07 Ağustos 2022, Pazar 22:54

Kriptik Tonsilit Temizleme Doğal Bitkisel Tedavi Nasıldır?

Kriptik Tonsilit Temizleme Doğal Bitkisel Tedavi Nasıldır?

Kriptik tonsillit bademcik üzerinde beyaz lekeler oluşması, bademciklerin beyaz iltihap ile kaplanması durumudur, bir tür bademcik

Kriptik tonsillit bademcik üzerinde beyaz lekeler oluşması, bademciklerin beyaz iltihap ile kaplanması durumudur, bir tür bademcik iltihabıdır.  Bu sorun steptotok boğaz ağrısına (boğazda oluşan iltihaplanma ve acı) da benzer. Bu sebeple doktorun bu ikisini detaylı muayene etmeden ayırt etmesi zordur.

Bu sağlık sorunu çok rahatsız edici ve tehlikeli olabilir. Bu beyazlığın çok genişlemesiyle hava yolu kapanarak nefes almak güçleşebilir. Bu hastalık nefesinizin kötü kokmasına ve boğazınızın ağrımasına sebep olur. Ayrıca her yaştan insanda görülebilir.

Kriptik Tonsillit Belirtileri

 1. Hastalığın belirtileri birçok şekilde kendini gösterebilir.
 2. Bu sorunu yaşayan insanlarda, boğazda biriken zararlı bakteriler sebebiyle ağız kokusu sık görülür.
 3. Yutma sırasında boğazda veya ağızda ciddi bir ağrı hissedilir.
 4. Boğaz iltihaplanmasına sebep olabilir.
 5. Yutmada çok zorlanma görülür.
 6. Boğazda yabancı madde varmış hissi duyulur
 7. Bademcik üzerinde beyaz tanecikli görüntü
 8. Bademciklerde şişme, ağrı
 9. Bademciklerde şişme nedeni ile konuşmanın veya nefes almanın güçleşmesi
 10. Bademcik yüzeyinin tamamen beyaz iltihap tabakası ile kaplanması
 11. Diğer belirtileri ise, öksürme, yüksek ateş, kulak ağrısı, enerji düşüşü, halsizlik ve ses kısılması, vücut ağrıları, kırgınlık olarak görülebilir.
 12. Kriptik tonsillit genelde günlük yaşantınızı pek etkilemezler. Fakat iltihap arttıkça hayatınızı kötü anlamda etkileyecektir.

Kriptik Tonsillit Nedenleri Nelerdir?

Bademcikleriniz tüneller, çatlaklar ve çukurlardan oluşmaktadır. Kriptler, bademciklerdeki (tonsil) doğal kıvrım ya da paketçiklerdir. Ancak kriptik bademciklerdeki kıvrım derinliği ve sayısı daha fazladır.  Bu tür açıklıklarda zamanla birçok ölü hücre, yemek artıkları, bakteri ve salya birikebilir.

Ayrıca ağızlarında fazla miktarda sülfür olan insanların %75’inde bu sorun görülmektedir.

Büyük bademciklere sahip olan insanlarda bu sorun daha yaygın olarak görülmektedir.

Kriptik Tonsillit Nasıl Teşhis Edilir, Hangi Doktora Gidilir?

Kriptik tonsilit için Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilir. Genelde doktor muayenesi sonucunda bu hastalık kesin olarak belirlenir.

Kriptik Tonsillit Tedavi Yöntemleri

Genelde insanlar bu hastalıktan, sebep olduğu kötü koku nedeniyle kurtulmak isterler. Bu kötü kokuyu hastalığa sahip olan kişi daha fazla alır. Fakat, eğer beyazlığın boyutu küçükse ve ağrı veya diğer sorunlara yol açmıyorsa kendi kendine problemin geçmesi beklenmelidir.

Bu beyazlığı gidermek için uygulanan yöntem genellikle bademcik ameliyatıdır.

Fakat eğer mümkünse bu yöntemden kaçınılmalıdır. Çünkü bademciler bağışıklık sistemimiz için büyük önem teşkil etmektedirler. Örnek vermek gerekirse, bademcikler, vücuda ağız ve burun yoluyla girmeye çalışan bakterilerden, akyuvarlar üreterek korunmanızı sağlarlar. Ağzınız ve burnunuz dış dünyadan vücudunuza girişte en çok kullanılan yollar olduğundan dolayı bademcikler sürekli çalışırlar. Vücudunuza girmeye çalışan bakteriler ve enfeksiyona yol açabilecek organizmaların vücuda girmelerini önlerler. Ayrıca bademcik aldırmanın yaklaşık bir ay boyunca süren çok rahatsız edici ve acı verici yan etkileri vardır.

Ağzı Tuzlu Su ile Yıkamak

Tuzlu su ile yıkamak, bademciklerinizin kalıntılarla ne kadar yüklü olduğuna bağlı olarak tedavi edebilir. Bu yöntem halihazırda varolan bu taşlardan kurtulmanızı sağladığı gibi tekrar oluşmalarının da önüne geçer. 1 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip, karıştırın.

Birkaç dakika boyunca gargara yapıp, tükürün.

Antibiyotikler

İnatçı enfeksiyonlara karşı, doktorunuz ortaya çıkabilecek daha büyük sorunları önleme amacıyla antibiyotik yazabilir. 

Ağzı Sirke ile Yıkamak

Aynı tuzlu su karışımı gibi, sirke de oluşmuş kriptik tonsillit sorunundan kurtulmanızı sağlayabilir. Sirke, kalıntıları yerlerinden sökerek, sağlıklı bir ağza kavuşmanıza yardımcı olur. Bir miktar sirkeyi kaynatın ve soğumasını bekleyin. Birkaç dakika boyunca bu sirke ile gargara yapın ve tükürün.

Ameliyat

Çok ciddi kriptik tonsillit durumunda doktorunuz, buna sebebiyet veren birikintileri temizlemek için ameliyat ihtiyacı görebilir. Eğer sorun çok ciddi bir hal aldıysa bu beyazlığı almak için ameliyat yapmak kaçınılmazdır.

Lazer İle Temizleme

Evet doğru okudunuz. Bademcikleriniz için artık lazer de kullanılabilmektedir. Bu yöntemde de lazer yardımıyla biriken artıkları temizleyerek kriptik tonsillitleri yok edilebilmektedir. Bu yöntem genelde 30 dakikadan daha kısa sürmektedir.

Umarız ki bu yöntemlerden herhangi biri bademcik taşlarından kurtulmanıza yardımcı olacak ve oluşturdukları sorunları yok edecektir.

Kriptik Tonsillit Nasıl Önlenir?

Bu sorun bademcikleriniz kirlenip, mikrop kaptığında oluşur. Ayrıca enfeksiyon veya mikroorganizmalar tarafından da tetiklenebilir. Bu sebeple bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz yapacağınız ilk şey olmalıdır.

Süt Ürünlerinden Kaçının

Ne kadar süt ve süt ürünleri tüketirseniz bademcik açıklıklarında o kadar geniz akıntısı biriktirirsiniz. Buna ek olarak süt ürünleri enfeksiyonu azdıran özelliğe sahiptir. Bu nedenle süt ve süt ürünleri tüketmek astım, egzema, ruh hali değişiklikleri, sivilce, şizofreni, otizm, tip 1 diyabet ve bağırsak hastalıklarına yol açabilir.

Esans Yağları

Bazı esans yağlarında bu sağlık sorununu geçirebilecek antibakteriyel ve enfeksiyon önleyici özellikler bulunur. Melisa esans yağı buna örnek olarak verilebilir.

Fiziksel Egzersiz

Düzenli fiziksel aktivite yapmak, akyuvarların ve antikorların vücut içerisinde daha hızlı hareket etmesini sağlar ve bu sayede daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza yardımcı olur. Bunun anlamı vücudunuzda meydana gelebilecek hastalıkların çok daha erken farkedilmesi ve yok edilmesidir. Fakat eğer gripseniz egzersiz yapmanız tavsiye edilmez.

 1. Çinko Açısından Zengin Besinler Yiyip Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin
 2. Bazı besinleri bolca yiyerek bağışıklık sisteminizi daha güçlü tutabilirsiniz.
 3. Bu besinler, zencefil, sarımsak, portakal, tatlı patates, greyfurt, zerdeçal, keten tohumu, susam, ayçiçeği çekirdeği, limon, badem, fındık, beyaz leblebi, kırmızı barbunya, maş fasulyesi, mercimek, domates, karpuz, soğan, biber, baharatlar, lahana, ıspanak, kabak, karnabahar, brokoli, mantar, yulaf ezmesi, havuç, yulaf kepeği, turp ve mandalinadır
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT