İyi Köpek Cinsleri Irkları Ve Köpeklerin Özellikleri

Köpeklerin sadakati dillere destandır ve bu durum geçmişten bugüne hiç değişmemiştir. Çünkü köpekler tıpkı bir çocuk gibi bizimle oyun oynayabilir, bize hoşgörüyle yaklaşır, duygularımızı hisseder ve bunu hem bakışlarıyla hem de sevimli tavırlarıyla belli ederler. Öte yandan köpekler sahiplenme içgüdüsü taşırlar; beraber yaşadıkları insanlara karşı vefakardırlar ve onları korumaya çalışırlar.

Doberman

"Doberman", zekası oldukça gelişmiş, korkusuz, atılgan ve sadık bir köpek ırkıdır. Karakter bakımından ise dişi ve erkek dobermanlar arasında birtakım farklar vardır. Dişi dobermanlar daha cana yakın ve hisleriyle hareket eden hayvanlar olup sakin bir yapıya sahiptirler. Erkek dobermanların ise tam aksine biraz sinirli bir doğası ve katı kuralları vardır, tanımadıkları kişilere saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Bu ırk keskin zekalıdır ve öğrenme konusunda yeteneklidir, o yüzden Doberman köpekleri eğitmek hiç de zor değildir. Eğer bir Doberman sahiplenmek istiyorsanız bunun sabır ve enerji gerektirdiğini unutmamalısınız.

Border Collie

Asil duruşuyla dikkat çekmektedirler ve Lassie isimli dizi sayesinde giderek popüler olmuşlardır. Border collie köpeklerin ileri düzey bir zekaya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Öğrenmeye meraklıdırlar ve sahiplerine tam bir bağlılıkkla bağlıdırlar.

Labrador Retriever

Labrador Retriever cinsi köpekler Amerika'da çok yaygındır ve kısaca Labrador diye anılmaktadır. Türkiye'de de Labrador sahiplenenlerin sayısı az değildir. Bu ırk hem dış görünüşüyle hem de sıcak kanlı ve yumuşak başlı olmasıyla köpek türlerinin içinde ön plana çıkmaktadır.

Kangal

Sivas denilince akla gelen ve iri tüylere sahip olan Sivas Kangalı'nın soyu Orta Asya'ya uzanmaktadır. Büyük gövdesinden cesaret alan Sivas Kangalı, güvenilir bir bekçi ve koruma köpeğidir.

Kuvasz

Dış görünüş itibariyle koyuna benzemektedirler. Aslen Maceristan'lı olan Kuvasz ırkı, bu ülkede çoban köpeği ollarak kullanılmaktadır. İri, kuvvetli ve gözü kara bir köpek olan Kuvasz, dalgalı, beyaz ve kalın tüyleriyle hayranlık uyandırmaktadır. Bu tüyleri soğuk havalardan zarar görmesine engel olmaktadır. Kuvasz cinsi köpekler tanımadıkları kişilere daima mesafeli yaklaşırlar. Bekçi köpeğidirler ve insanların, evlerin, kıymetli eşyaların tehlikelerden korunması için özveriyle çalışırlar.

Brittany Köpek

Brittany köpeği pek de sessiz bir kişiliğe sahip olmayıp tam aksine kıpır kıpır ve çok hareketlidir. Üstelik zekası da fazlasıyla güçlüdür. İnsanlarla kaynaşmaya ve dostluk kurmaya yatkındırlar. Bir tür av köpeğidirler ve bu itibarla çevik, cesur ve dürüsttürler. Eğitimcilerini hiç zorlamayan bu ırk, ilk defa köpek sahiplenmeyi düşünenlerin öncelikli seçimi olmaya adaydır.

Yorkshire Terrier

Enerjisi de cesareti de yüksek olan Yorkshire Terrier, arkadaş canlısı bir köpektir. Heybetli ve sevecen görüntüsüyle Yorkshire Terrier cinsi köpekler herkesin beğenisini kazanmaktadır.

Boxer Köpek

Boxer köpekleri eğitmek bir hayli eğlencelidir. Kolay öğrenme becerisine sahip bu ırkın soyu uzun yıllardan beri devam etmektedir. Kökeni Almanya'ya dayanan Boxer cinsi köpekler Türkiye'de de oldukça yaygındır.

Golden Retriever

Golden retriever; köpek cinsleri arasında bambaşka bir yere sahiptir ve şirin mi şirin görüntüsü, kolayca uyum sağlayabilen karakteri ile her zaman ilgi odağıdır. golden retriever köpekler çok uysal ve sempatik olduklarından çocuklu aileler tarafından da rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT