2021-11-16 02:05:58 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:26

Koronavirüs sonrası saç dökülmesine dermatolog önerileri

Covid salgını sırasında özellikle son bir yılda aşırı saç dökülmesi vakaları ile karşılaşmaktayız. Kemoterapi sonrasında olduğu gibi Covid-19 (Koronavirüs) geçiren kişiler yoğun saç dökülmesi problemi yaşıyorlar. Hatta saçlarının yarısını kaybeden hastalarımız bile var. COVİD geçtikten iki ay sonra şiddetli beyaz köklü (telogen) saç dökülmesi meydana geliyor ve aylar geçmesine rağmen saçlar dökülmeye ediyor.

Koronavirüs sonrası saç dökülmesine dermatolog önerileri

Korona olarak da bilinen COVİD, saç derisi dahil vücudun çeşitli bölgelerine saldıran agrasif bir virüs türüdür. Saç dökülmesi, COVID-19'un resmi semptomlarından biri olarak listelenmemiştir. Ancak Koronavirüs geçirenler hastalık tüm belirtileri geçtikten sonra, yüzde 25 ila 30'unda saç dökülmesi başlamaktadır. Uluslararası Trichologistler Birliği, COVID nedeniyle ortaya çıkan iki farklı saç dökülmesi türü tanımladı: yaygın saç dökülmesi ve saçkıran(Alopesi areata). Siz de bu sorunlardan muzdaripseniz işte COVİD'in neden olduğu saç dökülmesine çözümler.

Koronavirüs (COVİD) Nedenli Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Sağlıklı Beslenin

Vücudun genel bağışıklığının güçlü olması için beslenmenin önemi büyüktür. Saç ve tırnak sağlığı için yeterli miktarda protein, demir ve çinko gibi minerallerin yanı sıra biotin ve D vitamini gibi vitaminleri beslenme ile düzenli ve dengeli olarak almalıdır. Bu vitamin ve mineralller sayesinde saç ve tırnaklar güçlenip saçların dökülmesi önlenir. Bu yüzden COVİD sebepli saç dökülmesinden kurtulmak amacıyla yumurta, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri, kırmızı- beyaz et, badem, yoğurt ve yeşil sebzeleri beslenmenize mutlaka dahil etmelisiniz.

Vitamin Eksikliği Varsa Tedavi Edilmelidir.

Demir eksikliği, kansızlık, B12 ve D vitamini eksikliği COVİD’le birlikte saç dökülmesini tetikleyebilir. Cilt doktoruna gidip gerekli testleri yaptırmalı kansızlık, B12 ve D vitamini eksikliği varsa doktorun bildireceği takviye vitaminleri kullanmalıdır. Biotin de doktor onayıyla kullanabileceğiniz saç dökülmesini durdurmaya yardımcı bir takviyedir. Aşırı dökülme olduğu durumda enjeksiyon ve mezoterapi ile dökülmeyi vahimleşmeden durdurabiliriz.

Lokal Olarak Saça Sürülen Yağları Kullanın

Saç dışarıdan temizlenir içeriden beslenir diye bir sloganımız vardır. Dışarıdan sürülen vitamin ve yağların emilmesi zordur ve vıcık vıcık bir tedavinin zorluğu vardır. Faydalı vitamin ve aminoasitler ağızdan alınmalıdır. Saç diplerindeki kıl köklerini uyarıp kanlanmayı arttıran maddeler uygulanabilir. Minoxidil veya procapil gibi kıl kökünü uyaran maddeler de saç diplerine sürülerek kılların daha çabuk çıkması sağlanabilir.

Anti-İnflamatuar İçeren Besinler Tüketin

TELOGEN dökülme oksidatif stres sonucu geliştiği için antioksidanlar dökülmeyi yavaşlatabilir. Lokal saç ilaçlarının içinde de antioksidanlar vardır. Badem, ceviz, kavrulmuş yer fıstığı gibi kuruyemişler; chia tohumu gibi tohumlar ve yeşil yapraklı sebzeler anti-inflamatuar özelliğe sahiptir, vücudun bağışıklığını yükseltir ve virüsten korur.

Korona Virüs Nedeniyle Saç Dökülmesi Aylarca Sürebilmektedir!

Korana virüs vücuda yoğun bir travma yaşatır tüm dokuları olumsuz etkiler ve hücre büyümesini durdurur. Vücudun aşırı baskı altında olduğu durumlarda saç ve tırnaklar ihmal edilerek onların beslenmesi durdurulup kaynaklar diğer dokulara yönlenmektedir. Korona virüs yan etki olarak kas ağrıları ve kaslarda güçsüzlük yaptığı gibi bazı kişilerde de aşırı saç dökülmesine sebep olmaktadır. Bu saç dökülmeleri kiminde 3-4 ay, kiminde ise çok daha uzun süreler devam edilir. Bu dönemde saç dökülmeleri günde 200-300 tel gibi çok ciddi boyutlarda olabilir. Hatta saç yoğunluğunun yarı yarıya azaldığını bile görmekteyiz. Korona virüs sonrası iyileştikten sonra 6-7. aylarda dahi saç dökülmesi sürebilir. Dökülen saçlar ise hastalığı atlattıktan sonra, 8.aydan itibaren çıkmaya başlamaktadır. Bu süreçte saçlarınızın hızla çıkmasını sağlamak için üstte açıkladığımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Ayrıca saç için aldığınız destek antioksidanlar, vitaminler ve aminoasitler tüm vücudu destekleyicidir ve yıpratıcı bir enfeksiyonun izlerini silmeye yardımcı olur.

Türkiye Hastanesi Dermatoloji Uzm.Dr.Metin Oğuz'un görüşlerinden yararlanılmıştır

Mavi Kadın