19 Ekim 2019, Cumartesi 09:42

Kortizonlu Krem Nedir Kortizon İçeren Krem Ne İşe Yarar

Kortizonlu Krem Nedir Kortizon İçeren Krem Ne İşe Yarar

Kortizonlu kremler içerisinde kortizon bulunan kremlere denir. Bu kremler cilde sürülerek kullanılır, ciltteki kızarıklık şişlik, kaşıntı gibi çeşitli hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Kortizonlu kremler genellikle şu cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılır;

 1. Egzama
 2. Sedef hastalığı
 3. Kontakt dermatit
 4. Ciltte döküntü
 5. Pişik
 6. Böcek ısırmaları, sokması
 7. Makatta, vajinada kaşıntı
 8. Hemoroid (Basur hastalığı)
 9. Seboreik dermatit (kafa derisini, yüzü, kulakları ve gövdeyi etkileyen bir cilt hastalığı)

Kortizonlu Kremin Yan Etkileri

 1. Ciltte kızarıklık
 2. Sivilce çıkması
 3. Ciltte yanma hissi, karıncalanma, batma hissi
 4. Ciltte kuruma, çatlama
 5. Cilt renginde değişiklik
 6. Ciltte incelme
 7. Ciltte kabarcıklar çıkması
 8. Ciltte kabarma
 9. Mide bulantısı,
 10. Mide ekşimesi ,
 11. Baş ağrısı ,
 12. Baş dönmesi ,
 13. Adet dönemi değişiklikleri,
 14. Uyku problemi ( uykusuzluk ),
 15. Terlemede artış
 16. Ciltte sivilce çıkması

Kortizonlu kremin, bulanık görme veya ışıklar etrafında haleler görme, düzensiz kalp atışı, kilo alımı , yüzde şişkinlik veya yorgunluk hissi gibi ciddi yan etkileri olduğunda

bu durumu doktorunuza söyleyin  
Kortizonlu Krem Nasıl Ve Ne Kadar Süre Kullanılır?
Kortizonlu kremi prospektüsünde yazdığı gibi yahut doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Ellerinizi sabun ve su ile yıkayıp, havluyla kurulayın. Kremi cildiniz üzerine ince bir tabaka halinde yayıp, cildinizi nazikçe ovun.

Böcek ısırıkları ve sokmaları , pişik veya kontakt dermatit gibi cilt hastalıkları için muhtemelen sadece bir hafta kadar kortizonlu krem kullanmak gerekir.

Bu ilacı yüzünüzde, gözlerinizin veya ağzınızın yakınında veya cilt kıvrımlarının veya ince cildin bulunduğu vücut alanlarında kullanmaktan kaçının.

Doktorunuz size söylemediği sürece tedavi edilen cilt bölgesini bandajla kapatmayın .

Egzama ve sedef hastalığı gibi uzun süreli cilt problemleri için kremi daha uzun süre kullanmanız gerekebilir.

Belirtileriniz iyileşmezse veya daha da kötüye giderse doktorunuzu arayın.

Kremi oda sıcaklığında, ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız.

Cilde tek seferde çok fazla kortizonlu krem uygulaması genellikle ciddi sorunlara olmaz. Bununla birlikte, uzun süreli yüksek doz kortizon krem kullanımı, cildin incelmesine,  ciltteki kolay morarmaya, vücut yağındaki değişimlere (özellikle yüzünüzde, boynunuzda, belinizde ve belinizde), akne veya yüz kıllarında artşa, adet problemlerine, iktidarsızlık veya cinsel isteksizliğe neden olabilir.
Kortizonlu Krem Hangi Durumlarda Kullanılmaz?
Kortizonlu krem ürtiker (kurdeşen) tedavisi için faydalı değildir, çünkü bu durum cilt iltihabından değil histaminlerden kaynaklanır.

Kortizonlu krem sivilce tedavi etmek için kullanılamaz ve aslında durumu daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, bir cilt enfeksiyonu, ciltte kabarcıklar, çıbanlar, ülserler dahil olmak ciltteki çatlakları tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Kortizonlu krem üreme organlarının etrafındaki kızarıklığı tedavi etmek için az miktarda kullanılabilirken, asla vajina içerisine, doktor önermediği sürece kullanılmamalıdır.

Hemoroit tedavisi için formüle edilmiş herhangi bir preparat (Anusol-HC gibi) kortizon krem sadece hemoroitte kullanılmalı, dahili olarak kullanılmamalıdır.

Kortizon kremi, kafa derisindeki seboreik dermatitini tedavi etmek için kullanılabildiğinde, aslında kepekleri tedavi etmez. Kepek tipik olarak salisilik asit, selenyum sülfit veya çinko piriyon içeren ilaçlı şampuanlarla tedavi edilir.

Kortizon kremi, impetigo ve rosacea dahil olmak üzere bazı cilt hastalıklarınıdaha da kötüleştirebilir  . 
Kortizon Kremi Kullanımı İle İlgili Doktor Önerileri
Doktorları önermediği sürece, 10 yaşın altındaki çocuklarda kortizonlu cilt kremleri kullanmayın.

Doktorunuz onaylamadığı ve size bunun için bir reçete yazmadığı sürece asla kortizonlu kremi cildinize sürmeyin. Bu krem doktor onayı ile kullanılmadığından ciltteki sivilce, gül hastalığı gibi sorunları daha da şiddetlendirebilir.

Doktorunuzun bildirdiği günü ve saati aşmayın, kremi düzenli kullanın.

Kortizon kremi kullanırken normal nemlendirici gibi diğer krem veya merhemlerle aynı anda sürmeyin. Kortizon krem ile diğer herhangi bir ürün arasında en az 10 dakika bekleyin. İdeal olarak, günün farklı saatlerinde farklı cilt ürünleri kullanın.

Kreminizi kullanmayı unutursanız, endişelenmeyin, hatırladığınız anda sürebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT