Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
21-09-2023 16:59 | Güncelleme : 21-09-2023 17:13

Kreşe alışmaya çalışan çocuğu ağlarken bırakıp kaçmayın!

Google News

Kreş çocuklar için yeni bir sosyalleşme basamağı olarak kabul edilir. Peki kreşe alışmakta zorlanan ağlayan çocuklar için çözüm var mı? İşte uzman isimden öneriler….

Kreşe alışmaya çalışan çocuğu ağlarken bırakıp kaçmayın!

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Ergoterapist Ebru Şirin, kreşe başlayan fakat alışmakta zorlanan çocuklar için ebeveynlere önerilerde bulunuyor.

Kreş çocukların güvenli ev ortamlarından çıkıp sosyalleşmek için adım attığı ilk yerdir. Bu nedenle kreşe kriz halinde başlayan çocukların bu durumu aşmaları için anne babalara büyük görevler düşüyor.

Uzman Ergoterapist Ebru Şirin, “İşte tam bu nokta da çocuklar sınırlar ve kurallar ile karşılaştıklarından ağlamalar, öfkeler ve mutsuzluklar başlayabiliyor” dedi.

Şirin, ailelerin “Çocuğum kreşe giderken ağlıyor, ne yapmalıyız?” sorusuna dikkat çekerek, ailelere önerilerde bulundu.

EBEVEYNLERİ DAHA AZ GÖRMEK ÇOCUKLARI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİYOR

Bazı çocukların kreşe çabuk adapte olduğunu bazılarının ise daha zor alıştığını biliyoruz. İlk etapta yaşanan zorluklar aileleri tedirgin etse de kararlı bir tutum sergilemek çok büyük öneme taşıyor.

Uzman Ergoterapist Ebru Şirin konuyla alakalı olarak şunları söylüyor: “ Özellikle ilk kez aileden ve evden ayrılıp sosyalleşmenin ilk basamağı olan kreşe giden bazı çocuklar oldukça zorlanır. Bir çocuk için en güvenilir ortam, sürekli olarak aşina olduğu kişilerin yanıdır. Bu adres de doğrudan ev olarak seçilir. Çocuğun ihtiyaçlarına göre şekillenen ev, çocuk için harika bir limandır ancak kreş ise birçok çocuğun uyum içerisinde olması gereken ve her çocuğun uyması gereken kurallardan oluşur. İşte tam bu noktada çocuklar sınırlar ve kurallar ile karşılaştıklarında ağlamalar, öfkeler ve mutsuzluklar başlayabiliyor. Anne ve babayı daha az saatler görmek bir çocuk için olumsuz etkiler de yaratabiliyor.”

KREŞ SÜRECİ İYİ YÖNETİLMELİ

Çocuğun iyiliği için kreş döneminin anne babalar tarafından iyi yönetilmesine dikkat çeken  Şirin, “Ebeveynlerin kreş hakkındaki konuşmaları çocukların yanında tartışmaya dönüşmemeli ve anne babanın kararı ortak olarak çocuğa aktarılmalı.” dedi.

Özellikle ağlayan çocuğu kreşe bırakmanın veya anne babadan zorla ayırmanın doğru olmadığını savunan Ebru Şirin sözlerine şu şekilde devam ediyor:

 ‘’Kreş dönüşleri anne babalar çocuklara zamanı biraz daha bol ayırmayı ihmal etmemeli. Tüm bunlara rağmen halen uyum problemleri ve ağlamalar devam ediyorsa, çocukların sosyalleşmekte yaşadığı problemler göz ardı edilmemeli. Başka çocuklara yakın olmak, aktivitelerde alışkın olmadığı materyaller kullanmak, motor becerilerini sıralı olarak kullanmak, konuşmak, planlamak, organize olmak ve daha birçok alanda duyusal olarak zorlanıyor olabilir. Çocuğunuzu gözlemleme fırsatı yakalayan öğretmeninin geri dönüşleri ve sizin gözlemleriniz ile bir uzmana başvurmak gerekebilir.”

Kaynak : Mavi Kadın, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.