10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:56

Koruk suyunun sağlığa 7 inanılmaz faydası ve evde koruk suyu yapımı

Koruk suyunun sağlığa 7 inanılmaz faydası ve evde koruk suyu yapımı

TV 8’de yayınlanan Masterchef yemek yarışması programı ile gündeme gelen koruk suyunun ne olduğu ve nasıl hazırlandığı merak ediliyor. Koruk suyu hakkında internet üzerinden araştırma yapan vatandaşlar, “Koruk suyu nedir?”, “Koruk suyu nasıl yapılır? “Koruk suyunun faydaları nelerdir?” sorularına cevap aramaya başladı.

İnsanların limon nedir bilmediği çok eski yıllarda, pek bir yaygın kullanılırmış koruk suyu... Günümüzde ise meşrubat olarak da tüketilen koruk suyu, salatalarda ve zeytinyağlı yemeklerde ekşi bir lezzet vermesi için kullanılıyor. Masterchef yarışma programı ile gündeme gelen koruk suyunun faydaları, ne işe yaradığı, hangi yemeklerde kullanıldığı ve koruk suyunun nasıl yapıldığı merak ediliyor. İşte koruk suyu ile ilgili merak edilenler…

KORUK SUYU NEDİR, TADI NASIL?

Üzümün henüz olgunlaşmamış haline koruk denir. Olgunlaşmamış üzümlerin ezilerek suyunun çıkarılması sonucu koruk suyu elde edilir. Koruk suyu oldukça ekşi bir tada sahip asitli bir içecektir. Tadı limon tuzu kadar keskin olmamakla beraber sumak kadar da kekremsi değildir. İçerisindeki tartarik asit ve elma asidi onun çok ekşi, acı bir tada sahip olmasını sağlar.

Orta çağ Avrupası'nda ana ekşi maddesi olarak, sirkeden daha sık olarak koruk suyunu kullanırlardı. Eski Fransızca’da ‘vertjus’ adı verilen koruk suyu, özellikle Batı Avrupa'da uzun yıllar tüketildi. Geleneksel Türk mutfağında ise yemeklerde limon olmadığında koruk suyu kullanılırdı. Günümüzde Fransız mutfağında halen özel bir lezzet olarak kullanılan koruk suyu, ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgesinde sıkça kullanılmaya devam ediyor.

EVDE KORUK SUYU NASIL YAPILIR?

Masterchef 2021 yarışmasına konuk olan ünlü şef Osman Sezener’in özel tarifi koruk suyu için gerekli olan malzemeler:

 • 1 su bardağı su

 • 2 salkım koruk
 • Tuz

Öncelikle asmadan koparılmış taze koruklar yıkayın. Ardından koruklar ezerek suyunu çıkarın. Ezilen korukların içerisine 1 su bardağı su ilave edin. Elle biraz sıkıp tülbentten geçirilerek koruk suyunu süzün. Biraz tuz ilave edin ve karıştırın. Koruk suyu hazır, afiyet olsun…

KORUK SUYU (KORUK EKŞİSİ) NASIL YAPILIR?

Anadolu’nun kültürel lezzeti koruk suyu özellikle doğal bir antioksidan olduğundan kışın daha fazla tüketilir. Çeşitli salatalara ve yemeklere lezzet veren koruk suyu tarifi şöyle:

 • 2 kilo kadar koruğu yıkayın ve bir müddet sirkeli suda bekletin. Ardından temiz suyla tekrar durulayın.
 • Yıkanan korukların suyunu çıkarmak için en pratik yöntem katı meyve sıkacağı kullanmak. Böylece korukların hem kabuğundan hem de çekirdeklerinden faydalanıyoruz. Korukları meyve sıkacağında sıktıktan sonra çıkan posasını tekrar sıkın. Posası kuruyana kadar bu işleme devam edin. (Katı meyve sıkacağınız yok ise ezdiğiniz korukları tülbent yardımıyla süzebilirsiniz.)
 • Elde edilen koruk suyunun içerisine 1 su bardağı su ve biraz tuz ilave edin. Hazırlanan koruk suyunu buzdolabında beklettikten sonra yemeklerin yanında içebilirsiniz. Afiyet olsun!
 • Koruk suyu ekşi ve keskin bir tada sahip olduğundan, kronik rahatsızlığı olanların, hamilelerin, emziren annelerin ve alerjik bünyeye sahip olan kişilerin tüketmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir.

KORUK ŞERBETİ TARİFİ

Koruk şerbetini denediğinizde sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz. İşte yaz sıcaklarında özellikle de Ramazan sofralarına çok yakışan koruk şerbeti tarifi:

Malzemeler:

• 1 su bardağı koruk suyu

• 4 su bardağı su

• 1 çay bardağı toz şeker

NASIL YAPILIR?

Su ve şekeri derin bir kabın içerisinde şeker eriyinceye karıştırın. Süzmüş olduğunuz koruk suyunu ilave edin ve biraz daha karıştırın. Soğuması için buzdolabında bekletin ve işte koruk şerbeti hazır! Afiyet olsun.

Koruk şerbetinin bir diğer yapılışı şöyle:

 • Büyük bir tencereye dallarını ayıkladığınız korukları ekleyin.
 • Korukların üzerini geçene kadar su ilave edin.
 • İçerisine bir su bardağı şeker ve bir çay bardağı sıkılmış limon suyu ekledikten sonra kısık ateşte kaynamaya bırakın.
 • Yaklaşık 1 saat kaynadıktan sonra ocaktan alın ve bir tülbent yardımıyla derin bir kaba süzün. (Korukları süzerken elinize mutlaka eldiven geçirin. Aksi halde kaşıntı gibi yan etkilere maruz kalabilirsiniz.)
 • Koruk suyunu tekrar tencereye ekleyip üzerine ıtır otu ilave edin. Biraz daha kaynadıktan sonra buzdolabında soğutulup servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

KORUK SUYU FAYDALARI NELERDİR?

Ege mutfağının vazgeçilmez şifalı içeceği koruk suyu, özellikle kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından zengin bir besindir. Antioksidan kaynağı koruk suyu, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Koruk suyu faydaları sırasıyla şöyle:

 • Koruk suyu içerisindeki doğal maya sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Koruk suyu yüksek asit içeriği nedeniyle hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemini düzenler, bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve kabızlığa iyi gelir.
 • Koruk suyu iştah açıcı özelliği ile bilinir.Bu nedenle yemeklerden önce iştah açıcı olarak ikram edilir.
 • Kızarıklık ve egzama gibi çeşitli cilt sorunlarını önler. Kurdeşen döken kişileri rahatlatıcı etki sağlayan koruk suyunun ciltteki kızarıklıklara da iyi geldiği biliniyor. Ancak kurdeşen tedavisi için öncelikle bir cilt doktoruna gidilmesi tavsiye edilir.
 • Kadınlarda adet dönemi öncesinde görülen ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • Soğuk tüketilen koruk suyu, yazın kavurucu sıcaklarda serinletici etki sağlar.
 • Bir diğer faydası da börek taşı düşürmede yardımcı olmasıdır. Böbrek hastaları tedavi sürecinde, doktorun onayı ile koruk suyu içerek tedaviyi destekleyebilir.

KORUK HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR?

Koruk suyu sadece meyve suyu ve şerbet yapımında kullanılmıyor. Salatalardan çorbalara kadar birçok yemeğe keskinlik ve ekşilik katması için de tercih edilebiliyor. Eski dönemlerden beri kullanılan koruk suyu, o zamanlar usta şeflerin hazırladığı tavuk yemeklerinde, çorbalarda hatta tatlılarda kullanılırdı. Günümüzde ise halen salatalara, kısır, bamya, pırasa, yaprak sarma ve dolma gibi yemeklerde kullanılıyor ve bu yiyeceklere oldukça lezzet katıyor. Ayrıca tavuk, mantar ve balık yemekleri için hazırlanan kremalı soslara da çok yakışıyor.

KORUK SUYU KİLO ALDIRIR MI?

Koruk suyu iştah açıcı özelliği sayesinde kilo alımına yardımcı olur. İştahsız çocukların iştahını açmak için kullanılabilir. Hem doğal hem de katkı maddesi içermeyen bir içecek olduğundan kilo almak için gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

KORUK SUYU NASIL SAKLANIR?

Koruk suyu buzdolabında 6 aya kadar muhafaza edilir. Cam kavanozda ve hava almayan kaplarda tazeliğini korur. Koruk suyu içecek olarak tüketilecekse, nem, ısı ve ışıktan uzak tutmak kaydıyla buzdolabında saklanır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT