Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kronik yorgunluk sendromu nedir? Kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görülüyor

Mavikadin>Sağlık>Kronik yorgunluk sendromu nedir? Kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görülüyor

Yorgunluk günümüzde insanların çoğunluğunun yaşadığı en önemli sorunlardan biridir. Kişinin nasıl beslendiği, uykusunu nasıl uyuduğu ve stres düzeyi ile ilişkilidir. Peki Kronik yorgunluk sendromu nedir? 

Bu hastalığın tedavisinde tümüyle kişiye özel olarak belirlenen programlar ile düzenli şekilde hastalara psikolojik destek verilmesi büyük önem taşır.
Bu hastalığın tedavisinde tümüyle kişiye özel olarak belirlenen programlar ile düzenli şekilde hastalara psikolojik destek verilmesi büyük önem taşır.

Geçici yorgunluklar önemli sayılmazken kronik hale gelmiş yorgunlukların önemsenmesi gerekir. Kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi sosyal ve iş hayatında geri plana düşmesine neden olabilir.

Özellikle de önceden rahatça yapılan aktiviteler artık yapılamıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Bu durumun sebebi kesinlikle derinlemesine araştırılmalıdır. 

Kronik yorgunluk sendromu nedir? diye araştırma içine girdiyseniz öncelikle bu durumun 6 aydan fazla sürüp sürmediğine bakmalısınız. Bu sendromda en önemli belirti günlük yaşamda yaptığınız aktiviteleri artık yorgunluk ve halsizlik sonucu yapamaz hale gelebilirsiniz.    


KRONİK YORGUNLUK SENDROMU NEDİR?

Bu sendromda halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları, uykusuzluk ve uyku hali görülür. 20-40 yaş arasında görülen kronik yorgunluk sendromu Kadınlarda erkeklerden 4 kat fazla görülür. 


KRONİK YORGUNLUK SENDROMUNA NEDEN OLAN HASTALIKLAR 

Anemi: Yorgunluk durumunun en sık görüldüğü hastalıktır. Oksijen taşıyan hemoglobinin eksikliği kişinin kendini yorgun hissetmesine yol açar. Gerekli tedavi plandıktan sonra yorgunluk hisssinin kaybolması beklenir. 
 
Tiroit hastalıkları: Hipotiroidi ilk sırada olmak üzere bu hastalık kişinin kendisini çok yorgun hissetmesine neden olur. Aynı zamanda yine endokrin hastalıklarından şeker hastaları da sürekli yorgun hissederler.

Kalp hastalıkları: Yorgunluk kalp yetmezliğinin en önemli belirtileri arasında yer alır. 

İster kapak lezyonu ister kalp damar hastalıkları olsun kalbin oksijen ihtiyacını karşılamasına engel oldukları için kalp hastalıkları genel olarak yorgunluğa neden olurlar.

Enfeksiyon hastalıkları: Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu hastalıklar yorgunluğa neden olur. 

Metabolik hastalıklar: Karaciğer yetersizliği, böbrek yetmezliği, potasyum düşüklüğü ve kalsiyum yüksekliği gibi durumlar yorgunluğa neden olur. Bu gibi durumlarda da vücutta kan tuzları ve minerallerdeki azalmalar yorgunluğa yol açar. 

Kanser: Kanser hücreleri hastanın vücut sistemlerini bozarak yorgunluğuna yol açar. Kansızlık yaşaması dolayısıyla hastada beslenme bozulmuşsa yorgunluk oluşur. 

Uyku bozuklukları: Uyku apnesi de yorgunluğun önemli sebeplerinden biri olarak gösterilir. Yaşam kalitesini bozan bu durum önemli ölçüde yorgunluğa neden olur. 
 
Depresyon ve stres: Yorgunluğa neden olan bir diğer hastalıklardan biri de depresyon ve strestir.  

Kronik yorgunluk sendromu nedir? Kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görülüyor


KRONİK YORGUNLUK SENDROMU BELİRTİLERİ

Kronik yorgunluk sendromunun belirtilerinden en önemlisi 6 aydan uzun süredir devam etmesidir. Tıbbi açıdan bir nedeni olmayan halsizlik ve yorgunluk hali kişinin günlük yaşamını aksatmasına neden olur.

Yorgunluğa eşlik eden diğer sorunlar arasında beyin sisi, boğaz, baş ve eklem ağarıları gibi durumlardır. Ayrıca saç dökülmesi, tırnak kırılması, depresyon ve huzursuzluk gibi belirtiler kronik yorgunluk sendromunu akıllara geitrir.

 

KRONİK YORGUNLUK SENDROMUNUN TEDAVİSİ NASILDIR?

Kronik yorgunluk hastalığında amaç hastalık semptomlarını iyileştirmektir. Bu hastalığın tedavisinde tümüyle kişiye özel olarak belirlenen programlar ile düzenli şekilde hastalara psikolojik destek verilmesi büyük önem taşır. Kişinin yaşam şekli, beslenme terapileri tedavinin bir parçası olarak belirlenir.

Kişinin çalışma ve dinlenme aralıkları doğru ayarlanmalıdır. Çalışma ortamının koşulları iyileştirilmelidir. 

Vücudun su ihtiyacı iyi bir şekilde giderilmelidir. Susuz kalan bünye zayıf ve yorgun düşer. Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterilmelidir. 

Düzenli egzersiz yapılması metabolizmanın hızlanması açısından çok önemlidir. Hergün yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler kemik sağlığına da iyi gelecektir. 

Dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı kazanmış olmak sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Öğünleri atlamadan az ve sık yemek, rafine edilmiş tahıllar yerine çavdarlı ve yulaflı besinleri tüketmek yorgunluktan kurtulmak için ilk yapılması gerekenler arasındadır. Kızatılmış yiyeceklerden uzak durmak, yağlı besinleri tüketmemek kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden olacaktır. 


  

Kaynak : memorial.com.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...