2016-06-07 20:03:05 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:30

Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Koyun sütü ineklerin sütünü kullanılarak yapılan geleneksel yoğurda iyi bir alternatiftir. Koyun sütü insanlar tarafından tüketilen ilk süt çeşitlerindendir.

Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Koyun sütü ineklerin sütünü kullanılarak yapılan geleneksel yoğurda iyi bir alternatiftir. Koyun sütü insanlar tarafından tüketilen ilk süt çeşitlerindendir. Koyun sütünden yapılmış yoğurtlar pek çok faydalı besin maddesinin içermesinin yanı sıra, lezzetli de bir yoğurt çeşididir.

Keçi yoğurdunda bulunan probiyotik bağışıklık sistemini güçlendirmekte önemli rol oynar.

Koyun sütünden yapılan yoğurt sade olarak yenilebildiği gibi içine meyve, yulaf vb yiyecekler katıp da tüketilebilir.

Beslenme açısından, koyun sütü yoğurdu, normal yoğurdun faydalarının çoğunu sunar. Porsiyon başına, inek sütünden yapılmış yoğurtla, koyun sütü yoğurdu, kalori, kalsiyum ve vitamin içeriği ile aşağı yukarı aynıdır.

Koyun sütü ile yapılan yoğurt yüksek miktarda B vitamini ve protein içerir.

100 gram koyun yoğurdundaki kalsiyum miktarı 240 mg, aynı miktar inek yoğurdunda ise 150 mg kalsiyum bulunur. Yüksek kalsiyum içeriği ile dişler ve kemikler için çok faydalıdır.

Normal yoğurttan daha fazla yağ içerir (100 gramda 7.3 gr) , ancak bu yağ zeytinyağı ve fındıkta bulunan yağlar gibi sağlıklı kabul edilir. Yağsız keçi sütü yoğurdunda ise 100gr. da sadece 42 kalori vardır.

Laktoz intoleransı veya süt alerjisi olan kişiler için, koyun sütü yoğurdu doğal olarak homojenize edildiğinden ve küçük yağ globülleri içeriğinden sindirimi diğer yoğurt türlerinden daha kolay olabilir.

Koyun veya keçi sütünden mayalanan yoğurt inek sütü alerjisi olan insanlar için de faydalı besinler içeren alternatif olabilen iyi bir kaynaktır.

Evde Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

At Sütünün Sağlığa Faydaları Ve At Sütü Helal mi? Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…