23 Mart 2019, Cumartesi 16:07

Küçük Dolaşımın İzlediği Yol Nasıldır Nerede Başlar Nerede Biter

Küçük Dolaşımın İzlediği Yol Nasıldır Nerede Başlar Nerede Biter

İnsan vücudundaki 2 tür kan dolaşımı vardır. Bunlardan biri; kalpteki temiz kanın tüm vücutta gezip en sonunda kalbe geri döndüğü büyük kan dolaşımı, diğeri ise vücutta kirlenen kanın akciğerlere temizlenmek üzere gittiği küçük kan dolaşımıdır. Küçük kan dolaşımında; vücuttaki kirli kan akciğerlere ulaşır. Akciğerlerde temizlenen kan geri tüm vücuda pompalanır. Küçük kan dolaşımı pulmoner dolaşım olarak da adlandırılmaktadır.

Küçük Kan Dolaşımı (Küçük Dolaşım) Nedir?

Küçük kan dolaşımı; vücuttaki kirli kanın akciğerlere temizlenmek üzere gittikten sonra geri kalbe dönmesine verilen isimdir.

Vücuttan gelen kirli kan kalbin sağ kulakçığına gelir. Burdaki kan sonradan akciğere gönderilir. Akciğerlere ulaşan kan ve gaz arasında gaz değişimi yapılır. Gaz değişiminden kasıt; karbondioksit yerine oksijen alınmasıdır. Bu şekilde temizlenen kan; akciğer toplardamarı ile kalbin sol kulakçığına getirilir.

Küçük Kan Dolaşımının Amacı Nedir?

Insan vücudunda kan sürekli devir daim etmektedir. Kanın yapısında plazma ve kan hücreleri bulunur ki bunların görevi oksijen taşımaktadır. Insan vücudunda bulunan ortalama kan miktarı 6-7 litredir. Kanı oluşturan plazmanın %90’ı sudur geriye kalan %10’da ise protein,yağ ve mineraller yer alır. Kanı oluşturan bir diğer öğe kan hücreleridir. Kan hücreleri arasında ise alyuvar,trombosit ve akyuvalar vardır. Kanda bulunan hemoglobin maddesi kana rengini vermektedir. Genel olarak bakıldığında küçük kan dolaşımı; vücutta kirli kanı temizlemek için devam eder. Eğer vücutta bu dolaşım gerçekleşmeseydi; vücuda gerekli olan oksijen alınmaz ve vücutta oluşan karbondioksit vücuttan atılmazdı.

Küçük Kan Dolaşımı Sıralaması Nasıldır?

Küçük kan dolaşımında kanın dolaştığı yerlerin sırası şu şekildedir:

 1. Sağ Karıncık
 2. Akciğer atardamarı
 3. Akciğer
 4. Akciğer toplardamarı
 5. Sol kulakçık
 6. Küçük kan dolaşımında sağ karıncığa getirilen kirli kan akciğer atardamarı ile akciğere taşınır. Sağ ve sol akciğerde kan karbondioksitten arındırılıp oksijen açısından zenginleştirilir.
 7. En son temizlenen kan akciğer toplardamarı ile kalbin sol kulakcığına getirilir.
 8. Böylece küçük kan dolaşımı gerçekleşir.
 9. Bu dolaşım insan vücudu hayatta kaldığı sürece hep sürer.

Küçük Kan Dolaşımında Kanın İzlediği Yol Nedir?

 1. 1. Sağ Karıncık: Kirli kan kalbin sağ karıncığına gelir ve burdan pompalanır.
 2. 2. Akciğer atardamarı: Kalpteki kanı akciğerlere ulaştırır.
 3. 3. Akciğer kılcalları: Buraya ulaşan kirli kanda karbondioksit yerine oksijen gelir.
 4. 4. Akciğer toplardamarı: Temizlenen kanı kalbe taşınır.
 5. 5. Sol kulakçık: Temizlenen kan kalbin sol kulakçığına taşınır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT