Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
25-09-2023 15:16 | Güncelleme : 25-09-2023 16:24

Koyu halkalardan kurtaracağını kimse bilmiyordu! İşte göz altı morluklarına iyi gelecek 2 yöntem

Google News

Göz altı morlukları, çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilen yaygın bir cilt sorunudur. Göz altı morluklarını geçirmek için etkili doğal yöntemler bulunuyor. Aydınlık ve sağlıklı gözüken göz altları için mutlaka denemeniz gereken 2 doğal yöntem ve uygulanışı haberimizde sizlerle.

Üzüm çekirdeği yağı, göz altı morluklarının rengini açabilir ve cildi nemlendirebilir.
Üzüm çekirdeği yağı, göz altı morluklarının rengini açabilir ve cildi nemlendirebilir.

Göz altı morlukları can sıkıcı gözükebilir. Cildi olduğundan yaşlı ve bitkin gösteren göz altı morluklarından kurtulmak için tonlarca para harcamaya gerek yok. Para harcamadan evde en etkili doğal yöntemlerle kurtulabilmeniz mümkün. İşte evinizde göz altı morluklarını hafifletmek ve göz çevresi bakımını yapmak için bazı doğal yöntemler.

GÖZ ALTI MORLUKLARI NEDEN OLUR?

Göz altı morlukları, çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkabilen yaygın bir cilt sorunudur. Göz çevresinde yaşla beraber, deri kalınlığı azalır ve altında bulunan orbicularis oculi kası ve kan damarları deri yüzeyine yakınlaşarak gözaltı morlukları meydana gelir. Genetik Faktörler göz altı morluklarının oluşumunda büyük bir rol oynar. Uykusuzluk, aşırı stres ve yorgunluk, göz altı morluklarını artırabilir. Sigara içmek ve aşırı miktarda alkol tüketmek, cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve göz altı morluklarına yol açabilir. Ayrıca anemi, yeterli su almamak, vitamin eksiklikleri ve bazı metabolik sendromlarda göz altı morluklarına neden olur.

Göz altı morlukları için patates ve üzüm çekirdeği yağı gibi doğal yöntemler kullanabilirsiniz. İşte bu malzemelerle yapabileceğiniz uygulamalar:

Göz altı morlukları patates ile geçiyor

Patates:

  • Çiğ Patates Dilimleri: Patatesi soyup ince dilimlere kesin. Bu dilimleri göz kapaklarınızın üzerine veya göz altı morluklarının üzerine yerleştirin. Yaklaşık 20 dakika boyunca bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. Patatesin içerdiği nişasta ve C vitamini göz altı morluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Patates Suyu: Patatesi rendeleyin ve rendelenmiş patatesi tülbent veya ince bir bez yardımıyla sıkarak suyunu çıkarın. Bu patates suyunu göz çevrenize sürün ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın. Bu yöntem de patatesin cildi aydınlatma özelliğinden faydalanır.

Göz altı morluklarına 2 yöntem

Üzüm Çekirdeği Yağı:

Üzüm çekirdeği yağı, göz altı morluklarının rengini açabilir ve cildi nemlendirebilir.

  • Birkaç damla üzüm çekirdeği yağını temiz ellerinizle göz altlarınıza nazikçe uygulayın.
  • Parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak yağın cilde iyice nüfuz etmesini sağlayın.
  • Bu işlemi her gece yatmadan önce düzenli olarak yapabilirsiniz.

Bu doğal yöntemlerin düzenli olarak kullanılması, göz altı morluklarının görünümünü hafifletebilir. Ancak eğer göz altı morlukları kronik bir sorun haline gelirse veya başka sağlık sorunlarına işaret ediyorsa, bir dermatolog veya göz doktoruna danışmak önemlidir.

Kaynak : mynet.com, sabah.com.tr
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.