05 Ağustos 2021, Perşembe 00:52

Küçük Tansiyon Nedir Kaç Olmalı Neden Düşer Ne İyi Gelir

Küçük Tansiyon Nedir Kaç Olmalı Neden Düşer Ne İyi Gelir

Tansiyon, kandaki basıncı ifade eden bir terimdir. Kan basıncı ise kan damarlarında kanın dolaştığı zaman uygulamış olduğu kuvvete verilen isimdir. Kan basıncı, kalbin atış hızını belirler ve nefes alıp verme ve vücut sıcaklığı gibi çok önemli birçok işlevi direkt olarak etkiler. Tansiyonun yani kan basıncının normal değerinden aşağıda seyretmesine hipotansiyon veya düşük kan basıncı adı verilmektedir.  

Küçük Tansiyon Ne Demektir

Büyük tansiyon diğer adıyla sistolik tansiyon, kalbin kanı vücuda gönderirken kullandığı güçken, kanın kalpten akımı sona erdikten sonra damarlarda yaptığı durgun basınca küçük tansiyon (diyastolik) adı verilmektedir.

Küçük Tansiyon Kaç Olmalıdır?

Normal olması gereken tansiyon 12/8’dir. Büyük tansiyonun 10’dan, küçüğün 6’dan az olması tansiyon düşüklüğüne işaret eder. Normal tansiyonda küçük tansiyon 7-9 olmalıdır. Sağlıklı bir vücutta normal kabul edilen büyük tansiyon 120 ila 130 mm Hg (yani 12-13), küçük tansiyon ise 70 ila 90 mm Hg (yani 7-9)’dır.

Hipotansiyon yani tansiyon düşüklüğü, anormal derecede düşük kan basıncıdır, genellikle 90/50 mm Hg'nin altındadır. Yani küçük tansiyon 5'in altında düşünce tehlikelidir.Şiddet küçük tansiyon düşüklüğü hayati tehlike doğurabilir.

Düşük tansiyon kişide baş dönmesi, halsizlik, bayılma ve düşmeye yol açabilir ve bu durumda kişi düşüp yaralanabilir. Ayrıca tansiyonun anormal şekilde düşüşe geçmesi, vücutta hayati birçok işlevi etkiler ve vücutta oksijen yetersizliği görülür. Oksijen yetersizliği durumunda ise beyin çok zarar görebilir.

Tansiyon ölçümlerinde küçük tansiyonun çok düşük görülmesine karşın kişi herhangi bir rahatsızlık ve problem yaşamıyorsa dahi mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Düşük tansiyon, ihmal edilmemesi gereken bir problemdir.

Küçük Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

 1. Sık Sık baş dönmesi
 2. Göğüs ağrısı
 3. Bulanık görme
 4. Artan susuzluk
 5. Mide bulantısı
 6. Soğuk, solgun, nemli cilt
 7. Soluk alış verişin hızlanması ve yetersiz gelmeye başlaması
 8. Yorgunluk
 9. Kalp çarpıntısı
 10. Kusma
 11. Terlemek
 12. Boyun tutulması
 13. Nefes darlığı
 14. Bayılma
 15. Baş ağrısı

Küçük Tansiyon Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

 1. Tansiyon düşüklüğü tespit edilen hastada öncelikle bu düşüklüğe sebep olan problem belirlenir. Ardından bu problemin tedavisine başlanır. Eğer altta yatan sebep kansızlıksa hastaya demir takviyesi ilaçlar reçete edilebilir. Ek olarak eğer sebep hormonal ise kişinin durumuna bağlı olarak tiroid veya böbrek üstü bezi fonksiyonlarını düzenleyecek ilaçlar reçete edilir. Tansiyon düşüklüğünün nedeni kardiyovasküler ya da nörolojik nedenler ise hasta ek olarak kardiyolog veya nörolog doktora yönlendirilebilir.
 2. Tansiyon düşüklüğü yaşayan hastaların daha fazla tuz tüketmesi gerekse de en uygun beslenme planını doktor hastaya uygun olarak belirleyecektir. Çünkü tuz tüketiminde aşırıya kaçılması da başka sağlık problemlerinin yaşanmasına sebep olabilir. Düşük tansiyonun anlık olarak yükselip normal seviyeye gelmesi için birkaç zeytin tüketilebilir ve tuzlu ayran denenebilir. Ayrıca tüketilecek peynir, kaşar, tuzlu ayran, tuzlu kuruyemişler ve kurutulmuş et ve balık gibi sodyum açısından zengin besinler de kan basıncını yükseltmeyi sağlar.
 3. Ani tansiyon düşüklüğü yaşandığında kişinin o an bazı önlemler alması gerekebilir. Zamansız gelen tansiyon düşüklüklerinde tuzlu ayran içilebilir. Halk arasında ilk akla gelen tansiyon yükseltici yöntem olan ayran geçici olarak etkili olabilir. Ani tansiyon düşüklüğüde baş dönmesi de yaşayan kişiler öncelikle uzanıp sonrasında tuzlu ayran içip biraz uzanma pozisyonunda kalıp dinlenmelidir. Sonrasında tansiyon ölçümü yapılmalıdıır. Tuzlu ayrana alternatif olarak tansiyon yükseltici etkiye sahip olan pancar suyu da tüketebilirsiniz.
 4. Tıptaki adıyla dehidrasyon yani vücudun susuz kalması durumunda vücutta elektrolit dengesizliğine bağlı olarak tansiyon düşüklüğü görülebilir. Bu yüzden yaz aylarında, ishal veya ateş problemi yaşandığında bol su tüketilmesi çok önemlidir.
 5. Oturduğunuz yerden ani olarak kalkmak da tansiyon düşüklüğüne ve baş dönmesine neden olabilir. Özellikle de uyandıktan sonra yataktan hızla kalkıldığında veya uzun süreler oturup ayağa kalkma anında bu durum gözlemlenebilir. Bu yüzden uzun süre yatar pozisyondayken birden kalkmamalı veya hızlı hareket edip hızla duruş değişikliği yapmaktan kaçınmalısınız.
 6. Kompresyon çorapları giyebilirsiniz. Bu tür çoraplar bacaklarda kan birikmesini engeller ve kanın vücudun üstünde kalmasına yardımcı olur.
 7. Yaş ilerledikçe damarlarda daralma ve sertleşmeler meydana gelir. Bu durumda ise kalbe giden kan oranı azalır ve bunun sonucunda küçük tansiyonda düşmeler meydana gelir. O yüzden sporu alışkanlık haline getirmek çok önemlidir. Yapılacak yürüyüş gibi her yaşa uygun sporlar küçük tansiyonu dengelemeye yardımcı olacaktır.
 8. Küçük tansiyonu düşüren bir diğer sebep olan tansiyon düşürücü ilaçlar ve antidepresanlara da dikkat edilmelidir. Kullandığınız ilaçların tansiyon düşüklüğüne sebep olduğundan şüphelenmeniz halinde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz ilacınızı değiştirebilir veya başka öneriler sunabilir.

Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Tansiyon Dengeleyici Kür Tarifi

Malzemeler

Kaynayan 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı Hibiskus ilave edip 5 dk kaynatın.Ilıyınca süzün.Sabah, öğle ve akşam yemeğinden 2 saat sonra için. Bu uygulamaya 1 ay devam edin. Herseferinde taze hazırlayn.

Tansiyon Düşmesinin Nedenleri Nelerdir?

 1. Vücudun hareketsiz kalması (uzun süre yatak istirahati gibi) sonucunda kan dolaşımının azalması durumunda tansiyon düşebilir.
 2. Kanın dolaşımını engelleyen kalp hastalıkları tansiyonu düşürebilir.
 3. Vücuda besinlerdeki B12 vitamini ve folik asitin yeterince alınmaması durumunda oluşan anemiye bağlı olarak tansiyon düşüklüğü meydana gelebilir.
 4. Bradikardi (kalp hızındaki düşüklük) benzeri kalp problemleri tansiyo düşüklüğüne sebep olabilir.
 5. Tiroid bezlerinin az çalışması (hipertiroidi) benzeri endokrin sorunları tansiyonu düşürebilir.
 6. Hamilelik: Hamileliğin ilk 24 haftasında tansiyon düşüklüğü yaygın olarak yaşanan bir problemdir.
 7. Kan hacmindeki azalma (travma, dehidrasyon veya iç kanama sebebiyle) tansiyon düşüklüğünün bir sebebi olabilir.
 8. Kullanılan ilaçlar: Kalp hastalıkları, Hipertansiyon, Parkinson hastalığı, depresyon ve sertleşme bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar tansiyonun düşmesine yol açabilir.
 9. Vücuttaki kan dolaşımına bakterilen girmesinden dolayı septik şok benzeri ciddi enfeksiyonlar durumunda tansiyon düşer.
 10. Şiddetli alerjik reaksiyon (anafilaksi) kandaki basıncı yani tansiyonu düşürüp solunum problemlerine sebep olabilir.
 11. Postural (ortostatik) hipotansiyon uzanırken, otururken ya da ayaktayken tansiyonun çok hızlı şekilde düşmesine yol açabilir.
 12. Sinirsel aracılı hipotansiyon, uzun süreler ayakta kalındığında tansiyonun düşmesine sebep olabilir.  
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT