Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
09-09-2022 21:43 | Güncelleme : 22-09-2023 17:45

Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü?

Google News

Elizabeth'in ölümü dünya basınının gündemine oturdu. Yaklaşık bir asra tanıklık eden Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını kaybetmesi üzerine hayatı ve yerine kimin geçeceği merak ediliyor. Peki Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı, yerine kim geçecek? Kraliçe Elizabeth ne zaman öldü? İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth'in kaç çocuğu ve torunu var?

Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü?

Uzun dönemler tahtta kalmış, 70 yıldır Büyük Britanya’yı yöneten 2. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti. Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kraliçe Elizabeth'in, İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde hayatını kaybettiği belirtildi. Şimdi herkesin aklında Elizabeth ölümünden sonra yeni kraliçe kim olacak soruları yer alıyor. Elizabeth ölümünden sonra yeni kraliçe kim, Elizabeth neden öldü? Tüm cevaplar haberimizde…

KRALİÇE ELİZABETH KİMDİR?

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on dördünün kraliçesi; Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi II. Elizabeth, Elizabeth Alexandra Mary Windsor; Büyük Britanya kralı 6. George'un ve leydi Elizabeth Bowes-Lyon'un kızı olarak 21 Nisan 1926’da Londra’da doğdu.

6 Şubat 1952'de tahta çıktığında Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin (Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Pakistan ve Seylan) kraliçesi oldu. Bu ülkelere ek olarak Jamaika, Bahamalar, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Belize, Antigua ve Barbuda ile Saint Kitts ve Nevis'in kraliçesiydi.

Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü?

Amcası VIII. Edward'ın 1936'da tahtı babası 6. George'a bırakarak çekilmesi üzerine tahtın vârisi oldu.9 Eylül 2015'te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria'nın saltanatını geride bırakarak Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe oldu ve en uzun süre hüküm süren ikinci hükümdar oldu.

10 yaşındaki Elizabeth veliaht olduktan sonra ailesi ile birlikte Kensington'dan Buckingham Sarayı'na gitti ve çocukluğu boyunca evde özel eğitim gördü.II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev almaya başladı. 2. Dünya Savaşı'nda motorlu araç kullanımı eğitimi aldı ve komutan oldu. 1947'de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.

Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü?

KRALİÇEELİZABETH HAKKINDA ÇARPICI GERÇEKLER

İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe Elizabeth’in ilginç hobileriyle dikkat çekiyor. İşte Kraliçe Elizabeth hakkında merak edilenler:

ATLARI ÇOK SEVERDİ

Atlar Kraliçe II. Elizabeth’in en büyük zevkleri arasındaydı. Atlarla ilgili bilgi birikiminin yanı sıra at binmeyi ve at yarışları izlemeyi çok severdi.  

 

Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü?

CORGI HAYRANIYDI

Kraliçe’nin Corgi cinsi köpeklere hayranlığı vardı. Otuz küsür Corgi’ye sahip Kraliçe’nin Corgi sevgisi; Babası VI. George’un evlerine aldığı bir Corgi ile başlamış ve doğum gününde hediye gelen bir başka Corgi ile artmıştı.

KİMLİK KULLANMAZDI

Kraliçe Elizabeth, başka ülkelere yaptığı ziyaretlerde devlet başkanları tarafından kırmızı halılarla karşılanırdı. Dolayısıyla ömrü boyunca hiç pasaport kullanmadı. Kraliçe hakkında bir diğer gerçekte ülkesinde de ruhsat ve ehliyet olmadan araba kullanma hakkına sahipti.

ARABADAN ANLARDI

Orduda kamyon şoförlüğü yapmışlığı olan Kraliçe Elizabeth arabalardan bir hayli iyi anlardı. Jaguar’ın Browns Lane tesisine yaptığı ziyarette otomobiller konusundaki bilgisiyle herkesi şaşırtmıştı. Kraliçe Elizabeth yalnızca ona özel üretilen Jaguar kullanıyordu. Hatta Kraliçe’nin Jaguar’ında çantası için özel bir bölme, Corgi’sis köpeği için özel kuzu derisinden yapılmış bir halı döşendiği biliniyor.

Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü?

KRALİÇE ELİZABETH'İN YERİNE KİM GEÇECEK?

Kraliçe II. Elizabeth'in varisi en büyük oğlu Galler Prensi Charles'tır. Kraliçe'nin vefatının ardından tahta geçen oğlu Charles, ilk açıklamasını yaptı.

Kral Charles, "Kraliçe sevgili annemin ölümü, ben ve ailenin diğer üyeleri için çok büyük bir acı kaynağı. El üstünde tutulan ve çok sevilen bir annenin derin yasını tutmaktayız. Onun kaybının Britanya'nın etki alanı olan her yer ve dünya çapında sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyoruz. Bu yas ve değişim döneminde, ailem ve ben, kraliçeye duyulan saygı ve derin sevgiyi bilerek teselli bulacak ve ayakta kalacağız."ifadelerini kullandı.

Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü?

İNGİLTERE'NİN KADIN HÜKÜMDARLARININ TAHTTA KALMA SÜRELERİ

  • Matilda (7 Nisan 1141 - 1 Kasım 1141)
  • Margaret Tudor (1489 - 1541)
  • Lady Jane Grey (10 Temmuz 1553 - 19 Temmuz 1553)
  • Mary (1553 -1558)
  • Elizabeth (1558 -1603)
  • Mary (1689 -1694)
  • Kraliçe Anne (1702 - 1707)
  • Anne (1707 - 1714)
  • Victoria (1837 - 1901)
  • Elizabeth (1952 – 2022)
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.